Zmarł Włodzimierz Kapczyński, działacz niepodległościowy, członek "S"
Urodził się 22 stycznia 1929 r. w Sosnowcu.
W 1947 r. zorganizował grupę Związek Walki z Komunizmem, za co w 1948 r. został aresztowany, a następnie skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach na 7 lat pozbawienia wolności. Więziony był kolejno w zakładach karnych w Sosnowcu-Radosze, Wronkach, Potulicach, Raciborzu, następnie w Obozie Pracy Więźniów w Jelczu. Na wolność wyszedł w 1953 r. na mocy amnestii.
Od września 1980 r. zaangażował się w budowę struktur NSZZ „Solidarność”. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej związku przy Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego Budostal-4, działającego na terenie Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej, był delegatem na I i II Walne Zebranie Delegatów „Solidarności” Województwa Katowickiego, członkiem Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów związku, pracownikiem biura informacji i działu poligrafii Zarządu Regionu. Od 1981 r. działał także w Związku Solidarności Polskich Kombatantów, ponadto współtworzył także Związek Więźniów Politycznych PRL.
W stanie wojennym internowany. Po wyjściu na wolność zaangażował się w działalność podziemnych struktur śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, był m.in. członkiem Regionalnej Komisji Wykonawczej Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, organizował podziemną poligrafię. W lutym 1989 r. uczestniczył w II Zgromadzeniu Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Ustroniu-Polanie. Następnie był członkiem wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego. W latach 1989–1990 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej „Solidarności” w Sosnowieckim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego.
W wolnej Polsce aktywnie angażował się w działalność społeczną, m.in., w latach 1990–1992 był delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, II i III Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności”. Od 1990 r. działał w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, do 2005 r. jako prezes Zarządu Oddziału tegoż związku w Katowicach. W latach 2002–2016 brał aktywny udział w pracach Wojewódzkiej Komisji Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego w Katowicach, następnie w latach 2017–2018 był przewodniczącym Komisji ds. Wyróżnień w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach.
W 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński uhonorował go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, w 2016 r. odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności.