[Awantura o Muzeum Auschwitz] Joanna Płotnicka: Za 7 dni niewygodne święto

Wspomnienie z Bloku 11 KL Auschwitz: "Więźniowie wiedząc, że w większości zostaną rozstrzelani, w pewnym momencie zaintonowali hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”(...)W pewnym momencie uchyliły się drzwi jednaj z sal więźniarskich i stanął w nich ksiądz Józef Kania, aresztowany na Śląsku Cieszyńskim, który powiedział: Moi Kochani udzielam Wam ostatniego błogosławieństwa. Po tych słowach niektórzy zaczęli płakać" za: dr Adam Cyra.
 [Awantura o Muzeum Auschwitz] Joanna Płotnicka: Za 7 dni niewygodne święto
/ screen YouTube
Za tydzień 14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Święto wywalczone przez CHSRO skupiające byłych polskich więźniów, ich rodziny i Przyjaciół - w rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Wywalczonego w 2006 r., aby przypominana była prawda o historii powstania i funkcjonowania obozu, przeciw narracji o polskich obozach koncentracyjnych. Od samego początku wrogo nastawiony był do pomysłodawców skupionych w CHSRO dyr. Cywiński. Bojkotował, utrudniał jak tylko mógł organizowane przez nich przez 17 lat obchody (brak zgody na odegranie hymnu próba zablokowania wejścia orkiestry na teren Muzeum (2015 r.), zakaz ustawiania krzeseł na dziedzińcu pod Ścianą Śmierci dla najstarszych uczestników, nie udostępnianie nagłośnienia, zakaz wystąpień spod Ściany Śmierci, w tym  byłych więźniów itp.). Aż wprowadził w 2016 r. strefę ciszy i pozbył się natrętów. Mszę św. wyprowadził poza teren obozu, CHSRO wywalił z organizacji, zakazał 14 czerwca w Narodowy Dzień Pamięci wykonywania polskiego hymnu pod Ścianą Straceń (gdzie był grany od 1945–2015 r.).

To święto Polaków jako ofiar niemieckich obozów a nie sprawców zaiste nie pasuje do narracji, której dała wyraz Pani Ambasador Izraela 27 stycznia http://2018r. na  terenie byłego obozu, zaprzecza wszakże tezie, że byliśmy jako naród sprawcami holokaustu. A po 27 stycznia taka informacja obiegła cały świat.  Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady to mogłoby się wydawać obecnie As dla naszych rządzących. Dowód, że Polacy byli ofiarami a nie sprawcami. Wywalczone przez polskich byłych więźniów, a walka trwała od 2000 roku!  Bezwzględny As  w polskiej  polityce historycznej. I polska karta w KL Auschwitz jest przecież  nieprawdopodobnie wspaniała."Auschwitz — to dwa światy. Świat nienawiści  i świat miłości. Jak potężny był świat miłości, świadczą imiona O. MAKSYMILIANA KOLBEGO i S. EDYTY STEIN, a także najdzielniejszego wśród dzielnych – WITOLDA PILECKIEGO, a także anioła Auschwitz STANISŁAWY LESZCZYŃSKIEJ. ks. KONRAD SZWEDA,obozowy towarzysz O. M. Kolbego już po wojnie, odprawiając Mszę św. na dziedzińcu Bloku 11, mówił: „Jeśli chciałeś zobaczyć Ewangelię nie zapisaną w księgach, nie drukowaną, ale zrealizowaną w życiu–powinieneś być tutaj w czasie zagłady” w tym piekle na ziemi odezwał się w najwyższym stopniu solidaryzm gnębionych. Lager Auschwitz był miejscem, gdzie ludzie, poddani zagładzie, wzajemnie sobie pomagali. Objawił się tam solidaryzm i braterstwo, w wymiarze nieznanym nam dotąd, w tej właśnie braterskiej miłości" – napisali w swoim Testamencie więźniowie KL Auschwitz.  

