Komisja Europejska zniesie sankcje wobec Rosji? Podano warunek

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości rozmowy między Stanami Zjednoczonymi, Ukrainą i Rosją, w tym na temat bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym - oświadczyła rzecznik KE Anitta Hipper. Jak jednak dodała, "doświadczenie pokazało, że Rosję należy oceniać po jej czynach, a nie słowach".
Budynek Komisji Europejskiej, zdjęcie podglądowe Komisja Europejska zniesie sankcje wobec Rosji? Podano warunek
Budynek Komisji Europejskiej, zdjęcie podglądowe / Pixabay

Zakończenie rosyjskiej niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji na Ukrainie i bezwarunkowe wycofanie wszystkich rosyjskich sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy byłoby jednym z głównych warunków wstępnych zmiany lub zniesienia sankcji

- podkreśliła rzecznik KE Anitta Hipper w oświadczeniu przekazanym PAP.

 

Rzecznik KE skomentowała rozmowy między USA, Rosją i Ukrainą 

Jak zaznaczyła, KE przyjmuje do wiadomości wynik rozmów pomiędzy USA a Ukrainą i Rosją w Arabii Saudyjskiej, w tym propozycje zapewnienia bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym, a także zakończenia ataków na obiekty energetyczne. Według Hipper KE przyjmuje też z zadowoleniem porozumienie między USA a Ukrainą w sprawie pracy nad wymianą jeńców wojennych, uwolnieniem cywilnych więźniów i powrotem przymusowo przesiedlonych ukraińskich dzieci.

Rosja musi teraz wykazać się prawdziwą wolą polityczną, aby zakończyć swoją nielegalną i niesprowokowaną wojnę agresywną

- zaznaczyła rzecznik KE.

Zadeklarowała, że celem UE pozostaje "wspieranie Ukrainy w osiągnięciu wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju".

Doświadczenie pokazało, że Rosję należy oceniać po jej czynach, a nie słowach. Władimir Putin mówi, że chce trwałego pokoju, ale Rosja nadal powoduje więcej śmierci i zniszczeń każdego dnia, poprzez systematyczne ataki powietrzne na cywilów i infrastrukturę cywilną Ukrainy, naruszając międzynarodowe prawo humanitarne. Tych ataków można było uniknąć, gdyby Rosja naprawdę robiła to, co ma na myśli, gdy mówi, że chce pokoju

- podkreśliła Hipper.

 

Celem UE pozostaje presja na Rosję

Powtórzyła, że celem UE pozostaje presja na Rosję, przy użyciu wszystkich dostępnych narzędzi, w tym sankcji, by zmniejszyć jej zdolność do prowadzenia wojny.

Jednocześnie UE konsekwentnie wspiera wysiłki na rzecz zwiększenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Sankcje UE w żaden sposób nie dotyczą handlu produktami rolnymi, w tym żywnością, zbożem i nawozami, między Rosją a krajami trzecimi. Zakończenie nielegalnej wojny agresywnej Rosji przeciwko Ukrainie przyniosłoby największy i najbardziej trwały pozytywny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe

- zadeklarowała.

 

Trump: Przyglądamy się wszystkim warunkom

Podczas spotkania z kandydatami na ambasadorów Donald Trump został zapytany o to, czy podczas rozmów z Rosją w Rijadzie, przedstawiciele administracji USA zgodzili się na rosyjskie żądania zniesienia części sankcji w zamian za zgodę na zawieszenie broni na Morzu Czarnym.

Będziemy się im przyglądać, myślimy teraz o nich wszystkich. Jest około pięciu lub sześciu warunków. Przyglądamy się im wszystkim

– odpowiedział Trump. Prezydent USA podkreślił, że prowadzi "głębokie dyskusje" z Rosją i Ukrainą i ocenił, że "idą one dobrze".

 

Biały Dom: "Zgodziliśmy się pomóc Rosji"

W komunikatach po poniedziałkowych rozmowach delegacji obu państw w Rijadzie zarówno Biały Dom, jak i Kreml podkreślił, że USA zgodziły się pomóc Rosji "przywrócić dostęp do globalnego rynku dla eksportu produktów rolnych i nawozów, obniżyć koszty ubezpieczeń morskich i rozszerzyć dostęp do portów i systemów płatniczych w celu przeprowadzania tego typu transakcji".

 

Komunikat Kremla

Jednak Kreml w swoim oświadczeniu zaznaczył, że wdrożenie obu części umowy będzie wymagało zniesienia ograniczeń sankcyjnych nałożonych na Rossielchozbank, rosyjski bank państwowy obsługujący sektor rolniczy oraz na inne rosyjskie organizacje finansowe, zajmujące się operacjami w zakresie międzynarodowego handlu produktami spożywczymi (w tym produktami rybnymi) oraz nawozami, podłączenie ich do systemu SWIFT i otwarcie niezbędnych rachunków korespondencyjnych.

Moskwa oczekuje także zniesienia ograniczeń nałożonych na przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i eksportem żywności (w tym przetworów rybnych) oraz nawozów, a także zniesienia ograniczeń nałożonych na działalność firm ubezpieczeniowych, przewożących ładunki żywności (w tym przetwory rybne) i nawozy.

W rosyjskim komunikacie jest również mowa o zniesieniu ograniczeń w obsłudze statków w portach i sankcji wobec statków pod banderą rosyjską, zajmujących się handlem produktami spożywczymi (w tym produktami rybnymi) i nawozami oraz o zniesieniu ograniczeń w dostawach maszyn rolniczych do Rosji, a także innych towarów wykorzystywanych w produkcji żywności (w tym produktów rybnych) i nawozów.

Przynajmniej część stawianych przez Rosję warunków nie leży w gestii USA, lecz Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o postulat ponownego włączenia rosyjskiego banku rolniczego do międzynarodowego systemu łączności między bankami SWIFT.


 

POLECANE
Nadchodzi załamanie pogody. Nowy komunikat IMGW Wiadomości
Nadchodzi załamanie pogody. Nowy komunikat IMGW

W nachodzących dniach pogoda będzie pochmurna, mglista - poinformowała w sobotę PAP synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha. Dodała, że od niedzieli prognozuje się lekkie ochłodzenie, a w górach może spaść śnieg.

Kaczyński w Słubicach: Niemcy uważają, że im wolno wszystko polityka
Kaczyński w Słubicach: Niemcy uważają, że im wolno wszystko

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w sobotę, że Polska jest obecnie "w szczególnej sytuacji", gdyż "nie wiadomo, czy jest państwem suwerennym, czy przestaje już nim być”. Według lidera PiS obecnie rządzący są "zdeterminowani, by realizować tą politykę, która jest dzisiaj narzucana przez Berlin, Brukselę".

Nowy polski serial już na platformie Max. Dobre emocje gwarantowane Wiadomości
Nowy polski serial już na platformie Max. Dobre emocje gwarantowane

Na platformie Max zadebiutował nowy polski thriller psychologiczny – "Porządny człowiek". Serial od razu przyciągnął rzesze widzów i błyskawicznie wskoczył do czołówki najchętniej oglądanych produkcji.

Mariusz Błaszczak: Niemiecka policja traktuje polską ziemię jak swoją polityka
Mariusz Błaszczak: Niemiecka policja traktuje polską ziemię jak swoją

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił w sobotę w Rosówku (Zachodniopomorskie), że policja niemiecka "traktuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak swoje", "podrzucając" - jak stwierdził - nielegalnych migrantów na teren naszego kraju. Przekonywał też, że trzeba "odważnie zabiegać o polskie interesy".

Zdemilitaryzowana wspólnota hipisów. Mocny apel Meloni ws. obronności Europy z ostatniej chwili
"Zdemilitaryzowana wspólnota hipisów". Mocny apel Meloni ws. obronności Europy

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w sobotę. że jej kraj trzyma z Unią Europejską, której zadaniem - jak podkreśliła - powinna być obrona jedności Zachodu. Szefowa włoskiego rządu ostrzegła, że bez sojuszu z USA i zarazem bez własnej obrony Unia może stać się "zdemilitaryzowaną wspólnotą hipisów".

Król Karol III w szpitalu. Pałac Buckingham wydał komunikat Wiadomości
Król Karol III w szpitalu. Pałac Buckingham wydał komunikat

Media obiegły nowe informacje dotyczące króla Karola III. Wszyscy zaniepokojeni jego stanem mogą odetchnąć z ulgą.

Nie żyje medalista mistrzostw świata Wiadomości
Nie żyje medalista mistrzostw świata

W wieku 77 lat zmarł Stefan Hula senior, były dwuboista zimowy, brązowy medalista mistrzostw świata, dwukrotny olimpijczyk - poinformował w mediach społecznościowych jego syn, Stefan junior.

Niemcy wydalają do nas wszystkich, nawet Rosjan z francuskimi papierami! z ostatniej chwili
"Niemcy wydalają do nas wszystkich, nawet Rosjan z francuskimi papierami!"

Niemiecki dziennik "Bild" informuje na bazie notatki niemieckiej policji, że niemieckie służby odesłały do Polski imigranta – 56-letniego Rosjanina, który podczas kontroli okazał ważny rosyjski paszport i francuskie zezwolenie na pobyt.

Brutalna napaść na 14-latkę we Wrocławiu. Nowe informacje Wiadomości
Brutalna napaść na 14-latkę we Wrocławiu. Nowe informacje

Wrocławscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o napaść seksualną na 14-latkę, do której doszło w czwartek – poinformowała w sobotę PAP podkomisarz Aleksandra Freus z biura prasowego wrocławskiej policji. W rozmowie z mediami dodała, że dziewczynka została już przesłuchana.

Ważne zmiany dla kierowców. Nowe przepisy wejdą w życie Wiadomości
Ważne zmiany dla kierowców. Nowe przepisy wejdą w życie

Unia Europejska wprowadza kluczowe zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy. Wśród nowości znajdzie się cyfrowy dokument, surowsze zasady dla młodych kierowców oraz nowe wymagania dla osób rozpoczynających swoją przygodę za kółkiem. Jakich zmian możemy się spodziewać?

REKLAMA

Komisja Europejska zniesie sankcje wobec Rosji? Podano warunek

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości rozmowy między Stanami Zjednoczonymi, Ukrainą i Rosją, w tym na temat bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym - oświadczyła rzecznik KE Anitta Hipper. Jak jednak dodała, "doświadczenie pokazało, że Rosję należy oceniać po jej czynach, a nie słowach".
Budynek Komisji Europejskiej, zdjęcie podglądowe Komisja Europejska zniesie sankcje wobec Rosji? Podano warunek
Budynek Komisji Europejskiej, zdjęcie podglądowe / Pixabay

Zakończenie rosyjskiej niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji na Ukrainie i bezwarunkowe wycofanie wszystkich rosyjskich sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy byłoby jednym z głównych warunków wstępnych zmiany lub zniesienia sankcji

- podkreśliła rzecznik KE Anitta Hipper w oświadczeniu przekazanym PAP.

 

Rzecznik KE skomentowała rozmowy między USA, Rosją i Ukrainą 

Jak zaznaczyła, KE przyjmuje do wiadomości wynik rozmów pomiędzy USA a Ukrainą i Rosją w Arabii Saudyjskiej, w tym propozycje zapewnienia bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym, a także zakończenia ataków na obiekty energetyczne. Według Hipper KE przyjmuje też z zadowoleniem porozumienie między USA a Ukrainą w sprawie pracy nad wymianą jeńców wojennych, uwolnieniem cywilnych więźniów i powrotem przymusowo przesiedlonych ukraińskich dzieci.

Rosja musi teraz wykazać się prawdziwą wolą polityczną, aby zakończyć swoją nielegalną i niesprowokowaną wojnę agresywną

- zaznaczyła rzecznik KE.

Zadeklarowała, że celem UE pozostaje "wspieranie Ukrainy w osiągnięciu wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju".

Doświadczenie pokazało, że Rosję należy oceniać po jej czynach, a nie słowach. Władimir Putin mówi, że chce trwałego pokoju, ale Rosja nadal powoduje więcej śmierci i zniszczeń każdego dnia, poprzez systematyczne ataki powietrzne na cywilów i infrastrukturę cywilną Ukrainy, naruszając międzynarodowe prawo humanitarne. Tych ataków można było uniknąć, gdyby Rosja naprawdę robiła to, co ma na myśli, gdy mówi, że chce pokoju

- podkreśliła Hipper.

 

Celem UE pozostaje presja na Rosję

Powtórzyła, że celem UE pozostaje presja na Rosję, przy użyciu wszystkich dostępnych narzędzi, w tym sankcji, by zmniejszyć jej zdolność do prowadzenia wojny.

Jednocześnie UE konsekwentnie wspiera wysiłki na rzecz zwiększenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Sankcje UE w żaden sposób nie dotyczą handlu produktami rolnymi, w tym żywnością, zbożem i nawozami, między Rosją a krajami trzecimi. Zakończenie nielegalnej wojny agresywnej Rosji przeciwko Ukrainie przyniosłoby największy i najbardziej trwały pozytywny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe

- zadeklarowała.

 

Trump: Przyglądamy się wszystkim warunkom

Podczas spotkania z kandydatami na ambasadorów Donald Trump został zapytany o to, czy podczas rozmów z Rosją w Rijadzie, przedstawiciele administracji USA zgodzili się na rosyjskie żądania zniesienia części sankcji w zamian za zgodę na zawieszenie broni na Morzu Czarnym.

Będziemy się im przyglądać, myślimy teraz o nich wszystkich. Jest około pięciu lub sześciu warunków. Przyglądamy się im wszystkim

– odpowiedział Trump. Prezydent USA podkreślił, że prowadzi "głębokie dyskusje" z Rosją i Ukrainą i ocenił, że "idą one dobrze".

 

Biały Dom: "Zgodziliśmy się pomóc Rosji"

W komunikatach po poniedziałkowych rozmowach delegacji obu państw w Rijadzie zarówno Biały Dom, jak i Kreml podkreślił, że USA zgodziły się pomóc Rosji "przywrócić dostęp do globalnego rynku dla eksportu produktów rolnych i nawozów, obniżyć koszty ubezpieczeń morskich i rozszerzyć dostęp do portów i systemów płatniczych w celu przeprowadzania tego typu transakcji".

 

Komunikat Kremla

Jednak Kreml w swoim oświadczeniu zaznaczył, że wdrożenie obu części umowy będzie wymagało zniesienia ograniczeń sankcyjnych nałożonych na Rossielchozbank, rosyjski bank państwowy obsługujący sektor rolniczy oraz na inne rosyjskie organizacje finansowe, zajmujące się operacjami w zakresie międzynarodowego handlu produktami spożywczymi (w tym produktami rybnymi) oraz nawozami, podłączenie ich do systemu SWIFT i otwarcie niezbędnych rachunków korespondencyjnych.

Moskwa oczekuje także zniesienia ograniczeń nałożonych na przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i eksportem żywności (w tym przetworów rybnych) oraz nawozów, a także zniesienia ograniczeń nałożonych na działalność firm ubezpieczeniowych, przewożących ładunki żywności (w tym przetwory rybne) i nawozy.

W rosyjskim komunikacie jest również mowa o zniesieniu ograniczeń w obsłudze statków w portach i sankcji wobec statków pod banderą rosyjską, zajmujących się handlem produktami spożywczymi (w tym produktami rybnymi) i nawozami oraz o zniesieniu ograniczeń w dostawach maszyn rolniczych do Rosji, a także innych towarów wykorzystywanych w produkcji żywności (w tym produktów rybnych) i nawozów.

Przynajmniej część stawianych przez Rosję warunków nie leży w gestii USA, lecz Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o postulat ponownego włączenia rosyjskiego banku rolniczego do międzynarodowego systemu łączności między bankami SWIFT.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe