„Historia mówi przez pokolenia”. Gdański IPN zaprasza na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej

Ponad 30 wydarzeń, panele dyskusyjne, dziesiątki stref edukacyjnych, koncerty, pokazy filmów, wystawy multimedialne, spektakle i warsztaty skierowane do osób w każdym wieku – to oferta, jaką dla wszystkich miłośników historii przygotował gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad Pomorskim Kongresem Pamięci Narodowej objął „Tygodnik Solidarność”.
 „Historia mówi przez pokolenia”. Gdański IPN zaprasza na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej
/ fot. Tygodnik Solidarność

Pomorski Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” to wydarzenie organizowane przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Miłośnicy historii spotkają się 20–21 listopada w Gdańsku na terenie obiektu AmberExpo. 

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcał dziś dyrektor gdańskiego IPN Marek Szymaniak, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku Justyna Pazda oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku Krzysztof Drażba. 

„Dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii”

– Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to wyraz przejęcia Instytutu Pamięci Narodowej w obszarze kształtowania, budowania i unowocześniania edukacji historycznej. Chcemy być instytucją, która odpowiada na współczesne zapotrzebowania edukacyjne w obszarze ich formy i treści. Kongres to także odpowiedź na badania przeprowadzone przez IPN i opublikowane jako Edukacja dla Pamięci. O tych badaniach chcemy dyskutować, chcemy wyciągać z nich wnioski i pokazać, jak są ważne w perspektywie kształtowania nowoczesnego nauczania najnowszej historii Polski – mówił dr Marek Szymaniak. 

Dla uczestników Kongresu przygotowano ponad 30 wydarzeń, dziesiątki stref edukacyjnych, koncerty, pokazy filmów, wystawy multimedialne, spektakle i warsztaty skierowane do osób w każdym wieku. Wydarzenie ma charakter otwarty i jest całkowicie bezpłatne. 

– Kongres to także panele tematyczne, w trakcie których będziemy poruszali wątki dotyczące m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Będziemy rozmawiać o Gdańsku jako miejscu, w którym kształtowała, budowała i finalizowała się polska droga do wolności. Będziemy również rozmawiać o takich wydarzeniach, jak współczesne perspektywy edukacji historycznej, będziemy przyglądać się jej bilansowi i będziemy patrzeć na horyzont ich rozwoju. Serdecznie zapraszam wszystkich na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Bardzo zależy nam na tym, abyśmy przez te dwa dni byli razem dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii – podkreślił dyrektor Szymaniak. 

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność obudziła Lublin na niepodległość

ZOBACZ TAKŻE: "Jako inżynier nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić". Prof. Mielczarski uderza w Zielony Ład

Co więcej, w trakcie Kongresu odbędzie się również gala wręczenia odznaczeń Krzyży Wolności i Solidarności połączona z dyskusją, którą poprowadzi dr Adam Chmielecki, dyrektor operacyjny „Tygodnika Solidarność”. 

Ponadto w związku z 40. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w drugi dzień Kongresu zostanie wyświetlony film przygotowany przez gdański oddział IPN pod nazwą „Popiełuszko – testament wolności”. 

Najważniejsze projekty IPN

W trakcie briefingu prasowego naczelnik gdańskiego oddziału IPN Justyna Pazda zachęcała do zapoznania się z trzema najważniejszym merytorycznie projektami realizowanymi od kilku lat przez archiwistów i pracowników Instytutu. 

Pierwszy z nich pod nazwą „straty.pl” był realizowany w ramach programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”. 

Drugi to baza zbrodni i ofiar ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1945 dostępna na portalu „zbrodniawolynska.pl”. 

Natomiast trzeci projekt to „Archiwum pełne pamięci”, w ramach którego gromadzone były dokumenty, pamiątki rodzinne i artefakty przekazane przez osoby prywatne do zasobów IPN. Z projektem można zapoznać się na stronie „archiwumpamieci.pl”. 

– Archiwiści obsługujący poszczególne stanowiska opowiedzą państwu o tym, jak pracujemy nad tymi projektami, z jakich dokumentów korzystamy, uzupełniając bazę danych, oraz o tym, jak poszczególne bazy funkcjonują – zapraszała naczelnik Justyna Pazda. 

Strefa edukacyjna

Do odwiedzenia strefy edukacji na Kongresie zachęcał z kolei Krzysztof Drażba. 