Pod Ścianą Śmierci ginęli głównie Polacy, często z okrzykiem: Jeszcze Polska nie zginęła.
Przed śmiercią wielu z Nich było więźniami Bloku 11. Pozostały po Nich prycze, wyryte ślady. Wzruszające, poruszające, dla rodzin i bliskich pomordowanych – święte. Nie tylko dla rodzin. Co robi dyrektor obecnie? Likwiduje autentyczną ekspozycję, prycze usuwa, a zamiast robi łączone ekspozycje Pileckiemu, ruchowi oporu polskiemu, międzynarodowemu i jeszcze osobno żydowskiemu, a tym co ginęli w bloku 11 da 2 banery. Wszystko skupione w jednym – zamiast osobnych godnych ekspozycji stałych. I oto staje się – międzynarodowo. I strefa ciszy zamiast polskiego hymnu. W zarządzeniu czytamy o strefie ciszy  kuriozalne uzasadnienie. W jaki sposób hymn Polski w Narodowy Dzień Pamięci może naruszać "pamięć i dobre imię tych, którzy cierpieli i ginęli"? Przecież Polacy byli ofiarami a nie sprawcami holokaustu prawda? A Pilecki – Patronem strefy ciszy? On, który przecież przeciw ciszy o KL Auschwitz wystąpił na ochotnika, aby dać świadectwo prawdzie  - ma zasłaniać autentyczne polskie ślady Bloku 11? Zasłużył na własną stałą ekspozycję.  

Bliscy ofiar KL Auschwitz rozpaczają i protestują przeciwko pomysłom dyrekcji Muzeum KL Auschwitz, historycy protestują przeciwko pomysłom dyrekcji Muzeum KL Auschwitz, http://tysol.pl   publikuje informacje co się dzieje. Polacy protestują, podpisują petycje. I co? Nikt tego nie słucha? Tak. To jest nasza wina,że nie reagujemy odpowiednio. Prowadzona przez wiele lat polityka pedagogiki wstydu,kosmopolityzmu spowodowała znieczulice na sprawy narodowe jak może nas nie ruszać nawet zakaz wykonywania hymnu polskiego pod Ścianą Straceń KL Auschwitz w Narodowy Dzień Pamięci. Nie do wiary. Gdyby było inaczej taki zakaz nigdy by się nie ostał ani osoba, która próbowałaby coś takiego wprowadzić. A trwa. W najlepsze. Nasi przodkowie o Polskę walczyli, ginęli, poświęcali się dla Polski bezinteresownie i z honorem. Czy w II RP można sobie wyobrazić zakaz wykonywania polskiego hymnu narodowego w święto narodowe? A My? Powołując się na Nich - jaką Polskę zostawimy naszym dzieciom?  

Apelujemy do naszych Reprezentantów, którzy obiecali słuchać Polaków, aby to Miejsce uczynić pełnym wzajemnego szacunku, życzliwości, wysokiej kultury, otwartości i empatii – bez utrudniania okazywania polskości na terytorium Polski.  Takie powinno być.

Joanna Płotnicka

 

POLECANE
Punkt zwrotny wojny na Ukrainie? tylko u nas
Punkt zwrotny wojny na Ukrainie?

Joe Biden nazywał Putina - po ataku Rosji na Ukrainę - mordercą, werbalnie był ostry, ale jednocześnie przekazywał Ukrainie tylko tyle broni, żeby nie mogła przegrać, ale aby przypadkiem nie mogła zwyciężyć. Dozował uzbrojenie jak kroplówkę podtrzymującą życie, ale bez szans na wyleczenie.

Awionetka rozbiła się na polu. Na pokładzie były dwie osoby z ostatniej chwili
Awionetka rozbiła się na polu. Na pokładzie były dwie osoby

W poniedziałek po południu w miejscowości Strąkowa doszło do wypadku awionetki. Dwie osoby: kobieta i mężczyzna, które były na pokładzie, zostały ranne. Poszkodowanych przetransportowano do szpitala śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego

Od wtorku 22 lipca ruch na trasie S86 w Katowicach, gdzie trwa budowa nowych wiaduktów ul. Bohaterów Monte Cassino, zostanie w całości skierowany na jedną jezdnię – wynika z informacji GDDKiA. Ostatnio kierowcy jeździli tamtędy, przy zwężeniach, obiema jezdniami.

Kanclerz Friedrich Merz zdradził, dlaczego Tusk jechał do Kijowa w innym wagonie niż on, Macron i Starmer gorące
Kanclerz Friedrich Merz zdradził, dlaczego Tusk jechał do Kijowa w innym wagonie niż on, Macron i Starmer

W maju tego roku Donald Tusk wziął udział w spotkaniu przywódców „koalicji chętnych” z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Internauci zwrócili uwagę, że Tusk jechał innym pociągiem niż pozostali uczestnicy spotkania, czyli Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Sprawa wywołała w Polsce prawdziwą burzę.

