Prof. Adam Strzembosz porównuje konstytucję do świstka papieru
Prof. Adam Strzembosz, sędzia w stanie spoczynku i prawniczy autorytet „wiodących mediów” znany jest z katastrofalnego w skutkach dla polskiego systemu prawnego, stwierdzenia, że „sądy same się oczyszczą”.
"Prof. Strzembosz o przejęciu mediów publicznych"
Teraz prawnik na łamach portalu Interia skomentował siłowe przejęcie mediów publicznych przez nową ekipę rządzącą. Prof. Strzembosz uważa, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz „w tym momencie, kiedy występuje jako likwidator, działa zgodnie z regułami obowiązującymi w tym zakresie”.
– Niewątpliwie sytuacja, w której środek masowego przekazu, uważany za instytucję reprezentującą władzę państwa, a nie partię polityczną, mówi o przyszłym premierze, że jest funkcjonariuszem niemieckim czy agentem obcego wpływu, powinna spowodować akcję prokuratorską – stwierdził.
– Albo takie oskarżenie jest zasadne, albo nie. Dlatego według mnie utrzymywanie sytuacji, w której publiczna, państwowa telewizji opowiada bezkarnie takie rzeczy, jest trudne do zniesienia – dodał.
CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Czerskiej: Znany dziennikarz Wyborczej miał się "rozbierać i masturbować" przed koleżanką
„Konstytucja to świstek papieru, jeżeli za nią nie stoją instytucje i ludzie”
Zdaniem prof. Strzembosza „w sprawie mediów publicznych problem polega na tym, że należałoby zmienić sprzeczną z konstytucją ustawę, która powstała przecież tylko po to, by wymienić władze telewizji i radia”. – Ale jak zmienić ustawę, skoro z góry wiadomo, że prezydent to zawetuje? – zapytał.
Według sędziego w stanie spoczynku taka decyzja Andrzeja Dudy jest oczywista, skoro „dotychczas nie działał zgodnie z wymogami konstytucji, lecz służył interesowi swojej partii”.
Zapytany o to, czy polska konstytucja nie jest „za słaba na władzę, która postanowiła inaczej ją interpretować”, prof. Strzembosz zapytał „jaka konstytucja może być mocna na autokratów”.
– Przecież konstytucja to jest świstek papieru, jeżeli za nią nie stoją instytucje i ludzie – dodał.
CZYTAJ TAKŻE: Słynny piosenkarz ciężko chory. Przekazał smutne wieści
Kontrowersyjne komentarze prawniczych "autorytetów"
Wypowiedź prof. Strzembosza wpisuje się w serię kontrowersyjnych komentarzy prawniczych autorytetów:
- Trzeba wyrwać się z pułapki prawniczego formalizmu
- pisała dla Wyborczej prof. Marek Safjan, pozostający w kontrowersyjnych okolicznościach (Polska wielokrotnie zgłaszała jego następców) sędzią TSUE
- Mamy sytuację, że przywracamy konstytucyjność i szukamy jakiejś podstawy prawnej, żeby to zrobić
- mówił w Radio Zet minister sprawiedliwości Adam Bodnar
- PiS używa konstytucji jako pułapki na demokratów
- pisała dla Wyborczej prof. Wojciech Sadurski