„Historia mówi przez pokolenia”. Gdański IPN zaprasza na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” to wydarzenie organizowane przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Miłośnicy historii spotkają się 20–21 listopada w Gdańsku na terenie obiektu AmberExpo.
Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcał dziś dyrektor gdańskiego IPN Marek Szymaniak, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku Justyna Pazda oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku Krzysztof Drażba.
„Dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii”
– Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to wyraz przejęcia Instytutu Pamięci Narodowej w obszarze kształtowania, budowania i unowocześniania edukacji historycznej. Chcemy być instytucją, która odpowiada na współczesne zapotrzebowania edukacyjne w obszarze ich formy i treści. Kongres to także odpowiedź na badania przeprowadzone przez IPN i opublikowane jako Edukacja dla Pamięci. O tych badaniach chcemy dyskutować, chcemy wyciągać z nich wnioski i pokazać, jak są ważne w perspektywie kształtowania nowoczesnego nauczania najnowszej historii Polski – mówił dr Marek Szymaniak.
Dla uczestników Kongresu przygotowano ponad 30 wydarzeń, dziesiątki stref edukacyjnych, koncerty, pokazy filmów, wystawy multimedialne, spektakle i warsztaty skierowane do osób w każdym wieku. Wydarzenie ma charakter otwarty i jest całkowicie bezpłatne.
– Kongres to także panele tematyczne, w trakcie których będziemy poruszali wątki dotyczące m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Będziemy rozmawiać o Gdańsku jako miejscu, w którym kształtowała, budowała i finalizowała się polska droga do wolności. Będziemy również rozmawiać o takich wydarzeniach, jak współczesne perspektywy edukacji historycznej, będziemy przyglądać się jej bilansowi i będziemy patrzeć na horyzont ich rozwoju. Serdecznie zapraszam wszystkich na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Bardzo zależy nam na tym, abyśmy przez te dwa dni byli razem dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii – podkreślił dyrektor Szymaniak.
ZOBACZ TAKŻE: Solidarność obudziła Lublin na niepodległość
Co więcej, w trakcie Kongresu odbędzie się również gala wręczenia odznaczeń Krzyży Wolności i Solidarności połączona z dyskusją, którą poprowadzi dr Adam Chmielecki, dyrektor operacyjny „Tygodnika Solidarność”.
Ponadto w związku z 40. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w drugi dzień Kongresu zostanie wyświetlony film przygotowany przez gdański oddział IPN pod nazwą „Popiełuszko – testament wolności”.
Najważniejsze projekty IPN
W trakcie briefingu prasowego naczelnik gdańskiego oddziału IPN Justyna Pazda zachęcała do zapoznania się z trzema najważniejszym merytorycznie projektami realizowanymi od kilku lat przez archiwistów i pracowników Instytutu.
Pierwszy z nich pod nazwą „straty.pl” był realizowany w ramach programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”.
Drugi to baza zbrodni i ofiar ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1945 dostępna na portalu „zbrodniawolynska.pl”.
Natomiast trzeci projekt to „Archiwum pełne pamięci”, w ramach którego gromadzone były dokumenty, pamiątki rodzinne i artefakty przekazane przez osoby prywatne do zasobów IPN. Z projektem można zapoznać się na stronie „archiwumpamieci.pl”.
– Archiwiści obsługujący poszczególne stanowiska opowiedzą państwu o tym, jak pracujemy nad tymi projektami, z jakich dokumentów korzystamy, uzupełniając bazę danych, oraz o tym, jak poszczególne bazy funkcjonują – zapraszała naczelnik Justyna Pazda.
Strefa edukacyjna
Do odwiedzenia strefy edukacji na Kongresie zachęcał z kolei Krzysztof Drażba.
– Strefa edukacji to ponad 40 stoisk na ponad 3 tysiącach metrów kwadratowych. Zapraszamy odbiorców w każdym wieku, od przedszkolaka do seniora. Proponujemy warsztaty interaktywne, warsztaty tworzenia z papieru w trójwymiarze opowieści historycznych, minispektakle teatralne, wystawy multimedialne, jak np. „Szlaki nadziei”, wystawę pokazującą szlaki żołnierzy gen. Andersa i Maczka. Strefa edukacji to również nowe technologie i stoisko z okularami viral, gdzie będzie można wcielić się w postacie polskich lotników z czasów II wojny światowej czy zobaczyć opowieść o bł. rodzinie Ulmów z Markowej – mówił naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku.
– Na Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej nie może zabraknąć żadnego miłośnika historii, zwłaszcza tej najnowszej. Tych, którzy nie interesują się historią, zapraszamy szczególnie, aby przekonali się, że historia nie jest nudna, ma znaczenie, jest nauczycielką życia i jest potrzebna w naszym życiu. Serdecznie zapraszamy – zakończył Krzysztof Drażba.