401. Zebranie Plenarne KEP. katecheza parafialna powinna prowadzić do liturgii

Aby katecheza parafialna była skuteczna, potrzebni do jej prowadzenia są charyzmatyczni duszpasterze i katecheci. Trzeba szukać takich ludzi, którzy świadectwem swojego życia będą budzić zaufanie w młodym pokoleniu - powiedział KAI w Katowicach bp Marek Mendyk, były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
401. Zebranie Plenarne KEP w Katowicach 401. Zebranie Plenarne KEP. katecheza parafialna powinna prowadzić do liturgii
401. Zebranie Plenarne KEP w Katowicach / PAP/Jarek Praszkiewicz

Stan prac nad wytycznymi w sprawie katechezy parafialnej jest jednym z tematów 401. zebrania plenarnego Episkopatu w Katowicach. Powstające opracowanie zakłada objęcie katechezą zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych.

Katecheza parafialna

Biskupi rozmawiali na te tematy w grupach, a po zakończeniu dyskusji o jej efektach opowiedział KAI bp Marek Mendyk, były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Zespół ds. katechezy parafialnej pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego chce zaproponować pięć podstawowych typów katechezy parafialnej. Pierwsze trzy są związane z sakramentami: chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania, dotyczą więc dzieci i młodzieży. Dwa pozostałe to katechezy dorosłych. Pierwszy typ obejmowałby wymiar liturgiczny, moralny, duchowy, doktrynalny, społeczny, kulturalny i biblijny. Drugi to katecheza kerygmatyczna, która byłaby szczególnie adresowana do tych, którzy jeszcze nie doszli do osobistego przeżycia wiary.

- Katechezę parafialną trzeba rozumieć jako integralną część tego, co robimy w szkole. Nie mogą to być różne od siebie rzeczywistości. O ile nauczanie religii w szkole ma charakter preewangelizacyjny, gdzie głosimy kerygmat, a więc to pierwsze, podstawowe nauczanie wiary, o tyle katecheza parafialna powinna prowadzić do liturgii - powiedział KAI bp Marek Mendyk.

Jak dodał, jeśli katecheza parafialna będzie związana tylko z przekazem treści, to siłą rzeczy nie będzie skuteczna, a więc nie poprowadzi do liturgii, a tym samym nie będzie wprowadzać do pełnego udziału w życiu Kościoła.

Katecheza parafialna od strony organizacyjnej, metodycznej i treściowej nie może być prowadzona w taki sam sposób jak lekcje religii w szkole - przypomniał bp Mendyk. Cele tej katechezy - wyznaczone w dokumentach Kościoła - są konkretne: wychowanie do poznania wiary, wprowadzenie we wspólnotę Kościoła, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wspólnotę, wychowanie moralne, wiedza o liturgii oraz kształtowanie ducha misji.

Biskupi stwierdzili też, że aby katecheza parafialna była skuteczna, potrzebni do jej prowadzenia są charyzmatyczni duszpasterze i katecheci. Trzeba szukać takich ludzi, którzy świadectwem swojego życia będą budzić zaufanie, a przy tym będą dla młodego pokolenia przewodnikami wiary - dodał biskup świdnicki.

Takich charyzmatycznych postaci można i trzeba szukać m.in. w różnych katolickich wspólnotach, jak Droga Neokatechumenalna, Domowy Kościół czy Ruch Światło-Życie. - Trzeba sięgać po tych, którzy są już w Kościele ugruntowani i odkryli już w nim swoje miejsce a są gotowi się zaangażować - powiedział bp Mendyk.

Religia w szkole

Zespół ds. katechezy parafialnej prowadzi swoje prace w ścisłym porozumieniu z zespołem roboczym ds. kontaktów z rządem w sprawie lekcji religii w szkole, który tworzy ramy programowe lekcji religii w szkole. Zespołem tym kieruje bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

- Nie wiemy co będzie za pół roku czy rok, obecna rzeczywistość jest bardzo zmienna, ale jako nauczyciele wiary musimy umieć się w niej odnaleźć. Musimy też umieć motywować uczniów, młodzież. Wybrzmiała zatem potrzeba, aby lekcja religii była bardziej atrakcyjna. Ponawiamy stale apel do nauczycieli religii, aby nie szczędzili swoich talentów, zaangażowania i sił, żeby te lekcje miały rzeczywiście swój blask i urok. Tu też potrzeba charyzmatycznych nauczycieli i jest ich sporo - powiedział bp Mendyk.

