Sejm przyjął uchwałę ws. upamiętnienia papieża Franciszka

Głosowanie nad uchwałą
Uchwała nie została przyjęta w trybie aklamacji, odbyło się nad nią zwykłe głosowanie. Uzyskała ona poparcie 392 posłów, żaden nie był przeciwny, trzech posłów się wstrzymało.
Poniżej treść uchwały przyjętej przez Sejm RP:
UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 24 kwietnia 2025 r. w sprawie upamiętnienia Papieża Franciszka
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wyrażając głęboki żal wobec odejścia Ojca Świętego Franciszka, oddaje hołd Jemu i Jego posłudze, w której kierował się pokorą i skromnością.
Papież Franciszek pozostanie w naszej pamięci jako orędownik ubogich, głosiciel Ewangelii oraz człowiek miłosierdzia. Jego wielka miłość do słabych, potrzebujących i uciśnionych, ofiar konfliktów zbrojnych i uchodźców, jak również przekonanie o konieczności zachowania harmonii i sprawiedliwości między ludźmi, troski o przyrodę i dziedzictwo naturalne całego świata wpisały się w trwały dorobek Kościoła. Nauczanie Ojca Świętego Franciszka, przepełnione troską o godność każdego człowieka, było kontynuacją wielkiego dziedzictwa św. Jana Pawła II — Papieża Polaka, który głosił niezbywalne wartości człowieczeństwa, wolności i solidarności, głęboko zakorzenione w chrześcijańskich tradycjach Narodu Polskiego.
- Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego: Biskup Rzymu powrócił do Domu Ojca
- Papież Franciszek nie żyje. Życiorys zmarłego Biskupa Rzymu
- Papież nie żyje: Franciszek był jasnogórskim pielgrzymem
- Papież nie żyje. Najważniejsze wydarzenia i zaangażowania pontyfikatu
- Pogrzeb papieża – niedawno wprowadzone zmiany. Franciszek zadeklarował miejsce pochówku
- Czy polski kardynał ma szanse na to, by zostać papieżem?
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że tradycje te, jak i wiara chrześcijańska stanowią niezmiernie ważną część naszej tożsamości narodowej oraz zostały potwierdzone i ugruntowane w preambule Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w której Naród Polski odwołuje się do „Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna”.
W obliczu tej chwili zadumy i modlitwy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa do refleksji. Niech odejście Papieża Franciszka stanie się impulsem do budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Niech Jego pamięć trwa w naszych sercach. Niech odpoczywa w pokoju!
lk