Sąd przychylił się żądania Brandenburgii i zażądał wstrzymania prac na Odrze. Niemcy zadowoleni

- Sąd postanowieniem z 9 grudnia 2022 r. wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji, uznając, że wykonanie prac budowlanych, na warunkach (…) które (…) nie zostały merytorycznie zweryfikowane przez Sąd, może doprowadzić do powstania nieodwracalnych szkód w środowisku
- pisze sąd w uzasadnieniu decyzji.
- Wynik orzeczenia sądu jest nie tylko zwycięstwem dla naturalnej bioróżnorodności krajobrazu Odry, ale także dla ludzi żyjących wzdłuż naturalnego koryta rzeki, którzy już teraz zmagają się z suszą jako jednym z kluczowych skutków kryzysu klimatycznego
- powiedział dyrektor organizacji ekologicznej Deutscher Naturschutzring (jednej z organizacji, które złożyły skargę) Florian Schöne.
"Będziemy się odwoływać"
Polacy inwestycję w infrastrukturę rzeki uzasadniają zwiększeniem ochrony przeciwpowodziowej - Bezwzględnie będziemy się od tego odwoływać. A inwestycja nie zostanie zatrzymana - mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w wywiadzie dla Radia Maryja.
Niemcy podpierają się kwestia katastrofy ekologicznej, która miała miejsce na Odrze, wokół której rozpowszechniano nieprawdziwe informacje. Ostatecznie okazało się, że katastrofę spowodowały złote algi.