Jak dodał, jeśli gdzieś jeszcze młodzież zostaje specjalnie na ostatnią, siódmą czy ósmą godzinę lekcyjną, aby wziąć udział w lekcji religii, to "tylko dlatego, że spotykają się z życzliwością, otwartością i zrozumieniem swoich nauczycieli i przewodników wiary".

Biskupi zauważyli też problem dotyczący uczniów, którzy nie chodzą na lekcje religii dlatego, że nie mają już w szkole takiej możliwości - jest ona organizowana najczęściej na ostatniej godzinie lekcyjnej, a oni muszą zdążyć na powrotny transport do domu. Dotyczy to zwłaszcza małych miejscowości i terenów wiejskich. - W związku z tym jest zachęta, aby organizować dla nich w parafiach jakąś formę pomocy w duchowym wzrastaniu - dodał bp Mendyk.

Biskupi podczas pracy w grupach na tematach katechezy i lekcji religii rozmawiali też o wspieraniu samych katechetów świeckich, którzy od początku zmian dokonywanych przez MEN przeciwko nim protestowali. - Czynimy to, co możliwe, aby ich ochronić i umożliwić kontynuację pracy. Ten ruch powszechnego wsparcia dla nauczycieli religii jest bardzo widoczny. Chcemy, aby w katechezie zostawali najlepsi i nie rozgraniczamy ich tu na duchownych i świeckich. Patrzymy natomiast na ich zaangażowanie, kompetencje i wrażliwość wiary oraz zdolność budowania relacji - zapewnił bp Marek Mendyk.

lk


 

POLECANE
Będzie nowy wicepremier w rządzie Tuska. Padło nazwisko z ostatniej chwili
Będzie nowy wicepremier w rządzie Tuska. Padło nazwisko

We wtorkowej rozmowie z Radiem Zet, minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Polska 2050 otrzyma do rozdysponowania stanowisko wicepremiera po odejściu Szymona Hołowni ze stanowiska marszałka Sejmu.

Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba uciekł do Polski? gorące
Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba uciekł do Polski?

Jak wynika z wywiadu jakiego były minister spraw zagranicznych Ukrainy udzielił Corriere della Sera, Dmytro Kułeba miał uciec z Ukrainy ze względu na nowe ukraińskie prawo, które ma zakazywać wyjazdy z Ukrainy byłym dyplomatom. Kułeba pojawił się w Krakowie. Teraz jego rzecznik przedstawia nieco inną wersję.

Przełom w diagnostyce wrodzonej wady stawów biodrowych u dzieci i niemowląt dzięki polskim informatykom z ostatniej chwili
Przełom w diagnostyce wrodzonej wady stawów biodrowych u dzieci i niemowląt dzięki polskim informatykom

Pentacomp Systemy Informatyczne SA - lider na rynku IT usług medycznych, wdraża autorskie  oprogramowanie medyczne w diagnostyce wrodzonej wady stawów biodrowych o nazwie Prelux. System wesprze lekarzy w diagnozowaniu wrodzonej dysplazji stawów biodrowych u dzieci i niemowląt oraz w wyborze właściwej ścieżki leczenia. Badanie kliniczne finansowane jest w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych. 

Emmanuel Macron powołał nowego premiera Francji z ostatniej chwili
Emmanuel Macron powołał nowego premiera Francji

Prezydent Francji Emmanuel Macron powołał we wtorek na nowego premiera Sebastiena Lecornu, który od 2022 roku sprawował urząd ministra obrony. O nominacji Pałac Elizejski poinformował kilka godzin po tym, jak dymisję złożył poprzedni premier, Francois Bayrou.

Atak Izraela w Katarze. Jest komunikat Białego Domu z ostatniej chwili
Atak Izraela w Katarze. Jest komunikat Białego Domu

Atak Izraela w Katarze nie służy interesom ani Izraela, ani USA, choć cel eliminacji Hamasu jest słuszny - powiedziała we wtorek rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt, nazywając uderzenie w Dausze „niefortunnym incydentem”. Trump miał zapewnić emira Kataru, że podobny atak się nie powtórzy.