– Strefa edukacji to ponad 40 stoisk na ponad 3 tysiącach metrów kwadratowych. Zapraszamy odbiorców w każdym wieku, od przedszkolaka do seniora. Proponujemy warsztaty interaktywne, warsztaty tworzenia z papieru w trójwymiarze opowieści historycznych, minispektakle teatralne, wystawy multimedialne, jak np. „Szlaki nadziei”, wystawę pokazującą szlaki żołnierzy gen. Andersa i Maczka. Strefa edukacji to również nowe technologie i stoisko z okularami VR, gdzie będzie można wcielić się w postacie polskich lotników z czasów II wojny światowej czy zobaczyć opowieść o bł. rodzinie Ulmów z Markowej – mówił naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku.

– Na Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej nie może zabraknąć żadnego miłośnika historii, zwłaszcza tej najnowszej. Tych, którzy nie interesują się historią, zapraszamy szczególnie, aby przekonali się, że historia nie jest nudna, ma znaczenie, jest nauczycielką życia i jest potrzebna w naszym życiu. Serdecznie zapraszamy – zakończył Krzysztof Drażba. 


 

POLECANE
Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji z ostatniej chwili
Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji

Wczoraj po południu przy ulicy Inżynierskiej 6, na warszawskiej Pradze Północ, policjanci podjęli interwencję w stosunku do agresywnym mężczyzny, który groził postronnym osobom maczetą. Podczas próby zatrzymania mężczyzny jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej, na skutek czego ranny został policjant, który w wyniku obrażeń zmarł.

Polka na podium Pucharu Świata pilne
Polka na podium Pucharu Świata

Julia Walczyk-Klimaszyk zajęła trzecie miejsce w pierwszych w nowym sezonie zawodach Pucharu Świata florecistek w Tunisie. W półfinale uległa utytułowanej Włoszce Ariannie Errigo 10:15.

Black Friday – jak zmanipulować konsumenta Wiadomości
Black Friday – jak zmanipulować konsumenta

Polacy z entuzjazmem przyjęli tradycję Black Friday, który zgodnie z amerykańskim zwyczajem obchodzony jest w piątek następujący po Dniu Dziękczynienia. W tym roku czarnopiątkowe szaleństwo ma swoje apogeum 29 listopada.

Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż polityka
Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż

- Porozumienia nie chce duża część polityków PiS i Konfederacji, a sympatycy pozostają pod ich wpływem. Gdyby zmieniło się nastawienie góry, wyborcy też chętniej widzieliby taką koalicję – komentuje wyniki sondażu politolog Marcin Palade.

Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze pilne
Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze

Trwa wyjaśnianie, jak doszło do tragedii z udziałem policjanta, który strzelił do kolegi. Jak poinformował resort spraw wewnętrznych, sprawę bada specjalna policyjno-prokuratorska grupa.

Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta pilne
Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta

Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, dziś o godz. 16.00 w Hali Sokół w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, podczas którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca kandydata na prezydenta.

40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz z ostatniej chwili
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz

Na murze kościoła salezjańskiego pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu na Zasolu umieszczona jest tablica z nazwiskami czterdziestu więźniów Polaków, rozstrzelanych osiemdziesiąt cztery lata temu.

Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia polityka
Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia

Gen. Giennadij Anaszkin, dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe”, został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, cytowane przez Onet.

Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii Wiadomości
Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii

Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę umożliwiającą umorzenie mężczyznom walczącym na Ukrainie i ich żonom zaległych kredytów do wysokości 10 mln rubli (92 tys. euro). Czy będzie sukces?

Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki Wiadomości
Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki

Podczas kwalifikacjach przed sobotnim konkursem Pucharu Świata w Lillehammer, Norweg Kristoffer Eriksen Sundal ruszył z belki startowej, mimo że nie świeciło się zielone światło do startu. Skoczek został zepchnięty przez zjeżdżającą platformę reklamową.

REKLAMA

„Historia mówi przez pokolenia”. Gdański IPN zaprasza na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej

Ponad 30 wydarzeń, panele dyskusyjne, dziesiątki stref edukacyjnych, koncerty, pokazy filmów, wystawy multimedialne, spektakle i warsztaty skierowane do osób w każdym wieku – to oferta, jaką dla wszystkich miłośników historii przygotował gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad Pomorskim Kongresem Pamięci Narodowej objął „Tygodnik Solidarność”.
 „Historia mówi przez pokolenia”. Gdański IPN zaprasza na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej
/ fot. Tygodnik Solidarność

Pomorski Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” to wydarzenie organizowane przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Miłośnicy historii spotkają się 20–21 listopada w Gdańsku na terenie obiektu AmberExpo. 

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcał dziś dyrektor gdańskiego IPN Marek Szymaniak, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku Justyna Pazda oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku Krzysztof Drażba. 

„Dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii”

– Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to wyraz przejęcia Instytutu Pamięci Narodowej w obszarze kształtowania, budowania i unowocześniania edukacji historycznej. Chcemy być instytucją, która odpowiada na współczesne zapotrzebowania edukacyjne w obszarze ich formy i treści. Kongres to także odpowiedź na badania przeprowadzone przez IPN i opublikowane jako Edukacja dla Pamięci. O tych badaniach chcemy dyskutować, chcemy wyciągać z nich wnioski i pokazać, jak są ważne w perspektywie kształtowania nowoczesnego nauczania najnowszej historii Polski – mówił dr Marek Szymaniak. 

Dla uczestników Kongresu przygotowano ponad 30 wydarzeń, dziesiątki stref edukacyjnych, koncerty, pokazy filmów, wystawy multimedialne, spektakle i warsztaty skierowane do osób w każdym wieku. Wydarzenie ma charakter otwarty i jest całkowicie bezpłatne. 

– Kongres to także panele tematyczne, w trakcie których będziemy poruszali wątki dotyczące m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Będziemy rozmawiać o Gdańsku jako miejscu, w którym kształtowała, budowała i finalizowała się polska droga do wolności. Będziemy również rozmawiać o takich wydarzeniach, jak współczesne perspektywy edukacji historycznej, będziemy przyglądać się jej bilansowi i będziemy patrzeć na horyzont ich rozwoju. Serdecznie zapraszam wszystkich na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Bardzo zależy nam na tym, abyśmy przez te dwa dni byli razem dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii – podkreślił dyrektor Szymaniak. 

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność obudziła Lublin na niepodległość

ZOBACZ TAKŻE: "Jako inżynier nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić". Prof. Mielczarski uderza w Zielony Ład

Co więcej, w trakcie Kongresu odbędzie się również gala wręczenia odznaczeń Krzyży Wolności i Solidarności połączona z dyskusją, którą poprowadzi dr Adam Chmielecki, dyrektor operacyjny „Tygodnika Solidarność”. 

Ponadto w związku z 40. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w drugi dzień Kongresu zostanie wyświetlony film przygotowany przez gdański oddział IPN pod nazwą „Popiełuszko – testament wolności”. 

Najważniejsze projekty IPN

W trakcie briefingu prasowego naczelnik gdańskiego oddziału IPN Justyna Pazda zachęcała do zapoznania się z trzema najważniejszym merytorycznie projektami realizowanymi od kilku lat przez archiwistów i pracowników Instytutu. 

Pierwszy z nich pod nazwą „straty.pl” był realizowany w ramach programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”. 

Drugi to baza zbrodni i ofiar ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1945 dostępna na portalu „zbrodniawolynska.pl”. 

Natomiast trzeci projekt to „Archiwum pełne pamięci”, w ramach którego gromadzone były dokumenty, pamiątki rodzinne i artefakty przekazane przez osoby prywatne do zasobów IPN. Z projektem można zapoznać się na stronie „archiwumpamieci.pl”. 

– Archiwiści obsługujący poszczególne stanowiska opowiedzą państwu o tym, jak pracujemy nad tymi projektami, z jakich dokumentów korzystamy, uzupełniając bazę danych, oraz o tym, jak poszczególne bazy funkcjonują – zapraszała naczelnik Justyna Pazda. 

Strefa edukacyjna

Do odwiedzenia strefy edukacji na Kongresie zachęcał z kolei Krzysztof Drażba. 

– Strefa edukacji to ponad 40 stoisk na ponad 3 tysiącach metrów kwadratowych. Zapraszamy odbiorców w każdym wieku, od przedszkolaka do seniora. Proponujemy warsztaty interaktywne, warsztaty tworzenia z papieru w trójwymiarze opowieści historycznych, minispektakle teatralne, wystawy multimedialne, jak np. „Szlaki nadziei”, wystawę pokazującą szlaki żołnierzy gen. Andersa i Maczka. Strefa edukacji to również nowe technologie i stoisko z okularami VR, gdzie będzie można wcielić się w postacie polskich lotników z czasów II wojny światowej czy zobaczyć opowieść o bł. rodzinie Ulmów z Markowej – mówił naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku.

– Na Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej nie może zabraknąć żadnego miłośnika historii, zwłaszcza tej najnowszej. Tych, którzy nie interesują się historią, zapraszamy szczególnie, aby przekonali się, że historia nie jest nudna, ma znaczenie, jest nauczycielką życia i jest potrzebna w naszym życiu. Serdecznie zapraszamy – zakończył Krzysztof Drażba. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe