Obchody odzyskania niepodległości. Bo wszystko zaczęło się w Krakowie!
Świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości w Krakowie rozpoczęto już w 2017 r. Była to konferencja „Początek drogi do niepodległości Polski”. 16 sierpnia 2017 r., na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich, odsłonięto tablicę upamiętniającą Naczelny Komitet Narodowy, zaś potem odbyła się konferencja w 100. rocznicę intronizacji Rady Regencyjnej „Droga do wolności”, choć to wydarzenie sprzed stu lat miało miejsce… w Warszawie. Wszystko to jednak miało przypomnieć o wydarzeniach, które zapoczątkowały dążenia do odzyskania niepodległości.
Inauguracja tegorocznych obchodów rozpocznie się już 19 stycznia spektaklem „Drogi do wolności”, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. Przedstawienie pokazuje w obrazach historię Polski od XVIII wieku po współczesność. W lutym zostanie odsłonięta rzeźba prezydenta Wielkiego Krakowa – Juliusza Lea. Dodatkowo odbędzie się konferencja popularnonaukowa: „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”, której towarzyszyć będzie wystawa z pamiątkami po prezydencie. Ekspozycja jest przygotowana przy współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie.
W marcu specjalną wystawę „Piękna Niepodległa”, poświęconą udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski zaprezentuje Muzeum Armii Krajowej. Główny nacisk położony zostanie na uczestniczki konspiracji niepodległościowej z lat 1914-1918.
W kwietniu Kraków wzbogaci się o nowe Muzeum Podgórza, dzielnicy, która przez zaborców była zakładana, jako miasto konkurencyjne dla Krakowa. W czerwcu nieodłącznym elementem obchodów będą Dni Krakowa, a w lipcu miasto pod Wawelem zamieni się w wielką scenę muzyczną, a to wszystko za sprawą Festiwalu Muzyki Polskiej. W sierpniu przewidziano ustanowienie rekordu Guinnessa w liczbie par tańczących jednocześnie Poloneza na Rynku Głównym, nie mówiąc o tradycyjnym Marszu trasą Kadrówki. Wrzesień upłynie pod hasłem: „Nowa Huta dla Niepodległej” – multidyscyplinarne widowisko plenerowe grup i zespołów artystycznych funkcjonujących w ramach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
W październiku tradycyjny Bieg Sztafetowy o szablę kpt. A. Stawarza, aczkolwiek w wyjątkowej, bardziej uroczystej odsłonie. A obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy 11 listopada Lekcja Śpiewania: „Radosna Niepodległość”. A na wszystkie te wydarzenia Kraków zaprasza gości z całej Polski!
Jednocześnie miasto startuje z nową kampanią promocyjną „Wyzwolona_1918”, która ma na celu uświadomić mieszkańcom jak ważną rolę odegrał Kraków w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Plakaty mają nawiązywać do radosnego stylu świętowania. Na potrzeby kampanii miasto stworzyło cały system Identyfikacji Wizualnej Kampanii wraz z tzw. „manualem”. Główną bohaterką i narratorką kampanii „Wyzwolona_1918” jest kobieta młoda, wyzwolona i energiczna, symbol nadziei i wolności, będąca personifikacją Polski.
Adam Zyzman
#REKLAMA_POZIOMA#