Zbliżenie Łukaszenki z Haftarem może oznaczać nowe kłopoty na granicy polsko-białoruskiej tylko u nas
Zbliżenie Łukaszenki z Haftarem może oznaczać nowe kłopoty na granicy polsko-białoruskiej

Libia to dla Rosji szansa na utrzymanie odpowiedniego poziomu obecności wojskowej w basenie Morza Śródziemnego po syryjskiej klęsce. Libia to też brama do Afryki, hub logistyczny Korpusu Afrykańskiego, który przejął sieroty po Grupie Wagnera. Ale zbliżenie Moskwy z Bengazi, gdzie rezyduje faktyczny władca wschodu Libii, generał Chalifa Haftar, niesie też zagrożenie dla UE, w tym Polski, jeśli chodzi o nielegalną imigrację.

Izrael zaatakował Katar. Jest komunikat katarskich służb z ostatniej chwili
Izrael zaatakował Katar. Jest komunikat katarskich służb

Izrael zaatakował we wtorek przywódców palestyńskiego Hamasu w stolicy Kataru, Dausze. Media podają sprzeczne informacje dotyczące efektu uderzenia i losów liderów grupy. Premier Benjamin Netanjahu podkreślił, że była to wyłącznie izraelska operacja. Katar w wydanym komunikacie poinformował, że w ataku zginął członek krajowych sił bezpieczeństwa.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Kierowcy we Wrocławiu muszą przygotować się na zmianę w systemie opłat parkingowych. Od 11 września 2025 roku nie będzie już możliwości płacenia za postój w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (ŚSPP) za pomocą aplikacji mPay.

Krwawe protesty w Nepalu. Są ofiary śmiertelne, podpalono parlament, premier rezygnuje z ostatniej chwili
Krwawe protesty w Nepalu. Są ofiary śmiertelne, podpalono parlament, premier rezygnuje

Premier Nepalu KP Sharma Oli we wtorek ustąpił z urzędu wskutek masowych protestów przeciw zablokowaniu przez rząd platform społecznościowych i przeciw korupcji władz - podała agencja Reutera, powołując się na doradcę polityka Prakasha Silwala. Protestujący podpalili gmach nepalskiego parlamentu.

ZUS wydał ważny komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał ważny komunikat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby, które decydują się pracować dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego, mogą znacząco zwiększyć swoje świadczenie. Każdy dodatkowy rok pracy to nawet kilkanaście procent wyższej emerytury.

REKLAMA

401. Zebranie Plenarne KEP. katecheza parafialna powinna prowadzić do liturgii

Aby katecheza parafialna była skuteczna, potrzebni do jej prowadzenia są charyzmatyczni duszpasterze i katecheci. Trzeba szukać takich ludzi, którzy świadectwem swojego życia będą budzić zaufanie w młodym pokoleniu - powiedział KAI w Katowicach bp Marek Mendyk, były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
401. Zebranie Plenarne KEP w Katowicach 401. Zebranie Plenarne KEP. katecheza parafialna powinna prowadzić do liturgii
401. Zebranie Plenarne KEP w Katowicach / PAP/Jarek Praszkiewicz

Stan prac nad wytycznymi w sprawie katechezy parafialnej jest jednym z tematów 401. zebrania plenarnego Episkopatu w Katowicach. Powstające opracowanie zakłada objęcie katechezą zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych.

Katecheza parafialna

Biskupi rozmawiali na te tematy w grupach, a po zakończeniu dyskusji o jej efektach opowiedział KAI bp Marek Mendyk, były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Zespół ds. katechezy parafialnej pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego chce zaproponować pięć podstawowych typów katechezy parafialnej. Pierwsze trzy są związane z sakramentami: chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania, dotyczą więc dzieci i młodzieży. Dwa pozostałe to katechezy dorosłych. Pierwszy typ obejmowałby wymiar liturgiczny, moralny, duchowy, doktrynalny, społeczny, kulturalny i biblijny. Drugi to katecheza kerygmatyczna, która byłaby szczególnie adresowana do tych, którzy jeszcze nie doszli do osobistego przeżycia wiary.