Znany dziennikarz TVN trafił do szpitala Wiadomości
Znany dziennikarz TVN trafił do szpitala

Marcin Wrona, znany korespondent TVN w Stanach Zjednoczonych, opublikował w poniedziałkowe popołudnie niepokojące zdjęcie ze szpitala. Dziennikarz, który od lat relacjonuje najważniejsze wydarzenia zza oceanu, zaskoczył fanów fotografią ze szpitalnego łóżka i skierował do internautów poruszający apel.

Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii Wiadomości
Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii

Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował w poniedziałek, że szefem Kancelarii Prezydenta RP będzie Zbigniew Bogucki, a jego zastępcą zostanie Adam Andruszkiewicz; obaj są posłami PiS i byli zaangażowani w kampanię prezydencką Nawrockiego.

Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak z ostatniej chwili
Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak

W wieku 69 lat zmarł generał Waldemar Skrzypczak. O jego śmierci poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. ''To ogromna strata dla bliskich i dla naszej rodziny wojskowej'' – podkreślił minister obrony.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Pasażerowie korzystający z Warszawy Gdańskiej będą musieli poczekać na nowe przejście podziemne dłużej, niż planowano. Zamiast końcówki 2025 roku, jak zakładano, przejście zostanie udostępnione w II kwartale 2026 r.

Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data z ostatniej chwili
Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data

Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że premier Donald Tusk ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10. O tym, że do rekonstrukcji dojdzie właśnie w środę, wcześniej nieoficjalnie informowały media.

Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka

W niedzielę 20 lipca w wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł – wybitna polska poetka, pisarka i Honorowa Obywatelka Wrocławia.

REKLAMA

[Awantura o Muzeum Auschwitz] Joanna Płotnicka: Za 7 dni niewygodne święto

Wspomnienie z Bloku 11 KL Auschwitz: "Więźniowie wiedząc, że w większości zostaną rozstrzelani, w pewnym momencie zaintonowali hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”(...)W pewnym momencie uchyliły się drzwi jednaj z sal więźniarskich i stanął w nich ksiądz Józef Kania, aresztowany na Śląsku Cieszyńskim, który powiedział: Moi Kochani udzielam Wam ostatniego błogosławieństwa. Po tych słowach niektórzy zaczęli płakać" za: dr Adam Cyra.
 [Awantura o Muzeum Auschwitz] Joanna Płotnicka: Za 7 dni niewygodne święto
/ screen YouTube
Za tydzień 14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Święto wywalczone przez CHSRO skupiające byłych polskich więźniów, ich rodziny i Przyjaciół - w rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Wywalczonego w 2006 r., aby przypominana była prawda o historii powstania i funkcjonowania obozu, przeciw narracji o polskich obozach koncentracyjnych. Od samego początku wrogo nastawiony był do pomysłodawców skupionych w CHSRO dyr. Cywiński. Bojkotował, utrudniał jak tylko mógł organizowane przez nich przez 17 lat obchody (brak zgody na odegranie hymnu próba zablokowania wejścia orkiestry na teren Muzeum (2015 r.), zakaz ustawiania krzeseł na dziedzińcu pod Ścianą Śmierci dla najstarszych uczestników, nie udostępnianie nagłośnienia, zakaz wystąpień spod Ściany Śmierci, w tym  byłych więźniów itp.). Aż wprowadził w 2016 r. strefę ciszy i pozbył się natrętów. Mszę św. wyprowadził poza teren obozu, CHSRO wywalił z organizacji, zakazał 14 czerwca w Narodowy Dzień Pamięci wykonywania polskiego hymnu pod Ścianą Straceń (gdzie był grany od 1945–2015 r.).

