Niemcy blokują sprzedaż Eurofighterów Ankarze. Turcy wściekli

Osoby ubiegające się o azyl w krajach EU, które poprzez Turcję wjechały na terytorium UE, mają być deportowane z powrotem przyjęte przez Turcję. UE zadeklarowała sześć miliardów euro do końca 2018 r. na konkretne projekty w obszarach podstawowej opieki, zdrowia i edukacji dla osób korzystających z tymczasowej ochrony w Turcji. W czerwcu 2021 roku Komisja Europejska ogłosiła, że przeznaczy kolejne trzy miliardy euro na lata 2021-2023 na opiekę nad uchodźcami, ale także na wzmocnienie ochrony tureckich granic.
Czytaj również: Straż Graniczna ostrzega: niepokojące doniesienia z polsko-białoruskiej granicy
Atak furii Tuska w Sejmie [WIDEO]
Turcja chce zakupić Eurofightery
Turcja wyraziła swoje plany zbrojeniowe już późną jesienią 2023 roku.
— Chcemy kupić Eurofightery. Planujemy kupić 40 odrzutowców Eurofighter To bardzo skuteczny samolot. Wielka Brytania i Hiszpania mówią tak, a teraz pracują nad przekonaniem Niemiec
- powiedział turecki minister obrony Yasar Guler podczas sesji parlamentarnej w Ankarze.
Przedmiotem dyskusji jest ewentualna dostawa w dwóch pakietach po 20 samolotów. Nie jest jednak jasne, w jakim stopniu będą to samoloty nowe, a w jakim używane. W szczególności Wielka Brytania jest zainteresowana pozbyciem się swoich starszych Typhoonów. Jednak zakup nowych samolotów wydaje się mieć znacznie więcej sensu. Starsze Eurofightery mają ograniczone możliwości walki powietrze-ziemia i wymagają gruntownej modernizacji, jeśli mają zastąpić tureckie F-4 Phantom jako myśliwce bombardujące.
Niemcy blokują sprzedaż Eurofighterow, bo mogą
Niemcy muszą się zgodzić na ewentualną sprzedaż tych samolotów do Turcii, bo mają jedną trzecią udziałów w programie Eurofighter i dostarczają ważne części do tego odrzutowca. Prezes Airbusa Guillaume Faury powiedział, że dotychczasowe weto niemieckiego rządu szkodzi reputacji Niemiec jako wiarygodnego kraju eksportowego, daleko wykraczającego poza sektor obronny.
— Turcja jest krajem natowskim. Współpracujemy w manewrach NATO i wspieramy Ukrainę. Irytuje mnie więc, gdy czytam w prasie, że Berlin rzekomo blokuje dostawę Eurofighterów do Turcji. To nie jest logiczne. Zajmiemy się tym
- powiedział ważny doradca prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Akif Cagatay Kilic.
Niemcy podają polityczne powody jako argument, że nie zgadzają się na zakup tych samolotów przez Turcję. Ich zdaniem reżim w Turcji jest niedemokratyczny. Co raz więcej obywateli Turcji prosi w Niemczech o azyl. W 2023 roku zarejestrowano 61 181 wniosków o azyl od obywateli Turcji, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim (2022: 23 938 wniosków o azyl). Większość z nich nie spełnia jednak warunków, aby uzyskać azyl. Ci ludzie powinni opuścić teren Niemiec, ale Turcja nie spieszy się z ich ponownym przyjęciem.
[Aleksandra Fedorska – dziennikarka pisząca dla polskich i niemieckich mediów, ekspert ds. gospodarki i Niemiec]