Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW

W służbach na stanowiska kierownicze przychodzą często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza służbami albo miały ograniczony udział w ich pracy. Niestety grozi nam to, że wymuszą oni na służbach przystosowanie się do ich poziomu. To ogromna szkoda dla Polski.
Donald Tusk Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW
Donald Tusk / 15 bm. w Berlinie. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie zmieniające od 1 lipca 2024 r. statut Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmiany osłabią skuteczność ABW, a zatem będą rzutowały negatywnie na bezpieczeństwie RP. Premier przywraca w Agencji szereg Delegatur, które w latach 2017-2024 były Wydziałami Zamiejscowymi.

Wpadka Tuska i Macrona w Berlinie. Wszystko się nagrało [VIDEO]

"System głosowania leży". Ukraińscy hakerzy zakłócili wybory prezydenckie w Rosji

 

Zmiany organizacyjne

Zmiany, które przeprowadził rząd PiS, miały na celu wzmocnienie kilku Delegatur i odchudzenie biurokracji w pozostałych. Dzięki temu udało się zdynamizować pracę operacyjną, wysłać więcej osób w teren, odchudzić piony administracyjno-biurokratyczne i skupić się na najważniejszych zadaniach. Zmniejszono przez to kadrę kierowniczą. Zmiany okazały się bardzo skuteczne. W latach 2017-2023 ABW miała ogromną efektywność w zakresie zwalczania obcych służb, terroryzmu, zagrożeń strategicznych. Wystarczy wskazać, że dzięki kontrwywiadowi udało się w latach 2016-23 zidentyfikować i zneutralizować działania ponad 100 szpiegów rosyjskich i białoruskich. Takiej skuteczności nie było nigdy. ABW prowadziła też bardzo ważne prace analityczne dotykające najważniejszych obszarów dla RP.

Zmiany struktury to jeden z wielu elementów modernizacji ABW w czasie rządów PiS. To pozwoliło przygotować służbę na nowe wyzwania. Dzięki temu ABW sprostała zagrożeniom obecnym w czasie pandemii COVID-19, ataku hybrydowego na Polskę rozpoczętego w 2021 roku czy też w czasie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Nowe metody zarządzania i pracy pozwoliły m. in. ABW na wykrycie montowanej przez Rosję siatki szpiegowskiej, którą Moskwa przygotowywała do aktów sabotażu i dywersji w Polsce. Skuteczność Agencji pozwoliła uniknąć tragedii. Sukcesy polskiego kontrwywiadu cywilnego budziły duże zainteresowanie i uznanie nie tylko w Polsce, ale również u naszych sojuszników. Zarówno na poziomie politycznym, jak i w kontaktach między służbami do Polski docierały wyrazy uznania.

Zmiany dokonane w 2017 roku pomogły usprawnić pracę Agencji i nadać jej impulsu do większej aktywności, ofensywności i skuteczności. Obecne zmiany, skutkujące głównie rozrostem biurokracji, będą ABW osłabiać. Od 1 lipca 2024 roku w strukturze służby pojawi się 15 zamiast 5 Delegatur, a Agencja będzie się składać w sumie z 32 jednostek organizacyjnych. Otwarcie tak wielu Delegatur nie ma uzasadnienia merytorycznego, a dodatkowo będzie generowało problemy w efektywnym zarządzaniu strukturą. ABW może stać się mniej sterowalna przez Szefa służby i mniej decyzyjna. A na pewno mniej dynamiczna. Zmiany doprowadzić mogą do powstania wielu dobrze płatnych etatów. Pozwolą lokalnym działaczom i politykom na chwalenie się „powrotem ABW w mieście” – szczególnie w okresie kampanii przed wyborami samorządowymi. Jednak nie pchną do przodu bezpieczeństwa państwa. Co więcej, zmiany bezpieczeństwo – z uwagi na opisywane skutki – mogą wręcz osłabić.

