W CSW wernisaż wystawy „Fantomy i membrany” Kamili Kamińskiej
To już dwunasta edycja programu skierowanego do młodych artystów, w którego ramach dostają oni szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Oprócz wystawy Kamili Kamińskiej w tym roku zobaczymy także ekspozycje: Ewy Czwartos, Jakuba Matusewicza, Pawła Napierały, Michała Wirtela oraz Piotra Trusika. Program promocji młodych twórców powstał w 2012 roku. Do edycji {Project Room} 2023/2024 zrealizowanych zostało ponad 100 wystaw młodych artystek i artystów. Od 2021 roku do udziału w projekcie może aplikować każdy, kto ukończył wyższe studia artystyczne lub jest w ich trakcie oraz ma mniej niż 40 lat.
O wystawie
Malarsko-krawiecki porządek obecny w pracach Kamili Kamińskiej to próba unaocznienia cielesności obrazu, analogicznej do materialności ludzkiego istnienia, ze wszelkimi jego – niekiedy niedogodnymi – aspektami. Warstwa oddzielająca świat zmysłowy od świata idei przyjmuje w twórczości artystki postać umownego ubrania, bądź mimetycznego odwzorowania skóry. Prace eksponowane na wystawie operują surowym lnianym – naprzemiennie szytym i drapowanym – płótnem oraz tradycyjną temperową malaturą. Odwołują się do ludzkiej cielesności oraz inspirują pytania o podmiotowość i status obrazu w czasach postępującej wirtualizacji rzeczywistości.
Prace artystki wchodzą we wzajemne relacje wizualne i znaczeniowe w specjalnie wykreowanej w tym celu przestrzeni. Prowokują do refleksji nad cielesnością obrazu, jego metaforyczną tkanką i jego domniemaną egzystencją, na wzór życia ludzkiego ciała. Za pomocą przygotowanych na wystawę obrazów-fantomów i obrazów-membran autorka – poprzez odpowiednio udrapowane i zszyte płótno oraz warstwy farby nałożonej tak, by przypominała ludzką skórę – proponuje odbiorcy podjęcie refleksji dotyczącej ról społecznych i kulturowych oraz ludzkiej somatyki, jednak przede wszystkim ukazuje istotę ucieleśnionego i upodmiotowionego malarstwa.
O artystce
Kamila Kamińska (ur. 1996) jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia ukończyła w 2023 roku. Jej eksperymenty plastyczne wykraczają poza malarstwo rozumiane tradycyjnie – stosuje formy szyte, traktuje obrazy jak obiekty. Interesują ją wzorce modowe i kulturowy fenomen ciała. Jej prace różnią się skalą i wizualną efektownością, ale powracającym motywem jest cielesna zmysłowość i inspiracja modą. Warsztatowa maestria, intelektualne walory, zwłaszcza namysł nad statusem obrazu to wyróżniki jej malarskiego świata, tworzonego raz z użyciem tempery żółtkowej, raz surowego lnianego płótna. Jest autorką wystaw indywidualnych, uczestniczką wielu ekspozycji zbiorowych oraz zwyciężczynią konkursu wieńczącego coroczny program międzynarodowej rezydencji artystycznej w Pieńkowie w 2023 roku.