To nietypowy pochód. Ulicami Warszawy przejdą... kominiarze
Święto jest okazją do przypomnienia roli kominiarzy w służbie społeczeństwu.
Początki kominiarstwa sięgają trzynastego wieku. Kominiarze czyścili kominy z sadzy i sprawdzali, czy kominy są bezpieczne. Tym samym zapobiegali pożarom i zaczadzeniom, przynosząc szczęście mieszkańcom. Kiedy nie czyścimy komina sadza jest emitowana do atmosfery, a przy pożarze sadzy w ogromnych ilościach trafia w powietrze. Stąd kolejne zadania kominiarzy - ograniczanie smogu.
Święto kominiarzy jest okazją do przypomnienia właścicielom budynków lub ich zarządcom o obowiązkowych okresowych kontrolach i czyszczeniach przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych).
W 2017 roku w Polsce zanotowano około szesnaście tysięcy pożarów od kominów i urządzeń grzewczych na paliwa stałe, płynne i gazowe. Giną ludzie, a materialne straty idą w miliony. Nawet jeżeli nie dojdzie do pożaru komina, to brak odpowiedniej konserwacji przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) czy lekceważenie usług kominiarskich może spowodować zatrucie tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.
Niepokojący jest fakt zwiększenia się liczby pożarów i zaczadzeń w domach jednorodzinnych.