Nie żyje legenda polskiego wioślarstwa
Z ogromnym żalem żegnamy legendę polskiego wioślarstwa, Eugeniusza Kubiaka. 12-krotny mistrz Polski (7 raz w jedynkach, 5 razy w dwójkach podwójnych), olimpijczyk z Tokio ’64. Jego pasja i osiągnięcia na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy Ci, Eugeniusz!
– napisał Tryton Poznań na Facebooku.
Rywalizacja z ówczesną legendą
Należy przypomnieć, że nastoletni Eugeniusz Kubiak rywalizował w tym czasie z ówczesną legendą polskiego wioślarstwa Teodorem Kocerką, który zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w Helsinkach w 1952 r. oraz w Rzymie w 1960 r. To właśnie on po zakończeniu swojej kariery zaczął przygotowywać Eugeniusza Kubiaka na następne igrzyska.
Ponadto w 1959 i 1960 r. obaj mierzyli się w skiffie w mistrzostwach Polski – Kocerka dwukrotnie był lepszy, zdobył najpierw swój 19., a później 20. złoty medal w wioślarstwie. Kubiak musiał pocieszyć się srebrem. Jednakże po zakończeniu kariery przez Kocerkę to Kubiak do 1967 r. był najlepszy w kraju w jedynce, dołożył do tego pięć tytułów w dwójkach.
-
"Chcą rozpętać trzecią wojnę światową". Trump Jr. skrytykował decyzję Bidena
-
Zgoda USA na atakowanie przez Ukrainę celów w Rosji. Jest komentarz prezydenta Andrzeja Dudy
-
Potężne uderzenie w polskie PKP Intercity. Dochodowa linia dla niemieckiego przewoźnika
Niespełniony polski olimpijczyk
Kubiak godnie reprezentował Polskę, zwyciężając ponad 50 razy na międzynarodowych zawodach. Jednakże nigdy nie odniósł sukcesów swojego mentora. W mistrzostwach świata w Bledzie w 1966 r. zajął ósme miejsce, w mistrzostwach Europy w Duisburgu w 1965 r. skończył czwarty. Wcześniej w Kopenhadze i Amsterdamie finiszował na piątym miejscu.
Z kolei w igrzyskach w Tokio w repasażach trafił na Wiaczesława Iwanowa, który nie zdołał bezpośrednio awansować do finału, a później sięgnął po złoto. Kubiak zaś nie popłynął w finale B, wycofał się, choć stawką była siódma lokata na igrzyskach.
Po zakończeniu kariery był działaczem w Trytonie, został wyróżniony tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu, otrzymał medal 100 Lat Polskiego Wioślarstwa.