Chcą zakazać piosenki o miłości, bo spodobała się niemieckiej prawicy

Piosenkę obejrzano 450 milionów obserwujących na YouTube i prawie 410 milionów razy odsłuchano go na platformie streamingowej Spotify.
Włoski DJ Gigi D'Agostino, autor utworu, jest zszokowany zachowaniem mediów w tej sprawie.
— Zakazanie piosenki to jak powrót do średniowiecza. Ale to całkiem jasne. Nie można powstrzymać rasizmu poprzez zakazanie muzyki
- powiedział artysta w rozmowie z austriackimi mediami.
Czytaj również: Stanowski po fali krytyki wycofał się ze swojej decyzji. „Przeszarżowałem”
Flagowy program Tuska jednak do kosza? Lewica podjęła decyzję
Piosenka o miłości ksenofobicznym hymnem
Utwór "L’amour toujours" jest piosenką o miłości i tylko o miłości. Tak opisuje swój własny utwór Gigi D'Agostino, który jako 55-latek doskonale wie, na czym polega wartość i sens utworu muzycznego. Lecz w Niemczech jego piosenkę zaczęto ostatnio zmieniać i wykrzykiwać do jej melodii ksenofobiczny slogan „Niemcy dla Niemców, obcokrajowcy precz”. Wielki skandal wywołało w związku w tym niedawne upublicznienie nagrania wideo pokazujące gości baru na ekskluzywnej wyspie Sylt, którzy właśnie do melodii "L’amour toujours" śpiewali to hasło oraz wykonywali jednoznaczny gest nazistowskiego pozdrowienia.
Podobne wykorzystanie miłosnej piosenki można spotkać obecnie nie tylko w ekskluzywnych barach dla bogatych Niemców, ale także na wsiach i właściwie wszędzie. W małej miejscowości Bergholz w Meklemburgii-Pomorzu Przednim doszło do podobnych zachowań, jakie miały miejsce na wyspie Sylt. Zbitka zyskała już popularność w całych Niemczech i we wszystkich grupach społecznych, nawet kibice tureckiego pochodzenia zaczęli te hasła wyśpiewywać, zmieniając je ponownie i śpiewając już tylko “Cudzoziemcy precz”
Niemiecka prawica w popkulturze
Niemieckiej prawicy jest daleko do neonazistów z lat 80-tych i 90-tych. Dzisiaj za prawicowych uważają się zwykli Niemcy. Niemiecka gazeta Hessenschau widzi główny problem w szybko rozprzestrzeniających się klipach na TikToku, gdzie nowa wersja "L’amour toujours" zrobiła w pierwszych dniach furorę. Sama platforma oraz służby bezpieczeństwa skłoniły wtedy "40 000 ekspertów ds. bezpieczeństwa" - wspieranych przez technologię AI - do działania, "aby TikTok stał się bezpieczniejszym miejscem dla społeczności". Hessenschau podaje, ze filmiki „L'Amour Toujours” z tekstami „obcokrajowcy precz” nie pojawiają się już na TikToku.
Nowa niemiecka prawica swobodnie porusza się w nowoczesnych formach popkulturowych. Niemieccy eksperci ostrzegają przed wpływami prawicy na grupy i stowarzyszenia np. szkoły Montessori albo nawet grupy promujące ekologię.