To święto Polaków jako ofiar niemieckich obozów a nie sprawców zaiste nie pasuje do narracji, której dała wyraz Pani Ambasador Izraela 27 stycznia http://2018r. na  terenie byłego obozu, zaprzecza wszakże tezie, że byliśmy jako naród sprawcami holokaustu. A po 27 stycznia taka informacja obiegła cały świat.  Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady to mogłoby się wydawać obecnie As dla naszych rządzących. Dowód, że Polacy byli ofiarami a nie sprawcami. Wywalczone przez polskich byłych więźniów, a walka trwała od 2000 roku!  Bezwzględny As  w polskiej  polityce historycznej. I polska karta w KL Auschwitz jest przecież  nieprawdopodobnie wspaniała."Auschwitz — to dwa światy. Świat nienawiści  i świat miłości. Jak potężny był świat miłości, świadczą imiona O. MAKSYMILIANA KOLBEGO i S. EDYTY STEIN, a także najdzielniejszego wśród dzielnych – WITOLDA PILECKIEGO, a także anioła Auschwitz STANISŁAWY LESZCZYŃSKIEJ. ks. KONRAD SZWEDA,obozowy towarzysz O. M. Kolbego już po wojnie, odprawiając Mszę św. na dziedzińcu Bloku 11, mówił: „Jeśli chciałeś zobaczyć Ewangelię nie zapisaną w księgach, nie drukowaną, ale zrealizowaną w życiu–powinieneś być tutaj w czasie zagłady” w tym piekle na ziemi odezwał się w najwyższym stopniu solidaryzm gnębionych. Lager Auschwitz był miejscem, gdzie ludzie, poddani zagładzie, wzajemnie sobie pomagali. Objawił się tam solidaryzm i braterstwo, w wymiarze nieznanym nam dotąd, w tej właśnie braterskiej miłości" – napisali w swoim Testamencie więźniowie KL Auschwitz.  

Pod Ścianą Śmierci ginęli głównie Polacy, często z okrzykiem: Jeszcze Polska nie zginęła.
Przed śmiercią wielu z Nich było więźniami Bloku 11. Pozostały po Nich prycze, wyryte ślady. Wzruszające, poruszające, dla rodzin i bliskich pomordowanych – święte. Nie tylko dla rodzin. Co robi dyrektor obecnie? Likwiduje autentyczną ekspozycję, prycze usuwa, a zamiast robi łączone ekspozycje Pileckiemu, ruchowi oporu polskiemu, międzynarodowemu i jeszcze osobno żydowskiemu, a tym co ginęli w bloku 11 da 2 banery. Wszystko skupione w jednym – zamiast osobnych godnych ekspozycji stałych. I oto staje się – międzynarodowo. I strefa ciszy zamiast polskiego hymnu. W zarządzeniu czytamy o strefie ciszy  kuriozalne uzasadnienie. W jaki sposób hymn Polski w Narodowy Dzień Pamięci może naruszać "pamięć i dobre imię tych, którzy cierpieli i ginęli"? Przecież Polacy byli ofiarami a nie sprawcami holokaustu prawda? A Pilecki – Patronem strefy ciszy? On, który przecież przeciw ciszy o KL Auschwitz wystąpił na ochotnika, aby dać świadectwo prawdzie  - ma zasłaniać autentyczne polskie ślady Bloku 11? Zasłużył na własną stałą ekspozycję.  

Bliscy ofiar KL Auschwitz rozpaczają i protestują przeciwko pomysłom dyrekcji Muzeum KL Auschwitz, historycy protestują przeciwko pomysłom dyrekcji Muzeum KL Auschwitz, http://tysol.pl   publikuje informacje co się dzieje. Polacy protestują, podpisują petycje. I co? Nikt tego nie słucha? Tak. To jest nasza wina,że nie reagujemy odpowiednio. Prowadzona przez wiele lat polityka pedagogiki wstydu,kosmopolityzmu spowodowała znieczulice na sprawy narodowe jak może nas nie ruszać nawet zakaz wykonywania hymnu polskiego pod Ścianą Straceń KL Auschwitz w Narodowy Dzień Pamięci. Nie do wiary. Gdyby było inaczej taki zakaz nigdy by się nie ostał ani osoba, która próbowałaby coś takiego wprowadzić. A trwa. W najlepsze. Nasi przodkowie o Polskę walczyli, ginęli, poświęcali się dla Polski bezinteresownie i z honorem. Czy w II RP można sobie wyobrazić zakaz wykonywania polskiego hymnu narodowego w święto narodowe? A My? Powołując się na Nich - jaką Polskę zostawimy naszym dzieciom?  

Apelujemy do naszych Reprezentantów, którzy obiecali słuchać Polaków, aby to Miejsce uczynić pełnym wzajemnego szacunku, życzliwości, wysokiej kultury, otwartości i empatii – bez utrudniania okazywania polskości na terytorium Polski.  Takie powinno być.

Joanna Płotnicka


 

Polecane
Emerytury
Stażowe