70 mln męczenników. Współcześnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie

Na łamach najnowszego numeru "Tygodnika Solidarność" zajmujemy się tematem prześladowań chrześcijan. Wywiad z irackim biskupem, który został porwany przez islamistów i przeżył 28 dni koszmaru ukaże się na portalu Tysol.pl już jutro. Dziś zapraszamy do zapoznania się z tekstem Anny Zielińskiej.
 70 mln męczenników. Współcześnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie
/ Fot. REUTERS/ Dinuka / FORUM
- W ostatnim czasie obserwujemy wzrost przemocy wobec wierzących wielu wyznań na praktycznie każdym kontynencie. Spośród nich największych prześladowań doświadczają chrześcijanie. 

- Porywacze chcieli, by 14-letnia Leah nawróciła się na islam. Ta jednak odmówiła. Teraz jest dożywotnim zakładnikiem bojowników.

- W maju tego roku ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Będziemy go obchodzić 22 sierpnia każdego roku. 



Afryka. W marcu tego roku członkowie zmilitaryzowanej muzułmańskiej organizacji ekstremistycznej Boko Haram zamordowali 52 osoby, a kilkadziesiąt ranili w wioskach Inkrimi, Dogonnoma i Ungwan Gora w Nigerii. Zniszczone zostały także 143 domy chrześcijan. Dzień wcześniej w miejscowości Ungwan Barde zamordowano 17 chrześcijan. A pod koniec lutego w Maro – 38. Spalono tam także kościół. 

W maju w wyniku napadu na kilka kościołów w Burkina Faso zginęło 14 osób. Wiele zostało rannych. Niektóre z ofiar to duchowni katoliccy. 

Bliski Wschód. 12 maja czworo dzieci ( najstarsze miało 10 lat) i ich nauczycielka zostali zabici, a sześć innych osób odniosło obrażenia podczas ataku terrorystycznego w mieście Al-Suqaylabiyah w Syrii. Dzieci odbywały właśnie lekcję religii w ośrodku greckokatolickim.

To tylko nieliczne przykłady ataków i zabójstw chrześcijan na tle religijnym z ostatnich miesięcy. Media w Europie często o takich wydarzeniach milczą. 

Ostatnio świat przypomniał sobie o prześladowaniach religijnych z powodu ataku na Sri Lance. W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali tam ośmiu ataków na kościoły i hotele, w których zginęły 253 osoby, a ponad 500 zostało rannych. Zamach miał także odbyć się na lotnisku, ale się nie powiódł.
 
Podobnych ataków o różnej skali co roku na świecie są co najmniej dziesiątki.

70 mln męczenników
Zdaniem dr. Tomasza M. Korczyńskiego, socjologa, eksperta ds. zjawiska prześladowań chrześcijan, do 2010 roku śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, a ponad połowa z nich (45 mln) w samym XX wieku. Nie jest więc tak, że prześladowania należą do historii.

Obserwatorzy zajmujący się prawami człowieka ostrzegają, że w ostatnich latach znów na świecie nasilają się ataki na chrześcijan. 2019 rok jest jednym z najkrwawszych. To m.in. wynik zamachów na Sri Lance. Ale nie tylko. „Okrucieństwa na Sri Lance wyznaczają krwawą kulminację trendu, który trwa już od kilku lat: prześladowania chrześcijan nie znają granic. Nie znamy dnia ani godziny. Ten strach paraliżuje szczególnie podczas świąt chrześcijańskich. Prześladowcy nie mają litości dla niewinnych ludzi, którzy często stają się kozłami ofiarnymi globalnego rozwoju” – mówił niedawno prezydent wykonawczy ACN (Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie) dr Thomas Heine-Geldern. 

Według tej organizacji mimo rozbicia militarnego ISIS zagrożenie islamistyczne wciąż istnieje na Bliskim Wschodzie. W północnej Nigerii z kolei chrześcijanie padają ofiarami Boko Haram. 

Niespokojnie jest także w Ameryce Południowej, szczególnie w Meksyku, Nikaragui czy Wenezueli. Fundacja Open Doors od lat prowadzi Światowy Indeks Prześladowań. Z informacji fundacji wynika, że w 50 krajach Światowego Indeksu Prześladowań żyje ok. 5 miliardów ludzi, z których około 700 milionów wyznaje wiarę chrześcijańską. W czołówce tegorocznego Indeksu uplasowały się: Korea Północna, Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Sudan, Erytrea, Jemen i Iran. Fundacja alarmuje także o znacznym wzroście prześladowań w Chinach i Indiach. 

