PiS zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia

Na konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił, że PiS złoży wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
Jarosław Kaczyński PiS zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia
Jarosław Kaczyński / zrzut z ekranu z YouTube'a

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa partii w sprawie katastrofalnej sytuacji w służbie zdrowia. Uczestniczyli w niej prezes Jarosław Kaczyński i posłowie PiS - Katarzyna Sójka, była minister zdrowia, i Andrzej Kosztowniak.

PiS zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia

Jarosław Kaczyński wskazał na fatalny stan polskiej służby zdrowia pod rządami gabinetu Donalda Tuska, wskazując na wyjątkową nieudolność minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

Sytuacja jest dzisiaj skrajnie krytyczna – krytyczna z tego względu, że dochodzi do nawet takich sytuacji, że ogranicza się możliwość rehabilitacji na przykład dzieci. Jest potrzebny minister zdrowia, który będzie miał jakiś rzeczywisty plan, który będzie potrafił walczyć wewnątrz własnego rządu

– powiedział Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej. I jak dodał: "Wniosek będzie także pewną próbą jeżeli chodzi o koalicję".

Wiadomo, że podstawą koalicji jest KO, ale są te mniejsze podmioty, one chcą podkreślać swoją odrębność, swoje czasem inne zdanie, będą miały okazję, żeby to uczynić

– podkreślił.

Kryzys w służbie zdrowia i finansach publicznych

Jarosław Kaczyński przedstawił obecną kondycją polskiej służby zdrowia, wiążąc ją z katastrofalnym gospodarowaniem finansami publicznymi obecnie rządzących.

Sytuacja służby zdrowia jest dramatyczna. Jest to element szerszego zjawiska, czyli ciężkiego kryzysu polskich finansów publicznych. Trzeba pamiętać, że ten kryzys jest wywołany nie jakimiś obiektywnymi okolicznościami, tylko faktem przyzwolenia, jak to wczoraj mówił pan poseł Kuźmiuk – politycznego przyzwolenia na nadużycia. Te nadużycia to stały problem rządów formacji, która i dziś jest przy władzy

– mówił prezes PiS.

Jeśliby podliczyć taką różnicę między tym, co myśmy uzyskali w ciągu tych ośmiu lat władzy z danin publicznych, a tym, co oni uzyskali, to ta różnica wynosi, mimo tego, że myśmy nie korzystali z prywatyzacji i w niewielkim tylko stopniu korzystali z dochodów spółek Skarbu Państwa, około 500 miliardów złotych, wedle ówczesnego poziomu wartości złotówki. A gdyby to przenieść na czas dzisiejszy, to byłaby to suma 700 kilkudziesięciu miliardów złotych. Taka była różnica między polityką czynnej walki z nadużyciem a polityką, która w sposób intencjonalny, no bo to, co się dzieje w prokuraturze, paraliżowanie czy wręcz likwidowanie całych struktur służących walce z nadużyciami podatkowymi, to, co się dzieje w KAS, co słychać i to głośno, to jest przecież polityka w oczywisty sposób intencjonalna

– dodał Jarosław Kaczyński.

"Pani minister nawet na tle tego rządu dość wyjątkową postacią"

Ktoś powie: zmiana jednej osoby przecież nie zmieni tej sytuacji kryzysowej. Ale sposób działania pani minister jest bardzo szczególny. To jest próba rozkładania odpowiedzialności na różne podmioty, na całe środowiska, to jest próba skłócania. To nie ma żadnego sensu

– uzasadniał swoją decyzję.

Składamy ten wniosek, będąc przekonani, że w tej sytuacji po prostu nie mamy innego wyjścia. Nie jesteśmy zwolennikami prowadzenia polityki poprzez częste składanie wniosków o wotum nieufności dla ministrów, ale tu mamy rzeczywiście do czynienia z sytuacją kryzysową, nadzwyczajną i niezależnie od tego, że ona wynika z przyczyn, które są poza służbą zdrowia, to jednak musimy zwrócić się ku pani minister, która jest nawet na tle tego rządu dość wyjątkową postacią i to nie w sensie pozytywnym

– podsumował.

Pacjenci nie mają zaufania do pani minister Leszczyny. Mówią to na wielu spotkaniach, na wielu wizytach, na których z nimi rozmawiam. Dzisiaj mamy dość psucia, mamy dość braku efektywności pracy pani minister i składamy wotum nieufności. Domagamy się jej dymisji

– dodała z kolei poseł PiS i była minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Do sytuacji odniósł się także poseł PiS i były minister finansów Andrzej Kosztowniak.

W 2015 r. polska służba zdrowia to mniej więcej, tak na skróty mówiąc, 77 mld zł. Po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości w systemie zostało dokładnie 191 mld zł dla obecnego rządu, dla obecnej koalicji. Po 8 latach dynamika wzrostu nakładów na polską służbę zdrowia ponad 200%, prawie 250%. Służba zdrowia i pacjenci byli w centrum zainteresowania naszego rządu, naszej grupy politycznej i pracowaliśmy oraz pracujemy do dnia dzisiejszego nad tym, aby tych pieniędzy było jak najwięcej w tym systemie

– podkreślał. 

Minister Leszczyna wydaje się, że nie tylko nie kontroluje sfery zarządzania służbą zdrowia od strony medycznej, ale przede wszystkim nie kontroluje elementu związanego z jej finansowaniem. Taka osoba nie jest w stanie nigdy wprowadzić dobrych rozwiązań i dobrych zmian dla polskiej służby zdrowia

– podsumował Kosztowniak. 


 

POLECANE
RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania z ostatniej chwili
RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania

Rzecznik Praw Obywatelskich zbadał sprawę traktowania byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości podczas przebywania w areszcie.

Jest raport RPO ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego z ostatniej chwili
Jest raport RPO ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego

Przeprowadzone czynności nie dały podstaw do uznania, że ks. Michał O. był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w konstytucji i na gruncie prawa międzynarodowego; wykazały natomiast, że doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności - poinformowano w komunikacie RPO.

List otwarty Romanowskiego do Bodnara. Polityk chce wrócić do kraju polityka
List otwarty Romanowskiego do Bodnara. Polityk chce wrócić do kraju

Poseł Marcin Romanowski opublikował list otwarty do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który dotyczy m.in. deklaracji o przeprowadzenie sprawiedliwego procesu. Polityk zadeklarował się, że wróci do kraju w ciągu sześciu godzin, jeśli minister spełni kilka warunków.

Andrzej Duda: Poglądy Karola Nawrockiego są najbliższe moim z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Poglądy Karola Nawrockiego są najbliższe moim

Prezydent Andrzej Duda przyznał w poniedziałek w RMF24, że wśród kandydatów na prezydenta poglądy popieranego przez PiS Karola Nawrockiego są mu najbliższe. Zastrzegł, że nie będzie prowadził kampanii wyborczej za prezesa IPN.

Burza w sieci. Dziennikarze i politycy KO przyłapani na wspólnym imprezowaniu [WIDEO] z ostatniej chwili
Burza w sieci. Dziennikarze i politycy KO przyłapani na wspólnym imprezowaniu [WIDEO]

Jak donosi Telewizja Republika, w niedzielę wieczorem w jednej z warszawskich restauracji wspólnie imprezowali redaktorzy nielegalnie przejętej TVP z politykami Koalicji Obywatelskiej.

Propozycja Hołowni ws. wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zabiera głos z ostatniej chwili
Propozycja Hołowni ws. wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zabiera głos

– Jestem otwarty na dyskusję na temat różnych idei legislacyjnych, także jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy – podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, pytany o propozycję marszałka Sejmu Szymona Hołowni dotyczącą stwierdzenia przez Sąd Najwyższy ważności wyboru prezydenta.

Przeciągają się negocjacje ws. czołgów K2 dla Polski z ostatniej chwili
Przeciągają się negocjacje ws. czołgów K2 dla Polski

– Realny termin podpisania drugiej umowy z PGZ, dotyczącej m.in. produkcji K2PL, czyli spolonizowanej wersji koreańskich czołgów K2, to styczeń – twierdzi Junmo Seo, prezes Hyundai Rotem Europe i wiceprezes Hyundai Rotem Company. Ujawnia, które elementy technologii Koreańczycy są gotowi przekazać Polsce – czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Kosiniak-Kamysz: Bez konstytucyjnego resetu nic nie naprawimy z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz: "Bez konstytucyjnego resetu nic nie naprawimy"

– Bez resetu konstytucyjnego, bez nowego rozdziału o Trybunale Konstytucyjnym uporządkowanie wymiaru sprawiedliwości będzie po prostu niemożliwe – ocenił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" wicepremier, szef MON, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena z ostatniej chwili
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena

W niedzielę wyszło na jaw, że korespondent Telewizji Publicznej w Stanach Zjednoczonych Marcin Antosiewicz został wyprowadzony przez amerykańskie służby z konwencji wyborczej Joe Bidena kilka miesięcy temu. Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany.

Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy z ostatniej chwili
Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy

W rozmowie z "Financial Times" katarski minister energii Saad Sherida al-Kaabi zagroził, że Katar zaprzestanie eksportu gazu do Unii Europejskiej, jeśli kraje bloku nałożą kary zgodnie z niedawno przyjętymi przepisami dotyczącymi zwalczania pracy przymusowej i działania na rzecz środowiska.

REKLAMA

PiS zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia

Na konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił, że PiS złoży wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
Jarosław Kaczyński PiS zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia
Jarosław Kaczyński / zrzut z ekranu z YouTube'a

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa partii w sprawie katastrofalnej sytuacji w służbie zdrowia. Uczestniczyli w niej prezes Jarosław Kaczyński i posłowie PiS - Katarzyna Sójka, była minister zdrowia, i Andrzej Kosztowniak.