- Katechezę parafialną trzeba rozumieć jako integralną część tego, co robimy w szkole. Nie mogą to być różne od siebie rzeczywistości. O ile nauczanie religii w szkole ma charakter preewangelizacyjny, gdzie głosimy kerygmat, a więc to pierwsze, podstawowe nauczanie wiary, o tyle katecheza parafialna powinna prowadzić do liturgii - powiedział KAI bp Marek Mendyk.

Jak dodał, jeśli katecheza parafialna będzie związana tylko z przekazem treści, to siłą rzeczy nie będzie skuteczna, a więc nie poprowadzi do liturgii, a tym samym nie będzie wprowadzać do pełnego udziału w życiu Kościoła.

Katecheza parafialna od strony organizacyjnej, metodycznej i treściowej nie może być prowadzona w taki sam sposób jak lekcje religii w szkole - przypomniał bp Mendyk. Cele tej katechezy - wyznaczone w dokumentach Kościoła - są konkretne: wychowanie do poznania wiary, wprowadzenie we wspólnotę Kościoła, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wspólnotę, wychowanie moralne, wiedza o liturgii oraz kształtowanie ducha misji.

Biskupi stwierdzili też, że aby katecheza parafialna była skuteczna, potrzebni do jej prowadzenia są charyzmatyczni duszpasterze i katecheci. Trzeba szukać takich ludzi, którzy świadectwem swojego życia będą budzić zaufanie, a przy tym będą dla młodego pokolenia przewodnikami wiary - dodał biskup świdnicki.

Takich charyzmatycznych postaci można i trzeba szukać m.in. w różnych katolickich wspólnotach, jak Droga Neokatechumenalna, Domowy Kościół czy Ruch Światło-Życie. - Trzeba sięgać po tych, którzy są już w Kościele ugruntowani i odkryli już w nim swoje miejsce a są gotowi się zaangażować - powiedział bp Mendyk.

Religia w szkole

Zespół ds. katechezy parafialnej prowadzi swoje prace w ścisłym porozumieniu z zespołem roboczym ds. kontaktów z rządem w sprawie lekcji religii w szkole, który tworzy ramy programowe lekcji religii w szkole. Zespołem tym kieruje bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

- Nie wiemy co będzie za pół roku czy rok, obecna rzeczywistość jest bardzo zmienna, ale jako nauczyciele wiary musimy umieć się w niej odnaleźć. Musimy też umieć motywować uczniów, młodzież. Wybrzmiała zatem potrzeba, aby lekcja religii była bardziej atrakcyjna. Ponawiamy stale apel do nauczycieli religii, aby nie szczędzili swoich talentów, zaangażowania i sił, żeby te lekcje miały rzeczywiście swój blask i urok. Tu też potrzeba charyzmatycznych nauczycieli i jest ich sporo - powiedział bp Mendyk.

Jak dodał, jeśli gdzieś jeszcze młodzież zostaje specjalnie na ostatnią, siódmą czy ósmą godzinę lekcyjną, aby wziąć udział w lekcji religii, to "tylko dlatego, że spotykają się z życzliwością, otwartością i zrozumieniem swoich nauczycieli i przewodników wiary".

Biskupi zauważyli też problem dotyczący uczniów, którzy nie chodzą na lekcje religii dlatego, że nie mają już w szkole takiej możliwości - jest ona organizowana najczęściej na ostatniej godzinie lekcyjnej, a oni muszą zdążyć na powrotny transport do domu. Dotyczy to zwłaszcza małych miejscowości i terenów wiejskich. - W związku z tym jest zachęta, aby organizować dla nich w parafiach jakąś formę pomocy w duchowym wzrastaniu - dodał bp Mendyk.

Biskupi podczas pracy w grupach na tematach katechezy i lekcji religii rozmawiali też o wspieraniu samych katechetów świeckich, którzy od początku zmian dokonywanych przez MEN przeciwko nim protestowali. - Czynimy to, co możliwe, aby ich ochronić i umożliwić kontynuację pracy. Ten ruch powszechnego wsparcia dla nauczycieli religii jest bardzo widoczny. Chcemy, aby w katechezie zostawali najlepsi i nie rozgraniczamy ich tu na duchownych i świeckich. Patrzymy natomiast na ich zaangażowanie, kompetencje i wrażliwość wiary oraz zdolność budowania relacji - zapewnił bp Marek Mendyk.

lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe