Konstytucja 3 maja: Potomkowie Sejmu Czteroletniego spotykają się do dzisiaj
Członkiem Stowarzyszenia może być każdy, kto wykaże pochodzenie swoje w linii prostej (lub po rodzeństwie) od jednego z 483 sygnatariuszy Konfederacji Generalnej w Sejmujących Stanach Obojga Narodów, zawartej 7 X 1788 i przedłużonej 16 XII 1790 (lista tych osób w Volumina Legum i w Diariuszu Sejmu). To dzięki tej konfederacji w Sejmie Wielkim nie obowiązywało "liberum veto" i dało się uchwalić Konstytucję Trzeciego Maja.
Osoby, które nie mają pewności co do swojej genaologii moga sprawdzić Linie potomków członków Sejmu Wielkiego wśród członków SPSW lub wejść na stronę Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 750.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Ten, kto nie miał przodka w Sejmie Wielkim może być członkiem wspierającym. Wystarczy, że w pełni podziela cele Stowarzyszenia i deklaruje podejmowanie działań mających na celu jego wspieranie, a nie spełnia wszystkich warunków uzyskania Członkostwa Zwykłego Stowarzyszenia, a w szczególności nie jest Potomkiem Sejmu Wielkiego.
- Zajmujemy się nie tylko przeszłością. Oczywiście ona jest piękna i bardzo chętnie się do niej odwołujemy. Ale stowarzyszenie jest powołane przede wszystkim do tego, aby mając tę legitymację, kształtować teraźniejszość, pomagać zmieniać demokrację. Nie w sposób polityczny, bo nie chcemy być politykami, ale w sposób obywatelski. (…) Ludzie, może przez komunę, przez niedawną przeszłość, bardzo często nic nie wiedzą o swoim kraju. (…) A okazuje się, że mamy piękną, starą demokrację, mamy genialne tradycje demokracji, którymi wiele krajów zachodnich nie może się pochwalić – mówił TVP Info Andrzej Krzyżanowski ze Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego.
Źródło: spsw.pl/TVP Info