Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
Do zdarzenia doszło na odcinku ochranianym przez pograniczników z Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie), gdzie cudzoziemiec próbował niszczyć barierę
- podała Straż Graniczna na platformie X.
CZYTAJ TAKŻE: Niemcy wysłali na Ukrainę Leopardy, ale... nie wysłali części zamiennych
Dodała, że w tym miejscu "zaobserwowano również cudzoziemców przemieszczających się wzdłuż bariery z drabiną". Zamieszczono też krótki filmik, na którym widać, jak po białoruskiej stronie płotu przemieszcza się mężczyzna.
Od początku roku SG odnotowała dziewięć prób nielegalnego przedostania się do Polski. W ubiegłym roku, według szacunków straży, na granicy polsko-białoruskiej było ok. 26 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. Migranci zatrzymywani w 2023 r. na granicy z Białorusią pochodzili z 53 krajów.
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią powstała w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG wybrała wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na Bugu, wzdłuż granicy z Białorusią w woj. lubelskim. Inwestycja pochłonie 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w woj. podlaskim. Prace miałyby ruszyć w 2024 r. SG jest w trakcie zabezpieczenia pieniędzy z UE na tę inwestycję.
CZYTAJ TAKŻE: "Tylu dziennikarzy zostało zwolnionych". Burza po emisji popularnego programu TVN