50+. Bezrobotni przez PESEL
Równi i równiejsi na rynku pracy
„Zakaz dyskryminacji w polskim prawie – w tym dyskryminacji ze względu na wiek – wynika przede wszystkim z Konstytucji RP” – czytamy na stronie internetowej pełnomocnika rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Art. 32 ust. 2 Konstytucji RP zakazuje dyskryminacji w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym „z jakiejkolwiek przyczyny”.
Nierównego traktowania ze względu na wiek w obszarze rynku pracy zakazuje również ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
Art. 11 Kodeksu pracy brzmi jasno: „jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna”.
Zgodnie z przepisami urzędy pracy nie powinny więc przyjmować tego typu ogłoszeń, w którym zastrzega się wiek potencjalnego zatrudnionego. Ale jeśli ogłoszenie jest wywieszone na kartce w witrynie sklepu albo widnieje w internecie, nie zawsze jest kontrolowane przez odpowiednie organy. Często też ogłoszenia nie zawierają niezgodnych z prawem treści, ale kiedy osoba po pięćdziesiątce zgłosi się jako kandydat do pracy, jej wiek zaczyna być przeszkodą w zatrudnieniu.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#
Zły PESEL
Kilka lat temu na zlecenie pełnomocnika rządu ds. równego traktowania realizowano projekt Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia. Z badań wynikało, że podczas procesu rekrutacji zapytano o wiek 73 proc. kandydatów i kandydatek do pracy. Często wiek kandydata był decydujący.
– Człowiek aplikuje i dopiero na rozmowie o pracę okazuje się, że ma zły PESEL
– mówi Jan Kowalski, który kilka miesięcy temu dostał wypowiedzenie w związku z przekształceniami w firmie. Ma 63 lata. Podczas wręczania nie wyjaśniono mu, z jakiego powodu jest zwalniany, oprócz wzmianki o zwolnieniu grupowym.
Mimo, że bezrobocie w ostatnich latach zmniejsza się, osoby po pięćdziesiątce na rynku pracy wciąż nie mają lekko.
Wbrew statystykom, chętnych do zarejestrowania się w urzędzie pracy nie brakuje. Według statystyk w 2015 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata wynosił 45,8 proc. i był najniższy w Europie (średnio w UE – 50,8 proc.). Ale liczby nie są jedynym problemem starszych bezrobotnych. Mają oni dużo większy problem z powrotem na rynek pracy niż młodsi ludzie. Znalezienie pracy trwa w ich przypadku dłużej. Co trzecia osoba szuka pracy dłużej niż dwa lata.
#REKLAMA_POZIOMA#