Meloni nie chce Orbana w EKR. Premier Włoch podjęła decyzję

Meloni przeciwko Fideszowi
Włoskie i węgierskie media informują, że premier Włoch Giorgia Meloni, której partia Bracia Włosi należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), odrzuciła wniosek Fideszu o przystąpienie do tej grupy. Kilku członków EKR, w tym z Finlandii, Belgii i Czech, nie zgodziło się na zasiadanie we wspólnych ławach z europosłami Fideszu.
Powód?
Jak podaje włoski dziennik „Corriere della Sera”, decyzja Meloni była motywowana sprzeciwem kilku członków EKR. Rządząca koalicja Fidesz–KDNP zdobyła w wyborach do Parlamentu Europejskiego 44,8 proc. głosów, co przełożyło się na 11 mandatów, jednak nie udało im się dołączyć do EKR.
Partia TISZA dołącza do EPL
Węgierska partia TISZA, będąca w opozycji do ugrupowania Orbana, dołączyła do Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Peter Magyar, lider TISZA, wyraził dumę z faktu przystąpienia do największej frakcji w Parlamencie Europejskim. Przystąpienie partii poparło 97 proc. członków EPL.
Reakcje członków EPL
W piątek, podczas wizyty w Budapeszcie, Manfred Weber, szef frakcji EPL, stwierdził, że drzwi dla najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego na Węgrzech są szeroko otwarte. Magyar podkreślił, że przystąpienie do EPL umożliwi „lepsze reprezentowanie interesów węgierskich obywateli”.
Konsekwencje dla Fideszu
Decyzja Meloni i przyjęcie TISZA do EPL pogłębia izolację Fideszu na arenie europejskiej. Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (KDNP), koalicjant Fideszu, zapowiedziała wcześniej wystąpienie z EPL, jeśli członkowie TISZA zostaną przyjęci do frakcji.
Wyniki wyborów do PE
W wyborach do Parlamentu Europejskiego koalicja Fidesz–KDNP zdobyła 44,8 proc. głosów, co dało jej 11 mandatów. Partia TISZA, z wynikiem 29,6 proc., zdobyła siedem miejsc, natomiast sojusz trzech partii opozycyjnych DK–MSZP–Dialog uzyskał 8,1 proc. głosów i dwa mandaty. Nacjonalistyczny Ruch Nasza Ojczyzna zdobył 6,7 proc. głosów, co przełożyło się na jeden mandat.