PiS zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia

Jarosław Kaczyński wskazał na fatalny stan polskiej służby zdrowia pod rządami gabinetu Donalda Tuska, wskazując na wyjątkową nieudolność minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

Sytuacja jest dzisiaj skrajnie krytyczna – krytyczna z tego względu, że dochodzi do nawet takich sytuacji, że ogranicza się możliwość rehabilitacji na przykład dzieci. Jest potrzebny minister zdrowia, który będzie miał jakiś rzeczywisty plan, który będzie potrafił walczyć wewnątrz własnego rządu

– powiedział Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej. I jak dodał: "Wniosek będzie także pewną próbą jeżeli chodzi o koalicję".

Wiadomo, że podstawą koalicji jest KO, ale są te mniejsze podmioty, one chcą podkreślać swoją odrębność, swoje czasem inne zdanie, będą miały okazję, żeby to uczynić

– podkreślił.

Kryzys w służbie zdrowia i finansach publicznych

Jarosław Kaczyński przedstawił obecną kondycją polskiej służby zdrowia, wiążąc ją z katastrofalnym gospodarowaniem finansami publicznymi obecnie rządzących.

Sytuacja służby zdrowia jest dramatyczna. Jest to element szerszego zjawiska, czyli ciężkiego kryzysu polskich finansów publicznych. Trzeba pamiętać, że ten kryzys jest wywołany nie jakimiś obiektywnymi okolicznościami, tylko faktem przyzwolenia, jak to wczoraj mówił pan poseł Kuźmiuk – politycznego przyzwolenia na nadużycia. Te nadużycia to stały problem rządów formacji, która i dziś jest przy władzy

– mówił prezes PiS.

Jeśliby podliczyć taką różnicę między tym, co myśmy uzyskali w ciągu tych ośmiu lat władzy z danin publicznych, a tym, co oni uzyskali, to ta różnica wynosi, mimo tego, że myśmy nie korzystali z prywatyzacji i w niewielkim tylko stopniu korzystali z dochodów spółek Skarbu Państwa, około 500 miliardów złotych, wedle ówczesnego poziomu wartości złotówki. A gdyby to przenieść na czas dzisiejszy, to byłaby to suma 700 kilkudziesięciu miliardów złotych. Taka była różnica między polityką czynnej walki z nadużyciem a polityką, która w sposób intencjonalny, no bo to, co się dzieje w prokuraturze, paraliżowanie czy wręcz likwidowanie całych struktur służących walce z nadużyciami podatkowymi, to, co się dzieje w KAS, co słychać i to głośno, to jest przecież polityka w oczywisty sposób intencjonalna

– dodał Jarosław Kaczyński.

"Pani minister nawet na tle tego rządu dość wyjątkową postacią"

Ktoś powie: zmiana jednej osoby przecież nie zmieni tej sytuacji kryzysowej. Ale sposób działania pani minister jest bardzo szczególny. To jest próba rozkładania odpowiedzialności na różne podmioty, na całe środowiska, to jest próba skłócania. To nie ma żadnego sensu

– uzasadniał swoją decyzję.

Składamy ten wniosek, będąc przekonani, że w tej sytuacji po prostu nie mamy innego wyjścia. Nie jesteśmy zwolennikami prowadzenia polityki poprzez częste składanie wniosków o wotum nieufności dla ministrów, ale tu mamy rzeczywiście do czynienia z sytuacją kryzysową, nadzwyczajną i niezależnie od tego, że ona wynika z przyczyn, które są poza służbą zdrowia, to jednak musimy zwrócić się ku pani minister, która jest nawet na tle tego rządu dość wyjątkową postacią i to nie w sensie pozytywnym

– podsumował.

Pacjenci nie mają zaufania do pani minister Leszczyny. Mówią to na wielu spotkaniach, na wielu wizytach, na których z nimi rozmawiam. Dzisiaj mamy dość psucia, mamy dość braku efektywności pracy pani minister i składamy wotum nieufności. Domagamy się jej dymisji

– dodała z kolei poseł PiS i była minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Do sytuacji odniósł się także poseł PiS i były minister finansów Andrzej Kosztowniak.

W 2015 r. polska służba zdrowia to mniej więcej, tak na skróty mówiąc, 77 mld zł. Po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości w systemie zostało dokładnie 191 mld zł dla obecnego rządu, dla obecnej koalicji. Po 8 latach dynamika wzrostu nakładów na polską służbę zdrowia ponad 200%, prawie 250%. Służba zdrowia i pacjenci byli w centrum zainteresowania naszego rządu, naszej grupy politycznej i pracowaliśmy oraz pracujemy do dnia dzisiejszego nad tym, aby tych pieniędzy było jak najwięcej w tym systemie

– podkreślał. 

Minister Leszczyna wydaje się, że nie tylko nie kontroluje sfery zarządzania służbą zdrowia od strony medycznej, ale przede wszystkim nie kontroluje elementu związanego z jej finansowaniem. Taka osoba nie jest w stanie nigdy wprowadzić dobrych rozwiązań i dobrych zmian dla polskiej służby zdrowia

– podsumował Kosztowniak. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe