Beata Szydło: Mogli zablokować pakt migracyjny. Teraz się obudzili?
Była premier, obecnie europoseł Beata Szydło stwierdziła, że obserwując zachowania europejskich rządów w kwestii migracji można odnieść wrażenie, że „ci ludzie działają, jakby szli przez mgłę i to jeszcze z zawiązanymi oczami”.
Koniec Europy dwóch prędkości. Teraz żyjemy w różnych cywilizacjach
Komentarz Beaty Szydło
Popatrzmy na komunikat, który dziś wydało polskie MSWiA. Wiceminister Maciej Duszczyk chwali się, że 15 krajów członkowskich Unii Europejskiej skierowało do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen list dotyczący polityki migracyjnej. „W tym liście mówimy bardzo wyraźnie, że niedawno przyjęty pakt to dopiero początek dyskusji o wyzwaniach dotyczących migracji na poziomie wspólnotowym” – opowiada wiceminister Duszczyk. Panie Ministrze Duszczyk, czy Pan rozumie, na czym polega stanowienie prawa w Unii Europejskiej? Pakt migracyjny to nie jest „zaproszenie do dyskusji”, to są zatwierdzone i wchodzące w życie przepisy. Jeśli mieliście wątpliwości, to czemu Donald Tusk przyklepał pakt migracyjny jedną ze swoich pierwszych decyzji po objęciu władzy?
– pytała Beata Szydło we wpisie.
Tak samo rzecz się z pozostałymi czternastoma rządami, które nagle postanowiły wyrazić wątpliwości i przedstawić swoje pomysły. Przecież na to był czas przez ostatni rok, gdy pakt migracyjny był przepychany w Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Teraz się ci wszyscy szefowie rządów i ministrowie obudzili, że coś jest nie tak? Te 15 krajów bez problemu mogło zablokować lub zmienić pakt migracyjny. Tymczasem klepali wszystko, co podsunęła Komisja Europejska. I teraz mogą sobie tylko pisać listy do von der Leyen. Listy, których szefowa Komisji Europejskiej nawet nie otworzy, jeśli nie będzie chciała
– podkreśliła była premier.
Kontekst: czym jest pakt migracyjny?
Parlament Europejski 322 głosami przy 266 głosach sprzeciwu i 31 wstrzymujących się przyjął pakt migracyjny – legalizujący de facto nielegalną dotychczas migrację – zgodnie z którym każdy ubiegający się o azyl będzie mógł go otrzymać. „Zwiększenie strumienia migrantów będzie miało poważne konsekwencje dla życia gospodarczego i społecznego państw Unii Europejskiej. Zarobią na tym przede wszystkim przemytnicy ludźmi, a stracą przedsiębiorcy, którzy poprzez podatki zostaną – jest to tylko kwestią czasu – obarczeni ponoszeniem kosztów utrzymania opieki socjalnej dla migrantów” – pisała Anna Wiejak z Instytutu Myśli Schumana na Tysol.pl.
Obserwując zachowanie europejskich rządów w kwestii migracji, w tym rządu Tuska, można odnieść wrażenie, że ci ludzie działają, jakby szli przez mgłę i to jeszcze z zawiązanymi oczami.
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) June 25, 2024
Popatrzmy na komunikat, który dziś wydało polskie MSWiA. Wiceminister @MaciekDuszczyk chwali…