75 lat temu sowieccy i żydowscy partyzanci wymordowali polskich mieszkańców wsi Naliboki

8 maja 1943 miała miejsce masakra Polaków zamieszkujących wieś Naliboki. Zbrodni miały dokonać oddziały partyzanckie Sowietów i przedstawiciele Otriadu Bielskich – żydowskiego oddziału partyzanckiego działającego na terenie Puszczy Nalibockiej. W tej sprawie trwa śledztwo IPN
 75 lat temu sowieccy i żydowscy partyzanci wymordowali polskich mieszkańców wsi Naliboki
/ screen YouTube/Ludobójstwo
8 maja 1943 oddziały radzieckich partyzantów pod dowództwem Pawła Gulewicza z Brygady im. Stalina i z oddziałów „Dzierżyńskiego”, „Bolszewik”, „Suworowa”, przy współudziale partyzantów żydowskich zamordowały ok. 128 polskich mieszkańców miasteczka podejrzewanych o przynależność do samoobrony i Armii Krajowej.

W wyniku ataku spalone zostały kościół, szkoła, poczta, remiza i część domów mieszkalnych, resztę osady. Życie straciło również kilku atakujących. W sowieckich źródłach szacowano liczbę zabitych Polaków na 250 osób, wspomniano także o walkach z niemieckim garnizonem. Jednak późniejsze badania nie potwierdzają obecności Niemców czy policji w Nalibokach, zginął jeden białoruski policjant. 

6 sierpnia 1943 wieś została ponownie spacyfikowana, przez wojsko niemieckie. Jej mieszkańców wywieziono w głąb Rzeszy na roboty przymusowe.

Od 20 marca 2001 r. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez partyzantów radzieckich w Nalibokach.

Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez partyzantów sowieckich w latach 1942–1944 na terenie byłego województwa nowogródzkiego. 

Przedmiotem śledztwa są zabójstwa pojedynczych osób, a także ataki partyzantów sowieckich na poszczególne miejscowości i zabójstwa większej liczby osób. Jednym z wątków śledztwa jest zabójstwo przez partyzantów sowieckich 128 mieszkańców miejscowości Naliboki pow. Stołpce. Do ataku doszło nad ranem 8 maja 1943 r. Sprawcami byli partyzanci sowieccy z oddziałów stacjonujących w Puszczy Nalibockiej.

Z meldunku Sidoruka – sekretarza Lidzkiego Podziemnego Rejonowego Komitetu KP Białorusi do Centralnego Sztabu Ruchu Partyzanckiego w Moskwie wynika, iż atak na Naliboki przeprowadziła Brygada „Stalina”. Znajduje to potwierdzenie w rozkazie „Płatona” – dowódcy Baranowickiego Zgrupowania Partyzanckiego z 10 maja 1943 r., który potwierdza udział w ataku na Naliboki partyzantów z Brygady „Stalina” i nadto z oddziałów „Dzierżyńskiego”, „Bolszewik”, „Suworowa”. Przesłuchani naoczni świadkowie zbrodni w swych zeznaniach relacjonują przebieg ataku, podają dane dotyczące ofiar. Odnośnie sprawców zbrodni ich zeznania są lakoniczne – stwierdzają, iż ataku dokonali „bandyci”, „partyzanci sowieccy”, osoby narodowości żydowskiej, w tym byli mieszkańcy Naliboków. Kilku świadków lakonicznie zeznaje, że wśród atakujących byli partyzanci od Bielskiego. Świadkowie nie wskazują jednak, na jakich przesłankach opierają to twierdzenie. Ponadto zeznania te nie są poparte żadnymi innymi dowodami, np. dokumentami archiwalnymi. Część historyków również wskazuje na udział partyzantów z Oddziału Bielskiego w ataku na Naliboki. Autorzy nie przywołują jednak w swych opracowaniach źródeł tych informacji. Jeden z byłych partyzantów sowieckich w swym pamiętniku wydanym w latach 60-tych wskazuje, iż obozy żydowskie założono w Puszczy Nalibockiej w II połowie 1943 r., a więc już po ataku na Naliboki. 

Tak więc fakt udziału partyzantów z Oddziału Bielskiego w ataku na Naliboki jest tylko jedną z wersji przyjętych w toku śledztwa. 


- czytamy w komunikacie IPN

Okupanci przyjęli jednoznaczną opcję traktowania Żydów jako element prosowiecki, a zatem sprzyjający partyzantom. Zagrożeni eksterminacją Żydzi w znacznej liczbie chronili się w lasach, tworząc tzw. siemiejnyje otriady, lub jak to później określano, grupy przetrwania. Licznie działali w ugrupowaniach partyzanckich lub tworzyli żydowskie oddziały należące do zgrupowań partyzanckich. Grupy przetrwania, często nie kontaktujące się w ogóle z ruchem partyzanckim, żyły głównie z handlu a w ostatecznym efekcie z kradzieży i rabunku wsi. Oddziały Żydów w ramach partyzantki przeprowadzały „operacje” gospodarcze w takim samym rozmiarze jak cała partyzantka, to znaczy rekwirowały i rabowały wsie białoruskie i polskie. Uczestniczyły wraz z tymi pierwszymi w terrorze wobec miejscowości podejrzewanych o kolaborację lub tworzących samoobrony czego szczególnymi przypadkami były miasteczko Naliboki na Nowogródczyźnie czy wieś Koniuchy na Wileńszczyźnie

- czytamy z kolei w opracowaniu Zdzisawa J. Winnickiego "Sowieccy partyzanci. 1941-1944. Mity i rzeczywistość"


kos/k

Źródło: wikipedia, IPN, Zdzisaw J. Winnicki "Sowieccy partyzanci. 1941-1944. Mity i rzeczywistość"

 

POLECANE
Zawieszenie broni na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski podał możliwy termin Wiadomości
Zawieszenie broni na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski podał możliwy termin

- Jest szansa, by zmusić Rosję do zawieszenia broni w najbliższych tygodniach albo miesiącach - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Robert Lewandowski podzielił się radosną nowiną. Lawina gratulacji Wiadomości
Robert Lewandowski podzielił się radosną nowiną. Lawina gratulacji

FC Barcelona awansowała do finału Pucharu Króla, pokonując Atlético Madryt 1:0. Choć Robert Lewandowski spędził większość meczu na ławce rezerwowych, nie przeszkodziło mu to w radości ze zwycięstwa. W nocy podzielił się z kibicami krótkim komunikatem.

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Dobra wiadomość dla pasażerów z Sołacza, Winiar, Bonina i Trójpola – od 7 kwietnia tramwaje linii 9 i 11 wracają na swoje stałe trasy po zakończeniu remontu torowiska.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy nadal jest w zasięgu wyżu znad Danii i rejonu Islandii, jedynie częściowo zachodnie i północne obszary kontynentu znajdują się pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Polska jest w zasięgu klina wspomnianego wyżu. Napływa polarna masa powietrza.

Nie żyje znany brytyjski aktor Wiadomości
Nie żyje znany brytyjski aktor

Lee Montague, ceniony brytyjski aktor i laureat nagrody BAFTA, zmarł w wieku 97 lat. Przez ponad sześć dekad kariery występował w wielu znanych filmach i serialach, zdobywając uznanie widzów oraz krytyków. Informację o jego śmierci przekazała Keats Community Library, której był dożywotnim prezesem.

Burza wokół zdjęcia Trzaskowskiego. Jest komentarz Jarosława Kaczyńskiego gorące
Burza wokół zdjęcia Trzaskowskiego. Jest komentarz Jarosława Kaczyńskiego

Sztab Karola Nawrockiego zwrócił się do "Gazety Wyborczej" o możliwość odpłatnego użycia zdjęcia Rafała Trzaskowskiego. Agencja odmówiła, a sprawa wywołała polityczną burzę. Sprawę skomentował również prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Niezwykłe zjawisko na Słońcu. Sonda ESA uchwyciła coś niespotykanego Wiadomości
Niezwykłe zjawisko na Słońcu. Sonda ESA uchwyciła coś niespotykanego

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała wyjątkowe nagranie Słońca. Wideo zarejestrowane przez sondę Solar Orbiter 12 października 2022 roku przedstawia gigantyczną eksplozję słoneczną, po której cząstki wiatru słonecznego poruszają się w nietypowym ruchu. Na nagraniu można również dostrzec tajemnicze, płaskie obiekty wyglądające jak UFO.

Działania niemieckiej policji w Polsce. Szokujące informacje polskiego MSW z ostatniej chwili
Działania niemieckiej policji w Polsce. Szokujące informacje polskiego MSW

Temat wielokrotnej obecności niemieckich służb policyjnych na terenie Polski wywołał kontrowersje i liczne pytania od dziennikarzy i mieszkańców terenów przygranicznych. Są najnowsze informacje w tej sprawie od polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych; mogą one wywołać niemało zamieszania.

Gdzie jest Ryszard Cyba? Politycy PiS żądają wyjaśnień Wiadomości
Gdzie jest Ryszard Cyba? Politycy PiS żądają wyjaśnień

- Gdzie jest Ryszard Cyba? Morderca, który 14 lat temu brutalnie zamordował członka PiS - powiedział poseł Michał Wójcik podczas konferencji prasowej. Politycy PiS żądają od rządu Donalda Tuska wyjaśnień ws. Ryszarda Cyby, który według doniesień medialnych miał opuścić oddział szpitala psychiatrycznego.

Handel ludźmi w Europie się rozkręca. Dwie trzecie to kobiety i dziewczynki Wiadomości
Handel ludźmi w Europie się rozkręca. Dwie trzecie to kobiety i dziewczynki

Zarejestrowana w 2023 r. liczba 10 793 ofiar handlu ludźmi oznacza wzrost o 6,9 proc. w porównaniu z rokiem 2022 i stanowi najwyższą odnotowaną wartość od 2008 r., odkąd prowadzone są statystyki.

REKLAMA

75 lat temu sowieccy i żydowscy partyzanci wymordowali polskich mieszkańców wsi Naliboki

8 maja 1943 miała miejsce masakra Polaków zamieszkujących wieś Naliboki. Zbrodni miały dokonać oddziały partyzanckie Sowietów i przedstawiciele Otriadu Bielskich – żydowskiego oddziału partyzanckiego działającego na terenie Puszczy Nalibockiej. W tej sprawie trwa śledztwo IPN
 75 lat temu sowieccy i żydowscy partyzanci wymordowali polskich mieszkańców wsi Naliboki
/ screen YouTube/Ludobójstwo
8 maja 1943 oddziały radzieckich partyzantów pod dowództwem Pawła Gulewicza z Brygady im. Stalina i z oddziałów „Dzierżyńskiego”, „Bolszewik”, „Suworowa”, przy współudziale partyzantów żydowskich zamordowały ok. 128 polskich mieszkańców miasteczka podejrzewanych o przynależność do samoobrony i Armii Krajowej.

W wyniku ataku spalone zostały kościół, szkoła, poczta, remiza i część domów mieszkalnych, resztę osady. Życie straciło również kilku atakujących. W sowieckich źródłach szacowano liczbę zabitych Polaków na 250 osób, wspomniano także o walkach z niemieckim garnizonem. Jednak późniejsze badania nie potwierdzają obecności Niemców czy policji w Nalibokach, zginął jeden białoruski policjant. 

6 sierpnia 1943 wieś została ponownie spacyfikowana, przez wojsko niemieckie. Jej mieszkańców wywieziono w głąb Rzeszy na roboty przymusowe.

Od 20 marca 2001 r. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez partyzantów radzieckich w Nalibokach.

Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez partyzantów sowieckich w latach 1942–1944 na terenie byłego województwa nowogródzkiego. 

Przedmiotem śledztwa są zabójstwa pojedynczych osób, a także ataki partyzantów sowieckich na poszczególne miejscowości i zabójstwa większej liczby osób. Jednym z wątków śledztwa jest zabójstwo przez partyzantów sowieckich 128 mieszkańców miejscowości Naliboki pow. Stołpce. Do ataku doszło nad ranem 8 maja 1943 r. Sprawcami byli partyzanci sowieccy z oddziałów stacjonujących w Puszczy Nalibockiej.

Z meldunku Sidoruka – sekretarza Lidzkiego Podziemnego Rejonowego Komitetu KP Białorusi do Centralnego Sztabu Ruchu Partyzanckiego w Moskwie wynika, iż atak na Naliboki przeprowadziła Brygada „Stalina”. Znajduje to potwierdzenie w rozkazie „Płatona” – dowódcy Baranowickiego Zgrupowania Partyzanckiego z 10 maja 1943 r., który potwierdza udział w ataku na Naliboki partyzantów z Brygady „Stalina” i nadto z oddziałów „Dzierżyńskiego”, „Bolszewik”, „Suworowa”. Przesłuchani naoczni świadkowie zbrodni w swych zeznaniach relacjonują przebieg ataku, podają dane dotyczące ofiar. Odnośnie sprawców zbrodni ich zeznania są lakoniczne – stwierdzają, iż ataku dokonali „bandyci”, „partyzanci sowieccy”, osoby narodowości żydowskiej, w tym byli mieszkańcy Naliboków. Kilku świadków lakonicznie zeznaje, że wśród atakujących byli partyzanci od Bielskiego. Świadkowie nie wskazują jednak, na jakich przesłankach opierają to twierdzenie. Ponadto zeznania te nie są poparte żadnymi innymi dowodami, np. dokumentami archiwalnymi. Część historyków również wskazuje na udział partyzantów z Oddziału Bielskiego w ataku na Naliboki. Autorzy nie przywołują jednak w swych opracowaniach źródeł tych informacji. Jeden z byłych partyzantów sowieckich w swym pamiętniku wydanym w latach 60-tych wskazuje, iż obozy żydowskie założono w Puszczy Nalibockiej w II połowie 1943 r., a więc już po ataku na Naliboki. 

Tak więc fakt udziału partyzantów z Oddziału Bielskiego w ataku na Naliboki jest tylko jedną z wersji przyjętych w toku śledztwa. 


- czytamy w komunikacie IPN

Okupanci przyjęli jednoznaczną opcję traktowania Żydów jako element prosowiecki, a zatem sprzyjający partyzantom. Zagrożeni eksterminacją Żydzi w znacznej liczbie chronili się w lasach, tworząc tzw. siemiejnyje otriady, lub jak to później określano, grupy przetrwania. Licznie działali w ugrupowaniach partyzanckich lub tworzyli żydowskie oddziały należące do zgrupowań partyzanckich. Grupy przetrwania, często nie kontaktujące się w ogóle z ruchem partyzanckim, żyły głównie z handlu a w ostatecznym efekcie z kradzieży i rabunku wsi. Oddziały Żydów w ramach partyzantki przeprowadzały „operacje” gospodarcze w takim samym rozmiarze jak cała partyzantka, to znaczy rekwirowały i rabowały wsie białoruskie i polskie. Uczestniczyły wraz z tymi pierwszymi w terrorze wobec miejscowości podejrzewanych o kolaborację lub tworzących samoobrony czego szczególnymi przypadkami były miasteczko Naliboki na Nowogródczyźnie czy wieś Koniuchy na Wileńszczyźnie

- czytamy z kolei w opracowaniu Zdzisawa J. Winnickiego "Sowieccy partyzanci. 1941-1944. Mity i rzeczywistość"


kos/k

Źródło: wikipedia, IPN, Zdzisaw J. Winnicki "Sowieccy partyzanci. 1941-1944. Mity i rzeczywistość"


 

Polecane
Emerytury
Stażowe