Gotowi pójść na śmierć
Religia niemal od zawsze jest jedną z najczęściej używanych broni w walce politycznej. A prześladowania to nie tylko zabójstwa. To także porwania, wysiedlenia, kłopoty z podjęciem pracy, dostępem do pomocy medycznej czy ostracyzm chrześcijańskich dzieci w szkołach. Fundacja Open Doors przedstawia kilka świadectw osób, które bezpośrednio dotknęło prześladowanie.

W lutym ubiegłego roku bojownicy z Boko Haram napadli na szkołę w Dapchi. Uprowadzili stamtąd ok. 100 dziewczyn. Większość z nich została wkrótce zwolniona. Ale nie chrześcijanka Leah Sharibu. Jak relacjonowały uwolnione dziewczęta, porywacze chcieli, by 14-letnia Leah nawróciła się na islam. Ta jednak odmówiła. Teraz jest dożywotnim zakładnikiem bojowników.

Aster jest z kolei mieszkanką Erytrei. I chrześcijanką. Ma męża i czworo dzieci. Jej życie zmieniło się nagle, gdy podczas udziału w nabożeństwie aresztowano jej męża. Teraz nie tylko ona, ale i dzieci muszą pracować, by opłacić szkołę. „Moja najstarsza [córka – przyp. red.] jest zawsze prześladowana i obrażana za swoją wiarę. Szkoła trzykrotnie ostrzegała ją, aby nie mówiła o swojej wierze, i zabroniła jej rozmawiać z innymi dziećmi podczas przerwy” – mówiła Aster fundacji Open Doors. Zdarza się także, że ich dom jest obrzucany kamieniami. Dodała jednak: „Moja córka zawsze mówi: «Bóg mnie nie opuści. Jestem gotowa pójść za Nim aż po śmierć»”.

A w dalszej części tekstu:
- Zabójcze trendy. Jakie są główne powody prześladowań?
- Iraccy chrześcijanie w potrzasku. W Iraku na 39 mln mieszkańców żyje 225 tys. chrześcijan. Przed inwazją w 2003 roku mieszkało tu 1,3 mln...
- Wstyd milczeć. W maju tego roku ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Będziemy go obchodzić 22 sierpnia każdego roku...



#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

70 mln męczenników. Współcześnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie

Na łamach najnowszego numeru "Tygodnika Solidarność" zajmujemy się tematem prześladowań chrześcijan. Wywiad z irackim biskupem, który został porwany przez islamistów i przeżył 28 dni koszmaru ukaże się na portalu Tysol.pl już jutro. Dziś zapraszamy do zapoznania się z tekstem Anny Zielińskiej.
 70 mln męczenników. Współcześnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie
/ Fot. REUTERS/ Dinuka / FORUM
- W ostatnim czasie obserwujemy wzrost przemocy wobec wierzących wielu wyznań na praktycznie każdym kontynencie. Spośród nich największych prześladowań doświadczają chrześcijanie. 

- Porywacze chcieli, by 14-letnia Leah nawróciła się na islam. Ta jednak odmówiła. Teraz jest dożywotnim zakładnikiem bojowników.

- W maju tego roku ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Będziemy go obchodzić 22 sierpnia każdego roku. 



Afryka. W marcu tego roku członkowie zmilitaryzowanej muzułmańskiej organizacji ekstremistycznej Boko Haram zamordowali 52 osoby, a kilkadziesiąt ranili w wioskach Inkrimi, Dogonnoma i Ungwan Gora w Nigerii. Zniszczone zostały także 143 domy chrześcijan. Dzień wcześniej w miejscowości Ungwan Barde zamordowano 17 chrześcijan. A pod koniec lutego w Maro – 38. Spalono tam także kościół. 

W maju w wyniku napadu na kilka kościołów w Burkina Faso zginęło 14 osób. Wiele zostało rannych. Niektóre z ofiar to duchowni katoliccy. 

Bliski Wschód. 12 maja czworo dzieci ( najstarsze miało 10 lat) i ich nauczycielka zostali zabici, a sześć innych osób odniosło obrażenia podczas ataku terrorystycznego w mieście Al-Suqaylabiyah w Syrii. Dzieci odbywały właśnie lekcję religii w ośrodku greckokatolickim.

To tylko nieliczne przykłady ataków i zabójstw chrześcijan na tle religijnym z ostatnich miesięcy. Media w Europie często o takich wydarzeniach milczą. 

