"On zawsze stał po stronie dobra". Piąty dzień głodówki Jana Karandzieja to wspomnienie śp. Andrzeja Bulca i modlitwa w Jego intencji

18 października, kolejny dzień protestu głodowego Jana Karandzieja i Stanisława Oronia jest poświęcony m.in. na wspomnienia i modlitwę w intencji Andrzeja Bulca – odważnego, bezkompromisowego, dobrego, skromnego człowieka, który idąc przez życie, czasem wyboistą i pełną zakrętów drogą, miał zawsze jeden cel: wolną Polskę.
Śp. Andrzej Bulc
Śp. Andrzej Bulc / Wikimedia Commons

"Jesteśmy z Wami"

Do siedziby Solidarności w Częstochowie docierają deklaracje poparcia dla protestujących. Publikujemy fragmenty dwóch z nich – od opolskich przedstawicieli Partii Republikańskiej oraz częstochowskiego Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

Drodzy Koledzy, jesteśmy z Wami. Z wielkim szacunkiem odnosimy się do Waszej głodówki, protestu w obronie księdza Michała Olszewskiego. Niewielu z naszego pokolenia mogłoby dołączyć się do głodówki rozpoczętej przez Kolegę Jana Karandzieja, bo wiek i zdrowie na to nie pozwalają, ale chociaż tym słowem chcemy do Was dołączyć. Bądźcie pewni, że jesteśmy z Wami w tym proteście

– napisali w liście członkowie Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR w Częstochowie.

Ubolewamy nad tym, że po tylu latach od roku 1980 ludzie Solidarności jeszcze dziś, w 2024 roku muszą zdobywać się na tak desperacki krok, narażać swoje zdrowie dla walki o podstawowe prawa innych ludzi. Dziś o prawa księdza Olszewskiego. A jutro o prawa kolejnych prześladowanych Polaków? Obecne władze naszego kraju, naszej Polski, o którą walczyliśmy i poświęcaliśmy się od 1980 roku odkurzyły wojnę z narodem polskim i od grudnia 2023 roku uruchomiły prześladowania Polaków. Rządzący dziś w Polsce na wszystkich szczeblach – opamiętajcie się! Nie niszczcie naszego kraju i nas, Polaków

– zaapelowali.

CZYTAJ TAKŻE: "Nie można milczeć. Trzeba krzyczeć". Jan Karandziej podjął głodówkę w obronie ks. Michała Olszewskiego

Poparcie dla protestu głodowego w obronie ks. Olszewskiego wyrazili także członkowie opolskiej Partii Republikańskiej. Skierowali oni list na ręce inicjatora głodówki Jana Karandzieja.

Jesteśmy pełni podziwu dla Pana szlachetnej i bohaterskiej postawy. Stanął Pan w obronie Księdza Michała Olszewskiego, nieprawnie osadzonego w areszcie, bez wyroku sądu. Wspieramy Pana w tym, co Pan zrobił. Jesteśmy oburzeni zachowaniem obecnej władzy. Także i my nie zgadzamy się na takie działania i protestujemy przeciwko uwięzieniu, szykanom, a nawet torturom, jakim był i jest poddawany Ksiądz Michał

– napisali.

Wyrazili nadzieję na to, że dzięki postawie Jana Karandzieja i Stanisława Oronia, protestom środowisk patriotycznych oraz modlitwom ksiądz zostanie szybko uwolniony z miejsca, w którym nigdy nie powinien się znaleźć.

Modlimy się szczerze, by Bóg dał Księdzu oraz Panu siłę do przetrwania tych trudnych dla Polski chwil. Wierzymy w Bożą Moc i ostateczny triumf dobra nad złem

– zadeklarowali.

Pierwsza rocznica śmierci śp. Andrzeja Bulca

Rok temu, 18 października, zmarł Andrzej Bulc. Wybitny działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek komitetu założycielskiego WZZW, współpracownik i przyjaciel: śp. Anny Walentynowicz, Joanny i Andrzeja Gwiazdów oraz Krzysztofa Wyszkowskiego. Po przeprowadzce Bulca do Warszawy zastąpił go w komitecie założycielskim Jan Karandziej. I choć panowie bliżej poznali się nieco później, połączyła ich nie tylko wspólna przeszłość, ale także szczera przyjaźń.

