PGE - sponsor polskiego sportu i mecenas kultury
Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.
O współczesnym sponsoringu i roli PGE w popularyzacji sportu mówili na PGE Narodowym Wojciech Dąbrowski – prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Otylia Jędrzejczak – prezes Polskiego Związku Pływackiego, Artur Siódmak – założyciel Stowarzyszenia Akademii Sportu, prof. Łukasz Gaweł – dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, oraz Wojciech Nowak – dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie.
– PGE jest jedną z największych firm w Polsce, liderem transformacji energetycznej o ogromnym potencjale organizacyjnym i finansowym. Ten potencjał wykorzystujemy do wsparcia naszych partnerów sponsoringowych. Dla PGE sponsoring sportu i mecenat kultury to nie tylko promocja firmy i marki. To działania, które są bardzo ważnym elementem naszej odpowiedzialności społecznej – chcemy być sponsorem społecznie zaangażowanym. Dlatego dużą wagę przykładamy do realizacji projektów z zakresu rozwoju i edukacji dzieci. Poprzez sponsoring budujemy nasze zaangażowanie w rozwój społeczny, wspieranie lokalnych społeczności, upowszechnianie aktywność fizycznej i sportu, ale także promocję kultury – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Jako spółka Skarbu Państwa służymy społeczeństwu, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne poprzez dostawy energii elektrycznej i ciepła, ale także wspierając jego rozwój, szczególnie w „małych ojczyznach” – dodał Wojciech Dąbrowski.
W ramach sponsoringu PGE współpracuje z parterami na wielu poziomach, od partnerstwa strategicznego w sporcie profesjonalnym, poprzez wsparcie lokalnych inicjatyw kulturalnych, do uczniowskich klubów sportowych. Propagowanie aktywności fizycznej wśród najmniejszych dzieci jako formy spędzania wolnego czasu jest ważnym elementem działalności sponsoringowej PGE.
Artur Siódmak, doceniając współpracę w tym zakresie z PGE, wskazywał na wartości społeczne i obywatelskie, jakie niesie za sobą sport. - Dzisiaj, kiedy dzieci wpatrzone są w smartfony, sport uczy współpracy w zespole, kształtuje charakter i pracę nad sobą. Sport pokazuje dzieciom, że aby coś otrzymać, najpierw trzeba zainwestować własny czas, wysiłek, wyrzeczenia - tłumaczy olimpijczyk.
W ramach Programu PGE „Junior” Polska Grupa Energetyczna w 2022 r. współpracowała z 25 akademiami sportowymi z takich dyscyplin, jak: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, ale także judo i łyżwiarstwo. Celem Programu jest rozwój zainteresowania dzieci daną dyscypliną. Dzięki wsparciu PGE w 25 klubach objętych programem trenowało ponad 6 tysięcy dzieci. Łącznie w zajęciach sportowych organizowanych przez podmioty sponsorowane przez PGE w 2022 roku uczestniczyło 18 tysięcy dzieci.
– Byśmy w przyszłości mogli cieszyć się z wielkich sukcesów polskich sportowców, musimy stworzyć dobre warunki już dla najmłodszych adeptów poszczególnych dyscyplin. Dzięki sponsoringowi PGE mamy 30 nowych ośrodków pływania artystycznego w kraju, tyle samo ośrodków zyskała piłka wodna. Przy dzisiejszej profesjonalizacji sportu proces prowadzenia dziecka na wysokim poziomie już od młodych lat jest niezwykle istotny. To generuje olbrzymie koszty. Dzięki aktywnemu wsparciu PGE możemy te ambitne plany realizować – mówiła prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.
Na poziomie profesjonalnym PGE wspiera polskie kadry narodowe i najważniejsze krajowe kluby z różnych dyscyplin sportowych. W 2022 roku wspierani przez PGE sportowcy profesjonalni zdobyli blisko 250 medali na zawodach rangi mistrzostw świata i Europy.
PGE jest mecenasem kultury wysokiej. Spółka wspierała w 2022 roku cztery muzea: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Lublinie i Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, jak również 16 filharmonii i instytucji muzycznych w całej Polsce: Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera, Filharmonię Śląską, Operę i Filharmonią Podlaską, Filharmonię Zielonogórską, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, Filharmonię Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonię im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonię Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonię Gorzowską, Operę Nova w Bydgoszczy i Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W maju 2023 roku PGE podpisało umowę sponsoringową z Muzeum Narodowym w Kielcach.
Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.