Ostatnio świat przypomniał sobie o prześladowaniach religijnych z powodu ataku na Sri Lance. W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali tam ośmiu ataków na kościoły i hotele, w których zginęły 253 osoby, a ponad 500 zostało rannych. Zamach miał także odbyć się na lotnisku, ale się nie powiódł.
 
Podobnych ataków o różnej skali co roku na świecie są co najmniej dziesiątki.

70 mln męczenników
Zdaniem dr. Tomasza M. Korczyńskiego, socjologa, eksperta ds. zjawiska prześladowań chrześcijan, do 2010 roku śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, a ponad połowa z nich (45 mln) w samym XX wieku. Nie jest więc tak, że prześladowania należą do historii.

Obserwatorzy zajmujący się prawami człowieka ostrzegają, że w ostatnich latach znów na świecie nasilają się ataki na chrześcijan. 2019 rok jest jednym z najkrwawszych. To m.in. wynik zamachów na Sri Lance. Ale nie tylko. „Okrucieństwa na Sri Lance wyznaczają krwawą kulminację trendu, który trwa już od kilku lat: prześladowania chrześcijan nie znają granic. Nie znamy dnia ani godziny. Ten strach paraliżuje szczególnie podczas świąt chrześcijańskich. Prześladowcy nie mają litości dla niewinnych ludzi, którzy często stają się kozłami ofiarnymi globalnego rozwoju” – mówił niedawno prezydent wykonawczy ACN (Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie) dr Thomas Heine-Geldern. 

Według tej organizacji mimo rozbicia militarnego ISIS zagrożenie islamistyczne wciąż istnieje na Bliskim Wschodzie. W północnej Nigerii z kolei chrześcijanie padają ofiarami Boko Haram. 

Niespokojnie jest także w Ameryce Południowej, szczególnie w Meksyku, Nikaragui czy Wenezueli. Fundacja Open Doors od lat prowadzi Światowy Indeks Prześladowań. Z informacji fundacji wynika, że w 50 krajach Światowego Indeksu Prześladowań żyje ok. 5 miliardów ludzi, z których około 700 milionów wyznaje wiarę chrześcijańską. W czołówce tegorocznego Indeksu uplasowały się: Korea Północna, Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Sudan, Erytrea, Jemen i Iran. Fundacja alarmuje także o znacznym wzroście prześladowań w Chinach i Indiach. 

Gotowi pójść na śmierć
Religia niemal od zawsze jest jedną z najczęściej używanych broni w walce politycznej. A prześladowania to nie tylko zabójstwa. To także porwania, wysiedlenia, kłopoty z podjęciem pracy, dostępem do pomocy medycznej czy ostracyzm chrześcijańskich dzieci w szkołach. Fundacja Open Doors przedstawia kilka świadectw osób, które bezpośrednio dotknęło prześladowanie.

W lutym ubiegłego roku bojownicy z Boko Haram napadli na szkołę w Dapchi. Uprowadzili stamtąd ok. 100 dziewczyn. Większość z nich została wkrótce zwolniona. Ale nie chrześcijanka Leah Sharibu. Jak relacjonowały uwolnione dziewczęta, porywacze chcieli, by 14-letnia Leah nawróciła się na islam. Ta jednak odmówiła. Teraz jest dożywotnim zakładnikiem bojowników.

Aster jest z kolei mieszkanką Erytrei. I chrześcijanką. Ma męża i czworo dzieci. Jej życie zmieniło się nagle, gdy podczas udziału w nabożeństwie aresztowano jej męża. Teraz nie tylko ona, ale i dzieci muszą pracować, by opłacić szkołę. „Moja najstarsza [córka – przyp. red.] jest zawsze prześladowana i obrażana za swoją wiarę. Szkoła trzykrotnie ostrzegała ją, aby nie mówiła o swojej wierze, i zabroniła jej rozmawiać z innymi dziećmi podczas przerwy” – mówiła Aster fundacji Open Doors. Zdarza się także, że ich dom jest obrzucany kamieniami. Dodała jednak: „Moja córka zawsze mówi: «Bóg mnie nie opuści. Jestem gotowa pójść za Nim aż po śmierć»”.

A w dalszej części tekstu:
- Zabójcze trendy. Jakie są główne powody prześladowań?
- Iraccy chrześcijanie w potrzasku. W Iraku na 39 mln mieszkańców żyje 225 tys. chrześcijan. Przed inwazją w 2003 roku mieszkało tu 1,3 mln...
- Wstyd milczeć. W maju tego roku ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Będziemy go obchodzić 22 sierpnia każdego roku...



#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe