[video] Umowa na 1 Fazę budowy systemu Patriot w Polsce podpisana!
SYSTEM PRZECIWLOTNICZY I PRZECIWRAKIETOWY IBCS/PATRIOT
System „WISŁA” będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju.
Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.
System IBCS/PATRIOT, dostarczony do Polski w ramach programu WISŁA sprawi, że nasz kraj uzyska bardzo wysoką odporność na ataki z powietrza. System będzie monitorować przestrzeń powietrzną przez 24 godziny na dobę, samodzielnie rozpozna zagrożenie, np. rakietę lub wrogi samolot i będzie w stanie go unieszkodliwić w ciągu kilkunastu sekund.
System pozwoli Siłom Zbrojnym RP na osiągnięcie zdolności operacyjnej do zapewnienia osłony ważnych obiektów, centrów administracyjno-gospodarczych, wojsk w rejonach operacyjnego rozwinięcia i w trakcie połączonej operacji obronnej, w układzie narodowym i sojuszniczym.
Skuteczność Patriotów
Sercem systemu Wisła będzie system IBCS, który zintegruje sygnały o sytuacji powietrznej z różnych części Polski i wyeliminuje zagrożenie w najbardziej skuteczny sposób, zanim niebezpieczny obiekt uzyska informację o namierzeniu.
Nowatorska koncepcja systemu kierowania i dowodzenia wprowadzająca zdolność do budowy sieciocentrycznego ugrupowania bojowego (jedno z kluczowych wymagań operacyjnych dla systemu WISŁA) pozwala w pełni wykorzystać potencjał bojowy systemu. Na wyposażeniu systemu PATRIOT, pozyskiwanego przez Polskę znajdują się najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie rakiety PAC-3MSE zdolne między innymi do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (SRBM), w tym manewrujących.
Szczegółowe parametry techniczne ww. rakiet oraz zdolność systemu do zwalczania określonej klasy zagrożeń są informacją niejawną.
Podpisanie umowy na elementy I fazy Programu „WISŁA”
We wrześniu 2016 roku rządowi USA przekazano zapytanie ofertowe (Letter of Request – LOR) w sprawie pozyskania 8 baterii przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zestawu rakietowego średniego zasięgu PATRIOT w konfiguracji 3+ ze zintegrowanym systemem kierowania walką – IBCS. W marcu 2017 r. stronie amerykańskiej przesłano aktualizację LOR.
7 listopada 2017 r. amerykańska Agencja Współpracy Obronnej poinformowała Kongres USA o zamiarze sprzedaży stronie polskiej systemu rakietowego IBCS/PATRIOT, o maksymalnej wartości 10,5 mld USD. 6 grudnia 2017 r. strona amerykańska przekazała projekt umowy FMS (Foreign Military Sales) na zakup systemu „WISŁA”. Z uwagi na nieakceptowalny koszt umowy, podjęto decyzję o rozpoczęciu negocjacji ze stroną amerykańską. W grudniu i styczniu przedstawiciele strony polskiej, pod przewodnictwem Pełnomocnika MON ds. Pozyskania i Wdrożenia do SZ RP Systemu „WISŁA” przebywali w USA, w celu uzgodnienia zapisów umowy. W trakcie uzgodnień dokonano zmian (w I fazie) konfiguracji na typową dla US Army w zakresie IBCS i pozyskaniu poprzez umowę FMS jedynie kluczowych elementów systemu oraz ustalono że pozostałe elementy zostaną zakupione w ramach procedur krajowych od polskiego przemysłu obronnego. Działania te umożliwiły znaczącą redukcję kosztów umowy LOA oraz przyspieszenie dostaw – obie baterie trafią do Polski w 2022 r. 26 stycznia 2018 r. uzgodniono treść LOA, w tym przede wszystkim konfigurację pozyskiwanych zestawów oraz harmonogram płatności i dostaw. W marcu br. zakończono negocjacje ze stroną amerykańską.
Umowy
Zakłada się, że całkowity koszt I fazy programu „WISŁA” wyniesie około 4,75 mld USD (16,6 mld PLN). W ramach tej wartości zawarte zostanie łącznie 10 umów: 5 umów z rządem USA (umowa główna dostawy, dwie umowy szkoleniowe, umowa na sprzęt kryptograficzny oraz umowa na elementy systemu LINK-16) oraz 5 umów krajowych (umowa na pojazdy JELCZ, umowa na Mobilne Węzły Łączności, umowa na pojazdy do transportu rakiet, umowa na kabiny F-OPS, umowa na kabiny C-OPS, E-OPS).
Elementy systemu WISŁA pozyskiwane w pierwszej fazie
Faza pierwsza dotyczy pozyskania dwóch baterii PATRIOT w konfiguracji 3+ z systemem IBCS. Na mocy podpisanej w dniu 28 marca 2018 r. umowy polska armia otrzyma: 4 radary AN/MPQ-65, 4 stanowiska kierowania walką ECS (Engagement Control Station), 16 wyrzutni M903, 208 rakiet PAC-3MSE, 6 stanowisk kierowania i dowodzenia EOC (Engagement Operation Center) oraz 12 radiolinii IBCS (IFCN Relay - Integrated Fire Control Network Relay). Umowa przewiduje dostarczenie stronie polskiej także elementów wyposażenia technicznego, logistycznego i szkoleniowego. Dodatkowo od polskiego przemysłu obronnego planuje się pozyskanie pojazdów JELCZ, Mobilnych Węzłów Łączności, pojazdów do transportu rakiet, kabiny kierowania i dowodzenia F-OPS, C-OPS, E-OPS.
Zakłada się, że bateria systemu WISŁA w polskiej konfiguracji będzie obsługiwana przez około 200 żołnierzy.
Warunki umowy
Wynegocjowane warunki umowy, w tym jej wartość są wynikiem kilkumiesięcznych negocjacji prowadzonych przez przedstawicieli MON. W ich trakcie dokonano szczegółowej analizy przedstawionych rozwiązań i dokonano wyboru najbardziej korzystnych z punktu widzenia operacyjnego i ekonomicznego. Ponadto podjęto m.in. decyzje o zmianie (w I fazie) konfiguracji na typową dla US Army w zakresie IBCS i pozyskaniu poprzez program FMS jedynie kluczowych elementów systemu oraz, że pozostałe elementy zakupione zostaną w ramach procedur krajowych od polskiego przemysłu obronnego. Obniżenie wartości umowy nie wpływa na gotowość bojową pozyskiwanego systemu. Umowa na elementy I etapu systemu Wisła to olbrzymie osiągnięcie polskich negocjatorów.
Harmonogram płatności
Harmonogram płatności jest rozłożony na lata 2018-2022 (w sposób nierównomierny). Pierwsza płatność nastąpi niezwłocznie po podpisaniu umowy (tzw. Initial Deposit)
Harmonogram dostawy i gotowości systemu WISŁA – etap I
Dostawa obu baterii systemu IBCS/PATRIOT planowana jest do końca 2022 roku.
Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.
Szkolenie personelu systemu WISŁA
Obecnie trwa systematyczne szkolenie językowe i techniczne w krajowych ośrodkach szkolenia.
Od 2020 roku planowane jest kierowanie personelu na kursy i szkolenia w USA, w tym specjalistyczne szkolenia językowe.
Warunki offsetu do programu WISŁA – etap I
23 marca podpisano także umowy offsetowe do programu Wisła. Transfer technologii wyceniony na ok. 950 mln zł. (46 zobowiązań offsetowych) wzmocni możliwości polskiego przemysłu obronnego.
Beneficjentami offsetu są:
- Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
- Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu,
- Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce,
- Wojskowe Zakłady Łączności w Zegrzu,
- PIT-Radwar w Warszawie,
- Huta Stalowa Wola,
- Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Łodzi,
- Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy,
- MESKO
- Centrum Techniki Morskiej
Elementy drugiej fazy programu WISŁA
II faza programu obejmuje pozyskanie pozostałych 6 baterii PATRIOT z IBCS, wraz z radarem dookólnym AESA oraz rakietami niskokosztowymi SkyCeptor. Ponadto planowane jest pozyskanie z PPO radarów wczesnego wykrywania P-18PL i radarów pasywnych PET/PCL.
Negocjacje w sprawie drugiej fazy programu WISŁA
Rozpoczęcie rozmów dotyczących drugiej fazy programu WISŁA planowane jest niezwłocznie po podpisaniu LOA. Pierwsze polsko-amerykańskie spotkanie planowane jest na 16 kwietnia br.
Źródło: MON.gov.pl, TT
Wystąpienie @mblaszczak, ministra @MON_GOV_PL podczas podpisania umowy na elementy I fazy systemu #WISŁA https://t.co/3t3b95t5Ac
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) 28 marca 2018
Podpisanie umowy w ramach programu #Wisła - etap I z udziałem @AndrzejDuda @MorawieckiM @mblaszczak @AmbassadorJones #NadWisłąBezpiecznie#bezpiecznaPL#IBCS#Patriot pic.twitter.com/9g1FDPlPZT
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) 28 marca 2018
Minister @mblaszczak: Nad Wisłą bezpiecznie - dzięki podpisaniu umowy na dostawę systemu IBCS/Patriot. Podpisanie umowy w ramach programu #Wisła. #NadWisłąBezpiecznie#bezpiecznaPL#IBCS#Patriot pic.twitter.com/q8L95EPLBQ
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) 28 marca 2018
Podpisanie przez @mblaszczak, ministra @MON_GOV_PL umowy na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu systemu #WISŁA – 1 Faza.#NadWisłąBezpiecznie#BezpiecznaPL pic.twitter.com/nZKjigXKBl
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) 28 marca 2018
Minister obrony narodowej @mblaszczak : za system Wisła etap I zapłacimy 4.75 mld USD. #NadWisłąBezpiecznie#bezpiecznaPL#IBCS#PatriotPL #Wisła pic.twitter.com/SMpqDewaJg
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) 28 marca 2018
- To niezwykły, historyczny moment – zaznaczył Prezydent @AndrzejDuda podczas uroczystości podpisania umowy na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu systemu #WISŁA – 1 Faza. #Patriot #IBCS
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 28 marca 2018
Dziś Polska dołączy do stale rosnącej grupy krajów z systemem PATRIOT. Umowę, którą dziś podpisze @mblaszczak, postrzegamy jako kolejny krok ku poszerzaniu amerykańsko-polskiej współpracy wojskowej, stanowiącej kluczowy cel naszych relacji dwustronnych #PatriotyDlaPolski pic.twitter.com/MdKhw07uvN
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) 28 marca 2018