 

Likwidacja Centrum Prewencji Antyterrorystycznej

Zarządzenie dotyczące struktury ABW dokonuje jednak jeszcze jednej szkodliwej zmiany. Premier zdecydował bowiem o likwidacji Centrum Prewencji Terrorystycznej. Choć ta zmiana w mediach nie jest prezentowana szczególnie często, warto poświęcić jej chwilę. Pokazuje ono bowiem brak zrozumienia, czym jest ta jednostka, a także stawia pod znakiem zapytania profesjonalizm osób, które zarządzają obecnie Agencją.

Powstałe w 2018 roku CPT prowadzi szereg szkoleń i prac profilaktycznych wzmacniających świadomość społeczną dotyczącą zagrożeń terrorystycznych. Do dziś szkoleniem CPT ABW w różnych formach objęto ponad 1,1 miliona osób! Działania CPT są profesjonalne i podejmowane w oparciu o nowoczesne metody i formy przekazu. W mediach społecznościowych czy branżowych można znaleźć wiele słów uznania pod adresem CPT i jego instruktorów. Uczestnicy szkoleń są przekonani o profesjonalizmie i wartościowości warsztatów. Działania Centrum są ogromną korzyścią dla Polski z uwagi na potrzebę podnoszenia świadomości społecznej ws. terroryzmu. CPT realizuje obecnie choćby projekt szkolenia, którym objęci mają być wszyscy nauczyciele w Polsce. To ogromne wyzwanie, ale i szansa na podniesienie świadomości w tym zakresie. Dla ABW CPT było przełomem. Centrum opiera się na zupełnie innym modelu pracy. Jest oknem na świat i daje Agencji wiele nowych korzyści. Poza wzmocnieniem edukacji i świadomości społecznej CPT to możliwość pozyskiwania profesjonalnych kandydatów do służby czy też nowe zasady pracy ze światem nauki i administracji.

Obecnie w wyniku nijak motywowanej decyzji ABW rezygnuje z prowadzenia tego projektu. I nic nie wskazuje, by Agencja chciała utrzymać ten potencjał i sposób działania. Pojawiające się tezy, że rolę CPT może z powodzeniem przejąć Centrum Antyterrorystyczne ABW, są zupełnym absurdem. CAT ABW to jednostka operacyjna, a nie szkoleniowo-profilaktyczna. Ona musi się skupiać na pracy swoimi metodami i zgodnie ze swoją właściwością. CPT powinno funkcjonować obok CATu. Przejęcie przez CAT tych obowiązków byłoby szalenie niebezpieczne, bowiem mogłoby powodować, że Agencja przestanie być wydolna w zakresie zwalczania terroryzmu i ścigania terrorystów. To igranie z bezpieczeństwem RP.

 

Szkoda dla Polski

Likwidacja CPT oraz przywrócenie ogromnej liczny Delegatur w Polsce ma wspólny mianownik. Oba wątki budzą wątpliwości, czy osoby zarządzające służbami obecnie mają odpowiednie przygotowanie do działania, czy rozumieją jak służby zmieniły się w ostatnich latach i jakie są obecnie potrzeby, jeśli chodzi o ich aktywność. Problem jest poważny, bowiem zmiany w statucie ABW to jeden z wielu sygnałów pokazujących, że do służb wracają stare porządki i nieaktualne koncepcje zarządzania. Służby przez ostatnie osiem lat zmieniły się bardzo mocno. Są dużo nowocześniejsze, zmodernizowane technicznie, działają profesjonalnie i ofensywnie identyfikując zagrożenia i je neutralizując. Niestety w służbach na stanowiska kierownicze przychodzą natomiast często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza Agencjami albo miały ograniczony udział w ich aktywności. To będzie rzutowało na pracę służb. Bowiem niestety grozi nam to, że nowi nominaci - mający braki merytoryczne - wymuszą na służbach przystosowanie się do ich poziomu. A to będzie ogromna szkoda dla Polski i Polaków.

 

[Stanisław Żaryn, były Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, rzecznik prasowy ministra Mariusza Kamińskiego w latach 2016–2022, Doradca Prezydenta RP]
 


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW

W służbach na stanowiska kierownicze przychodzą często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza służbami albo miały ograniczony udział w ich pracy. Niestety grozi nam to, że wymuszą oni na służbach przystosowanie się do ich poziomu. To ogromna szkoda dla Polski.
Donald Tusk Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW
Donald Tusk / 15 bm. w Berlinie. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie zmieniające od 1 lipca 2024 r. statut Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmiany osłabią skuteczność ABW, a zatem będą rzutowały negatywnie na bezpieczeństwie RP. Premier przywraca w Agencji szereg Delegatur, które w latach 2017-2024 były Wydziałami Zamiejscowymi.

Wpadka Tuska i Macrona w Berlinie. Wszystko się nagrało [VIDEO]

"System głosowania leży". Ukraińscy hakerzy zakłócili wybory prezydenckie w Rosji

 

Zmiany organizacyjne

Zmiany, które przeprowadził rząd PiS, miały na celu wzmocnienie kilku Delegatur i odchudzenie biurokracji w pozostałych. Dzięki temu udało się zdynamizować pracę operacyjną, wysłać więcej osób w teren, odchudzić piony administracyjno-biurokratyczne i skupić się na najważniejszych zadaniach. Zmniejszono przez to kadrę kierowniczą. Zmiany okazały się bardzo skuteczne. W latach 2017-2023 ABW miała ogromną efektywność w zakresie zwalczania obcych służb, terroryzmu, zagrożeń strategicznych. Wystarczy wskazać, że dzięki kontrwywiadowi udało się w latach 2016-23 zidentyfikować i zneutralizować działania ponad 100 szpiegów rosyjskich i białoruskich. Takiej skuteczności nie było nigdy. ABW prowadziła też bardzo ważne prace analityczne dotykające najważniejszych obszarów dla RP.

Zmiany struktury to jeden z wielu elementów modernizacji ABW w czasie rządów PiS. To pozwoliło przygotować służbę na nowe wyzwania. Dzięki temu ABW sprostała zagrożeniom obecnym w czasie pandemii COVID-19, ataku hybrydowego na Polskę rozpoczętego w 2021 roku czy też w czasie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Nowe metody zarządzania i pracy pozwoliły m. in. ABW na wykrycie montowanej przez Rosję siatki szpiegowskiej, którą Moskwa przygotowywała do aktów sabotażu i dywersji w Polsce. Skuteczność Agencji pozwoliła uniknąć tragedii. Sukcesy polskiego kontrwywiadu cywilnego budziły duże zainteresowanie i uznanie nie tylko w Polsce, ale również u naszych sojuszników. Zarówno na poziomie politycznym, jak i w kontaktach między służbami do Polski docierały wyrazy uznania.

Zmiany dokonane w 2017 roku pomogły usprawnić pracę Agencji i nadać jej impulsu do większej aktywności, ofensywności i skuteczności. Obecne zmiany, skutkujące głównie rozrostem biurokracji, będą ABW osłabiać. Od 1 lipca 2024 roku w strukturze służby pojawi się 15 zamiast 5 Delegatur, a Agencja będzie się składać w sumie z 32 jednostek organizacyjnych. Otwarcie tak wielu Delegatur nie ma uzasadnienia merytorycznego, a dodatkowo będzie generowało problemy w efektywnym zarządzaniu strukturą. ABW może stać się mniej sterowalna przez Szefa służby i mniej decyzyjna. A na pewno mniej dynamiczna. Zmiany doprowadzić mogą do powstania wielu dobrze płatnych etatów. Pozwolą lokalnym działaczom i politykom na chwalenie się „powrotem ABW w mieście” – szczególnie w okresie kampanii przed wyborami samorządowymi. Jednak nie pchną do przodu bezpieczeństwa państwa. Co więcej, zmiany bezpieczeństwo – z uwagi na opisywane skutki – mogą wręcz osłabić.

 

Likwidacja Centrum Prewencji Antyterrorystycznej

Zarządzenie dotyczące struktury ABW dokonuje jednak jeszcze jednej szkodliwej zmiany. Premier zdecydował bowiem o likwidacji Centrum Prewencji Terrorystycznej. Choć ta zmiana w mediach nie jest prezentowana szczególnie często, warto poświęcić jej chwilę. Pokazuje ono bowiem brak zrozumienia, czym jest ta jednostka, a także stawia pod znakiem zapytania profesjonalizm osób, które zarządzają obecnie Agencją.

Powstałe w 2018 roku CPT prowadzi szereg szkoleń i prac profilaktycznych wzmacniających świadomość społeczną dotyczącą zagrożeń terrorystycznych. Do dziś szkoleniem CPT ABW w różnych formach objęto ponad 1,1 miliona osób! Działania CPT są profesjonalne i podejmowane w oparciu o nowoczesne metody i formy przekazu. W mediach społecznościowych czy branżowych można znaleźć wiele słów uznania pod adresem CPT i jego instruktorów. Uczestnicy szkoleń są przekonani o profesjonalizmie i wartościowości warsztatów. Działania Centrum są ogromną korzyścią dla Polski z uwagi na potrzebę podnoszenia świadomości społecznej ws. terroryzmu. CPT realizuje obecnie choćby projekt szkolenia, którym objęci mają być wszyscy nauczyciele w Polsce. To ogromne wyzwanie, ale i szansa na podniesienie świadomości w tym zakresie. Dla ABW CPT było przełomem. Centrum opiera się na zupełnie innym modelu pracy. Jest oknem na świat i daje Agencji wiele nowych korzyści. Poza wzmocnieniem edukacji i świadomości społecznej CPT to możliwość pozyskiwania profesjonalnych kandydatów do służby czy też nowe zasady pracy ze światem nauki i administracji.

Obecnie w wyniku nijak motywowanej decyzji ABW rezygnuje z prowadzenia tego projektu. I nic nie wskazuje, by Agencja chciała utrzymać ten potencjał i sposób działania. Pojawiające się tezy, że rolę CPT może z powodzeniem przejąć Centrum Antyterrorystyczne ABW, są zupełnym absurdem. CAT ABW to jednostka operacyjna, a nie szkoleniowo-profilaktyczna. Ona musi się skupiać na pracy swoimi metodami i zgodnie ze swoją właściwością. CPT powinno funkcjonować obok CATu. Przejęcie przez CAT tych obowiązków byłoby szalenie niebezpieczne, bowiem mogłoby powodować, że Agencja przestanie być wydolna w zakresie zwalczania terroryzmu i ścigania terrorystów. To igranie z bezpieczeństwem RP.

 

Szkoda dla Polski

Likwidacja CPT oraz przywrócenie ogromnej liczny Delegatur w Polsce ma wspólny mianownik. Oba wątki budzą wątpliwości, czy osoby zarządzające służbami obecnie mają odpowiednie przygotowanie do działania, czy rozumieją jak służby zmieniły się w ostatnich latach i jakie są obecnie potrzeby, jeśli chodzi o ich aktywność. Problem jest poważny, bowiem zmiany w statucie ABW to jeden z wielu sygnałów pokazujących, że do służb wracają stare porządki i nieaktualne koncepcje zarządzania. Służby przez ostatnie osiem lat zmieniły się bardzo mocno. Są dużo nowocześniejsze, zmodernizowane technicznie, działają profesjonalnie i ofensywnie identyfikując zagrożenia i je neutralizując. Niestety w służbach na stanowiska kierownicze przychodzą natomiast często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza Agencjami albo miały ograniczony udział w ich aktywności. To będzie rzutowało na pracę służb. Bowiem niestety grozi nam to, że nowi nominaci - mający braki merytoryczne - wymuszą na służbach przystosowanie się do ich poziomu. A to będzie ogromna szkoda dla Polski i Polaków.

 

[Stanisław Żaryn, były Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, rzecznik prasowy ministra Mariusza Kamińskiego w latach 2016–2022, Doradca Prezydenta RP]
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe