Banknot symbolem zależności od ZSRR

Szef Wytworni zwrócił uwagę, że banknoty „serii lubelskiej” zostały wyprodukowane przez moskiewską wytwornię GOZNAK, zanim Rosjanie zajęli Kresy Wschodnie RP. Autorem projektu był Iwan Iwanowicz Dubasow.
– Przed formalnym powołaniem Narodowego Banku Polskiego przez marionetkowy rząd, zwany rządem lubelskim PKWN, były one emitowane na obszarach zajmowanych przez ZSRR. Banknoty z tzw. serii lubelskiej zostały wprowadzone do obiegu w małych ilościach – dodał prezes Woyciechowski.
Do obiegu wprowadzono banknoty o nominałach 50 groszy, 1, 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100 i 500 złotych.
Banknoty zawierają błąd językowy.
– Wynika to z tego, że ich drukowaniem zajmowali się Rosjanie. Błąd poprawiono w 1974 roku, kiedy wyemitowano pamiątkową serię – tłumaczył.
Błąd znalazł się w klauzuli prawnej. Napisano w niej: „przyjmowanie we wszystkich wypłatach jest obowiązkowym”. W poprawionej wersji widnieje prawidłowe słowo „obowiązkowe”.

Szef PWPW S.A. wyjaśnił, że banknoty z „serii lubelskiej” wyparły te, które zostały wyemitowane podczas okupacji niemieckiej.
Prezes Woyciechowski przypomniał także, że w ubiegłym roku zaprezentowano opinii publicznej serię banknotów o kryptonimie „E71” z serii „wielkich miast polskich”, które odnaleziono w skarbcach PWPW. Zapewnił, że wszystkie odnalezione materiały zostaną zaprezentowane w Muzeum PWPW, które jest tworzone.
– Najprawdopodobniej w końcu przyszłego roku otworzymy i udostępnimy zwiedzającym muzeum prezentujące produkty i usługi Wytwórni – dodał.
Izabela Kozłowska