Modyfikacje i kody do gier, czyli jak gracze idą na skróty
Czym są kody do gier? - jak wyglądają kody do GTA 5?
Zazwyczaj gracze po prostu włączają grę i wkraczają w wirtualny świat. Jednak część z nich chce dostosować rozgrywkę do swoich preferencji. To właśnie dlatego powstały kody do gier – to ułatwienie dla graczy, którzy chcą wprowadzić zmiany w mechanizmach rozgrywki. Najczęściej dzieje się tak ze względu na wysoki poziom trudności lub chęć zmiany zasad rozgrywki, choć opcja ta przydaje się też w razie wystąpienia błędów.
Kody do gier to sekwencja liter i znaków, którą należy wpisać podczas rozgrywki. Najczęściej robi się to w konsoli, czyli specjalnym programie wewnątrz gry – można go uruchomić za pomocą tyldy, czyli przycisku oznaczonego na klawiaturze znakiem ~.
Wpisanie kodu sprawia, że w grze pojawiają się różnego rodzaju bonusy (np. dodatkowe życie, lepsza broń, nielimitowana amunicja) albo ukryta treść (np. nowy, zablokowany wcześniej poziom). W niektórych produkcjach za pomocą kodów można też zmieniać już istniejące mechaniki lub doprowadzać do poważnych zmian w środowisku gry.
Wyjaśnijmy działanie kodów do gry na konkretnym przykładzie. Grand Theft Auto V to piąta odsłona najpopularniejszej serii w historii gamingu. Gra cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony graczy, którzy muszą poświęcić dużo wysiłku, by odblokować część treści przygotowanych przez twórców.
Ale można pójść na skróty – kody do GTA 5 odblokowują niedostępne pojazdy, pozwalają też obniżyć poziom zainteresowania ze strony policji. Dzięki nim można urozmaicić rozgrywkę, np. wprowadzając wybuchową amunicję lub zmniejszając grawitację. A to wszystko za pomocą kilku kliknięć myszką oraz jednej, prostej komendy.
Gdzie szukać kodów do gier?
Kiedyś gracze szukali kodów do gier w specjalistycznych czasopismach komputerowych. Dzisiaj tę funkcję przejął internet – znajdziemy w nim kody zarówno do tych mniej, jak i bardziej popularnych produkcji. Zbierają je specjalne serwisy tematyczne dla graczy. Przykładem może być wspomniane już GTA 5 – na stronie Komputronika znajdziemy aż kilkadziesiąt różnych kodów do gry Rockstara. Niestety w wielu przypadkach poszukiwania mogą zakończyć się fiaskiem. Dlaczego?
Twórcy gier zazwyczaj nigdzie nie publikują listy kodów. Oczywiście są od tego wyjątki, szczególnie w grach strategicznych, gdzie gracze lubią mieć jak największą możliwość interwencji w parametry rozgrywki. Zresztą niektóre produkcje po prostu nie mają zaimplementowanych kodów – wtedy wprowadzenie zmian z poziomu rozgrywki jest niemożliwe.
Czym są mody do gier?
Choć kody do gier dostępne chociażby na portalu https://gaming.komputronik.pl/tematyka/kody-do-gier/ wciąż są popularne, to w ostatnich latach ich rolę coraz częściej przejmują mody. Tym mianem są określane modyfikacje – to osobne pliki, które trzeba zainstalować w folderze z grą. Zmieniają one parametry oraz mechaniki rozgrywki, dodają też nową zawartość i dodatkowe opcje.
Ich twórcami są nie autorzy gry, a jej społeczność. To właśnie dlatego modyfikacje są darmowe – za ich instalację nie trzeba nic płacić. Najpopularniejsze gry takie jak Minecraft czy The Elder Scrolls V: Skyrim oferują dziesiątki, a nawet setki tysięcy modyfikacji o różnym stopniu skomplikowania – od niewielkich, pojedynczych zmian do pełnoprawnych dodatków, które zapewniają ogrom nowej zawartości. Czasami zachęcają do tego twórcy gry, którzy udostępniają fanom narzędzia mające ułatwić tworzenie modów.
Mody do gier – czy warto z nich korzystać?
Mody do gier to bezpłatny sposób na urozmaicenie rozgrywki, ale też nowa zawartość stworzona przez fanów. Często stoi ona na zaskakująco wysokim poziomie, a nawet jest lepsza od oryginalnej gry. Korzystanie z modyfikacji jest darmowe, choć czasami trzeba się trochę namęczyć z instalacją – szczególnie w przypadku mniej popularnych tytułów.
Niestety nie wszystkie modyfikacje są ze sobą kompatybilne. Czasami dwa mody zmieniają ten sam element gry, co prowadzi do konfliktów uniemożliwiających rozgrywkę. Dlatego przed instalacją warto sprawdzić, jakie mechaniki zmienia wybrana modyfikacja. Ponadto przy zbyt dużej liczbie zainstalowanych modów gra staje się niestabilna, co prowadzi do dużej liczby crashy. Mody to świetny sposób na zwiększenie przyjemności z rozgrywki – ale trzeba wiedzieć, kiedy i jak je zainstalować.