Nowy prezes Orlenu: Grupa będzie przewidywalna i przejrzysta
W swoim liście szef Orlenu w pierwszej kolejności podkreśla szczególne warunki w których Grupa Orlen funkcjonowała w 2023 r. po fuzji z Lotosem i PGNiG.
Rok 2023 był pierwszym, w którym Grupa ORLEN funkcjonowała po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG. To był też rok zmiennego otoczenia zewnętrznego, a skutki działań samej organizacji nie zawsze były jednoznaczne. Dość powiedzieć, że wynik skonsolidowany Grupy ORLEN za 2023 rok obciążyły odpisy wartości aktywów, co podważa trafność niektórych decyzji poprzedników. To 17,2 mld zł w ramach projektów i inwestycji, które wnikliwie badamy.
- mówi Ireneusz Fąfara.
Następnie kreśli wizję przyszłości Grupy Orlen, która jawi się jako duże wyzwanie, które jest jednocześnie kluczowym elementem rozwoju całego państwa.
Jesteśmy w trakcie transformacji energetycznej. A to znaczy, że mierzymy się z konkretnymi wyzwaniami i mamy harmonogram celów do osiągnięcia. Dążymy do tego, by sfinansować ten proces, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii. Dlatego skupiamy się na pragmatycznych rozwiązaniach, poszukując najbardziej efektywnych i obiecujących projektów.
- zaznacza prezes.
ORLEN zeroemisyjny do 2050 r.
Podkreśla przy tym rolę nowych zielonych technologii na które stawia Grupa Orlen.
Farmy wiatrowe, rozwój fotowoltaiki, realizacja projektów wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS), czy też rozwój projektów z zakresu produkcji zielonego wodoru, to tylko niektóre projekty przybliżające Grupę ORLEN do zero-emisyjności, którą musimy osiągnąć do 2050 roku.
Przyspieszamy. Wyzwania związane z dekarbonizacją ciepłownictwa, rozwojem biogazu czy też budową nowoczesnej organizacji sprzedaży detalicznej - to zadania, które dla naszego zarządu będą priorytetami. Dokonamy też wnikliwej rewizji najważniejszych projektów strategicznych realizowanych obecnie w Grupie ORLEN. Przygotujemy wizję przyszłości segmentu petrochemii w kontekście budowy nowej instalacji olefin. Będziemy szukać możliwości rozwoju poprzez partnerstwa i współpracę z międzynarodowymi podmiotami.
- zapowiada szef Orlenu.
Na koniec prezes Fąfara bije się w pierś, gdy stwierdza, że jako korporacja muszą sporo zmienić w kwestii organizacji, zarządzania i transparentności prowadzenia biznesu.
Mamy wiele do zrobienia w obszarze kultury korporacyjnej. Położymy większy nacisk na efektywność. Wdrożymy nowoczesne metody zarządzania. Będziemy podejmować decyzje w oparciu o przesłanki zrozumiałe dla inwestorów i akcjonariuszy. Grupa ORLEN będzie przewidywalna i przejrzysta. Zadbamy o wartość inwestycji naszych akcjonariuszy i odbudowanie zaufania inwestorów.
- kończy nowy prezes zarządu Grupy Orlen.