Kolejny dzień protestu głodowego Jana Karandzieja i Stanisława Oronia będzie poświęcony m.in. na wspomnienia i modlitwę w intencji Andrzeja Bulca – odważnego, bezkompromisowego, dobrego, skromnego człowieka, który idąc przez życie, czasem wyboistą i pełną zakrętów drogą, miał zawsze jeden cel: wolną Polskę.

CZYTAJ TAKŻE: Karandziej: "Bóg mi świadkiem, zrezygnować nie mogę". Trzeci dzień głodówki w obronie ks. Olszewskiego

Andrzej Bulc ur. 11.11.1951 r. w Przasnyszu. Pracował na stanowisku elektryka, później – kontrolera jakości w Zakładach Okrętowych Urządzeń Elektrycznych i Automatyki Elmor w Gdańsku, a po przeprowadzce do Warszawy w Biurze Badawczym ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Od 1978 do 1980 był członkiem Komitetu Założycielskiego WZZ Wybrzeża, redakcji pisma WZZW "Robotnik Wybrzeża". W NSZZ "Solidarność" od września 1980 r. przewodniczący KZ "S", a rok później – we Wszechnicy Robotniczej "S" przy Zarządzie Regionu Mazowsze. Wielokrotnie aresztowany przez komunistów przed stanem wojennym, od 13.12.1981 r. do 21.07.1982 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie-Białołęce. W 1989 r. wyemigrował do USA. Na stałe powrócił do Polski w 2005 r. i znów zaangażował się w działalność niepodległościową. Podczas pogrzebu Andrzeja Bulca szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział o zmarłym: "On stał zawsze po stronie dobra, po stronie tego, co ważne dla polskiej duszy. Dziś żegnamy go, dziękując także za wolną Polskę, bo bez takich ludzi jak on nie byłoby wolnej Polski".

Anna Dąbrowska, Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Nazwał mnie śmierdzielem. Giertych poszedł na skargę do TVN24 gorące
"Nazwał mnie śmierdzielem". Giertych poszedł na skargę do TVN24

W środę doszło do ostrej sprzeczki na mównicy sejmowej pomiędzy szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim a posłem KO Romanem Giertychem. Sytuacja skończyła się rejteradą Giertycha z mównicy sejmowej.

Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje Wiadomości
Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje

Koncern Amazon złożył w ostatnich dniach ofertę kupna TikToka - poinformował w środę "New York Times". Jednak według "Washington Post", propozycja ta nie jest poważnie rozpatrywana przez Biały Dom, w grę wchodzi kilka innych opcji.

21.37 tylko u nas
21.37

„Najdrożsi Bracia i Siostry, o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Módlmy się za Niego” – przekazał wieczorem 2 kwietnia 2005 roku zgromadzonym na Placu Świętego Piotra wiernym kardynał Leonardo Sandri.

Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch tylko u nas
Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch

Gdy kampania wyborcza nabiera tempa, nie ma miejsca na przypadki – wszystko, co się dzieje, jest elementem większej strategii. Trudno uwierzyć, że wypuszczenie Ryszarda Cyby, mordercy działacza Prawa i Sprawiedliwości, było jedynie efektem administracyjnej pomyłki czy zbiegu okoliczności.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. To radykalnie lewicowy polityk polityka
Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. "To radykalnie lewicowy polityk"

- Mój główny kontrkandydat jest przede wszystkim zależny od obecnego premiera. (...) Jest to radykalnie lewicowy polityk - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Suchej Beskidzkiej.

W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów spożywczych Wiadomości
W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów "spożywczych"

W Salamance rozpoczęto budowę największej na świecie farmy owadów. Firma Tebrio stworzy zakład o powierzchni 90 000 metrów kwadratowych do produkcji i przetwarzania mącznika młynarka, który zostanie wykorzystany m.in. w paszach dla zwierząt.

Niemiecki Bild pisze, że kod nazistowskiej Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach Wiadomości
Niemiecki Bild pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach

Niemiecki "Bild" wspominając postać zmarłej w poniedziałek Charlotte Betty pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy z ośrodka Bletchley Park. Jednak warto przypomnieć, że to Polacy jako pierwsi w świecie zastosowali do złamania szyfru Enigmy metody matematyczne. Marian Rejewski już w grudniu 1932 odczytał pierwszą depeszę Enigmy i odtworzył konstrukcję urządzenia wyłącznie na podstawie matematycznej teorii, nie widząc nigdy niemieckiego pierwowzoru.

Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. Gdzie jest Ryszard Cyba? Wiadomości
Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. "Gdzie jest Ryszard Cyba?"

Jak donoszą media, Ryszard Cyba opuścił oddział szpitala psychiatrycznego. Jednak zabójca Marka Rosiaka miał nie wrócić do schroniska dla bezdomnych. Głos w tej sprawie zabrał poseł Sebastian Kaleta.

To są sytuacje niedopuszczalne. Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności polityka
"To są sytuacje niedopuszczalne". Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

- Mamy do czynienia z głosowaniem przez posłów koalicji rządzącej w Polsce za rozwiązaniami, które są wbrew polskiej racji stanu (...) To są sytuacje niedopuszczalne - powiedział europoseł Tobiasz Bocheński komentując przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

Żarty się skończyły. OKO Press grozi swoim czytelnikom? gorące
"Żarty się skończyły". OKO Press grozi swoim czytelnikom?

OKO Press to mocno zaangażowany politycznie serwis, który powstał przy wsparciu Agory. Teraz grozi swoim czytelnikom "zamknięciem na zawsze".

REKLAMA

"On zawsze stał po stronie dobra". Piąty dzień głodówki Jana Karandzieja to wspomnienie śp. Andrzeja Bulca i modlitwa w Jego intencji

18 października, kolejny dzień protestu głodowego Jana Karandzieja i Stanisława Oronia jest poświęcony m.in. na wspomnienia i modlitwę w intencji Andrzeja Bulca – odważnego, bezkompromisowego, dobrego, skromnego człowieka, który idąc przez życie, czasem wyboistą i pełną zakrętów drogą, miał zawsze jeden cel: wolną Polskę.
Śp. Andrzej Bulc
Śp. Andrzej Bulc / Wikimedia Commons

"Jesteśmy z Wami"

Do siedziby Solidarności w Częstochowie docierają deklaracje poparcia dla protestujących. Publikujemy fragmenty dwóch z nich – od opolskich przedstawicieli Partii Republikańskiej oraz częstochowskiego Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

Drodzy Koledzy, jesteśmy z Wami. Z wielkim szacunkiem odnosimy się do Waszej głodówki, protestu w obronie księdza Michała Olszewskiego. Niewielu z naszego pokolenia mogłoby dołączyć się do głodówki rozpoczętej przez Kolegę Jana Karandzieja, bo wiek i zdrowie na to nie pozwalają, ale chociaż tym słowem chcemy do Was dołączyć. Bądźcie pewni, że jesteśmy z Wami w tym proteście

– napisali w liście członkowie Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR w Częstochowie.

Ubolewamy nad tym, że po tylu latach od roku 1980 ludzie Solidarności jeszcze dziś, w 2024 roku muszą zdobywać się na tak desperacki krok, narażać swoje zdrowie dla walki o podstawowe prawa innych ludzi. Dziś o prawa księdza Olszewskiego. A jutro o prawa kolejnych prześladowanych Polaków? Obecne władze naszego kraju, naszej Polski, o którą walczyliśmy i poświęcaliśmy się od 1980 roku odkurzyły wojnę z narodem polskim i od grudnia 2023 roku uruchomiły prześladowania Polaków. Rządzący dziś w Polsce na wszystkich szczeblach – opamiętajcie się! Nie niszczcie naszego kraju i nas, Polaków

– zaapelowali.

CZYTAJ TAKŻE: "Nie można milczeć. Trzeba krzyczeć". Jan Karandziej podjął głodówkę w obronie ks. Michała Olszewskiego

Poparcie dla protestu głodowego w obronie ks. Olszewskiego wyrazili także członkowie opolskiej Partii Republikańskiej. Skierowali oni list na ręce inicjatora głodówki Jana Karandzieja.

Jesteśmy pełni podziwu dla Pana szlachetnej i bohaterskiej postawy. Stanął Pan w obronie Księdza Michała Olszewskiego, nieprawnie osadzonego w areszcie, bez wyroku sądu. Wspieramy Pana w tym, co Pan zrobił. Jesteśmy oburzeni zachowaniem obecnej władzy. Także i my nie zgadzamy się na takie działania i protestujemy przeciwko uwięzieniu, szykanom, a nawet torturom, jakim był i jest poddawany Ksiądz Michał

– napisali.

Wyrazili nadzieję na to, że dzięki postawie Jana Karandzieja i Stanisława Oronia, protestom środowisk patriotycznych oraz modlitwom ksiądz zostanie szybko uwolniony z miejsca, w którym nigdy nie powinien się znaleźć.

Modlimy się szczerze, by Bóg dał Księdzu oraz Panu siłę do przetrwania tych trudnych dla Polski chwil. Wierzymy w Bożą Moc i ostateczny triumf dobra nad złem

– zadeklarowali.

Pierwsza rocznica śmierci śp. Andrzeja Bulca

Rok temu, 18 października, zmarł Andrzej Bulc. Wybitny działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek komitetu założycielskiego WZZW, współpracownik i przyjaciel: śp. Anny Walentynowicz, Joanny i Andrzeja Gwiazdów oraz Krzysztofa Wyszkowskiego. Po przeprowadzce Bulca do Warszawy zastąpił go w komitecie założycielskim Jan Karandziej. I choć panowie bliżej poznali się nieco później, połączyła ich nie tylko wspólna przeszłość, ale także szczera przyjaźń.

Kolejny dzień protestu głodowego Jana Karandzieja i Stanisława Oronia będzie poświęcony m.in. na wspomnienia i modlitwę w intencji Andrzeja Bulca – odważnego, bezkompromisowego, dobrego, skromnego człowieka, który idąc przez życie, czasem wyboistą i pełną zakrętów drogą, miał zawsze jeden cel: wolną Polskę.

CZYTAJ TAKŻE: Karandziej: "Bóg mi świadkiem, zrezygnować nie mogę". Trzeci dzień głodówki w obronie ks. Olszewskiego

Andrzej Bulc ur. 11.11.1951 r. w Przasnyszu. Pracował na stanowisku elektryka, później – kontrolera jakości w Zakładach Okrętowych Urządzeń Elektrycznych i Automatyki Elmor w Gdańsku, a po przeprowadzce do Warszawy w Biurze Badawczym ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Od 1978 do 1980 był członkiem Komitetu Założycielskiego WZZ Wybrzeża, redakcji pisma WZZW "Robotnik Wybrzeża". W NSZZ "Solidarność" od września 1980 r. przewodniczący KZ "S", a rok później – we Wszechnicy Robotniczej "S" przy Zarządzie Regionu Mazowsze. Wielokrotnie aresztowany przez komunistów przed stanem wojennym, od 13.12.1981 r. do 21.07.1982 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie-Białołęce. W 1989 r. wyemigrował do USA. Na stałe powrócił do Polski w 2005 r. i znów zaangażował się w działalność niepodległościową. Podczas pogrzebu Andrzeja Bulca szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział o zmarłym: "On stał zawsze po stronie dobra, po stronie tego, co ważne dla polskiej duszy. Dziś żegnamy go, dziękując także za wolną Polskę, bo bez takich ludzi jak on nie byłoby wolnej Polski".

Anna Dąbrowska, Agnieszka Żurek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe