Zrezygnujmy z "edukacji zdrowotnej". List do premiera Tuska
Ekspertyza nt. nowego przedmiotu
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły zrzeszająca 80 organizacji społecznych (edukacyjnych, rodzicielskich, nauczycielskich, medycznych i patriotycznych), którym leży na sercu dobro polskiej szkoły, formułuje ekspertyzy, uczestniczy w posiedzeniach komisji i zespołów parlamentarnych, a także w wysłuchaniach publicznych i konsultacjach społecznych organizowanych przez MEN i IBE, organizuje konferencje i spotkania na tematy związane z edukacją.
Kilkunastu ekspertów Koalicji (lekarze, psychologowie, psychiatrzy, nauczyciele, metodycy, eksperci oświatowi, prawnicy) przygotowało w listopadzie 2024 ponad 100-stronicową krytyczną ekspertyzę podstaw programowych nowego przedmiotu edukacja zdrowotna, która została wysłana do MEN.
21.08.2024 r. organizacja sformułowała podpisaną przez blisko 100 organizacji społecznych petycję skierowaną do MEN, w której przedstawili następujące postulaty:
1. pozostawienie w podstawie programowej kształcenia ogólnego przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, w którym edukacja seksualna osadzona jest w kontekście małżeństwa i rodziny;
2. niewprowadzanie do szkół nowego przedmiotu "edukacja zdrowotna", obejmującego edukację seksualną osadzoną w kontekście zdrowia;
3. poszanowanie konstytucyjnej zasady pierwszeństwa wychowawczego rodziców, poprzez pozostawienie dobrowolnymi tych zajęć w szkołach, które obejmują tematykę wychowania w dziedzinie życia seksualnego (edukacji seksualnej).
Z przykrością stwierdzamy, że wyłącznie ostatni nasz postulat zostanie wg zapowiedzi uwzględniony przez MEN, i to tylko w 2025 roku. W imieniu polskich rodziców i nauczycieli wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec zapowiadanej przez MEN likwidacji przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" i jednocześnie popieramy stanowisko Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zawarte w liście do Pana Premiera z dnia 22.01.2025 wyrażone w słowach, iż "zamiar MEN o likwidacji Wychowania do życia w rodzinie oznacza depriorytetyzację roli rodziny w państwie i społeczeństwie. Jest on sprzeczny z dobrem uczniów i ich rodzin"
– zauważyli przedstawiciele Koalicji, apelując o interwencję premiera, która pozwoliłaby "na zachowanie i doskonalenie tego przedmiotu dla dobra naszych dzieci i całego społeczeństwa".
CZYTAJ TAKŻE: Hanna Dobrowolska: Cytadela unijnej pseudoedukacji musi zostać obalona!
CZYTAJ TAKŻE: Hanna Dobrowolska: Groźba antypolskiej prezydencji dla polskiej szkoły
Dobro polskich dzieci
Do apelu dołączyło się 80 organizacji współtworzących Koalicję na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, wyrażając "nadzieję, że zwycięży roztropna troska o dobro polskich dzieci".
W imieniu 80 organizacji zrzeszonych w KROPS list podpisali:
Hanna Dobrowolska, Ruch Ochrony Szkoły;
Bartosz Kopczyński, Towarzystwo Wiedzy Społecznej w Toruniu;
Agnieszka Pawlik-Regulska, Stowarzyszenie "Nauczyciele dla Wolności"
Marek Puzio, Fundacja Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris;
Sebastian Zuber, Stowarzyszenie Serce Wolności;
dr Zbigniew Barciński, Stowarzyszenie Pedagogów NATAN;
Mirosława Chmielewicz, Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie;
Jolanta Dobrzyńska, Ruch Ochrony Szkoły;
mec. Jerzy Kwaśniewski, Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris;
Marcin Perłowski, Centrum Życia i Rodziny;
Magdalena Czarnik, Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci;
Sławomir Skiba, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.