Konieczne badania dotyczące delegowania pracowników. Stanowisko "Solidarności"
"Solidarność" proponuje wniesienie zmian w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2018.
W opinii członków prezydium KK konieczne jest dodanie badań, które ustalą rzeczywiste rozmiary delegowania pracowników w oparciu o inne niż dotychczaowe, nie do końca miarodajne dane statystyczne. Kolejne konieczne badania pokażą, jakie umowy kwalifikowane są do potwierdzenia statusu pracownika delegowanego w ramach kategorii pracownika najemnego, pracującego na własny rachunek, należącego do personelu kontraktowego. Z informacji uzyskiwanych od osób pracujących za granicą wynika, że często nie otrzymują minimalnych stawek płacy kraju oddelegowania nawet jeśli świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, a organy kontrolne kraju oddelegowania nie mogą dokonać kontroli w zakresie wysokości stawki płacy takiej osoby. Badanie statystyczne miałoby wiec na celu ustalenie czy i w jakim zakresie dochodzi do mylnego zakwalifikowania umów cywilnoprawnych.
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że największy odsetek naruszeń przepisów dotyczących okresowych badań lekarskich miał miejsce u pracodawców zatrudniających do 9 pracowników. Dlatego Zwiazek postuluje o dodanie kolejnych badań reprezentatywnych - pracowników w firmach zatrudniających do 9 osób oraz samozatrudnionych w zakresie częstotliwości korzystania z usług medycyny pracy, dolegliwości zdrowotnych oraz średniej ilości godzin przepracowanych w tygodniu, w zależności od płci oraz wieku. Wnioski z tych badań przyczynią się do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa.
hd