Centrum Sztuki Współczesnej. Jakub Matusewicz „Czy zmyślam? Nie, ja sobie przypominam”
![Grafika Jakuba Matusewicza Centrum Sztuki Współczesnej. Jakub Matusewicz „Czy zmyślam? Nie, ja sobie przypominam”](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/115830/1705323189972acd0e3b60950b05ca93.png)
Potencjał. Żywotność. Oryginalność widzenia, chęć do zabawy, autentyczność. Artyści mogą wiele zyskać, gdy upodobnią swój modus faciendi do działań dziecka.
Nie sposób jednak stać się niczym dziecko – „prostym” i „pierwotnym” na życzenie. Jakub Matusewicz wykorzystał zapał i dziecięcą ciekawość do stworzenia wyszukanej, dalekiej od prostoty formy, przekazującej wielowątkową treść. Wszystkie prezentowane obrazy zostały wykonane techniką olejną na płótnie. Artysta uczcił pamięć o tym, co było. Zamknięty okres swojego życia ukazuje za pomocą obrazów jeszcze żywych w jego pamięci lub trwających na fotografiach. Na wystawie Jakuba Matusewicza jest wiele wątków autobiograficznych, jednak nie ma autoportretu. Na kilku obrazach można rozpoznać jego brata bliźniaka. Podobnie jak w słynnym dziele muzycznym „Enigma” Edwarda Elgara, tak i w malarstwie Matusewicza poszczególne obrazy odnoszą się do wątków i emocji z jego życia, sportretowani bowiem zostali jego najbliżsi. Jak „Enigma” wystawa obrazów również jest pewnym kryptogramem i prezentuje znacznie więcej, niż możemy dostrzec. Malarz zabiera nas w introspektywną podróż i zaprasza do zabawy, do gry w patrzenie.
Konkurs
W ramach cyklu {Project Room} 2023/2024 mogliśmy oglądać wystawę Kamili Kamińskiej. Przed nami wystawy Ewy Czwartos, Pawła Napierały, Michała Wirtela oraz Piotra Trusika.
Po zakończeniu wszystkich prezentacji jury wybierze najciekawszą wystawę, której autor/autorka otrzyma dodatkową nagrodę 20 000 zł netto. Swoją ulubioną wystawę wybierze także publiczność. Jej autor lub autorka również otrzyma 20 000 zł netto.