85. lat temu zmarł Marszałek Józef Piłsudski
W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej, znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Wśród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach, używano jego przydomków – Komendant, Dziadek, Marszałek oraz Ziuk.
W czasie I wojny światowej był komendantem Legionów, a jego powrót do ojczyzny 10 listopada 1918 stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski. W wolnym kraju Sejm powierzył Piłsudskiemu stanowisko Naczelnika Państwa. Został on też pierwszym marszałkiem Polski. Dwukrotnie, w latach 1926-28 oraz w 1930 pełnił urząd premiera. W 1926 roku dokonał zamachu stanu i wprowadził tak zwane rządy sanacyjne.
Jako Naczelny Wódz Wojska Polskiego Piłsudski zorganizował w 1919 roku zbrojny opór przeciwko najazdowi bolszewickiemu. W czasie wojny polsko-rosyjskiej odniósł wiele zwycięstw. Dowodził w rozstrzygającej o losach wojny i o niepodległości Polski zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku, która przeszła do historii jako "Cud nad Wisłą".
Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935. Został pochowany na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Serce marszałka złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, w grobie jego matki.
85. rocznica zgonu Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
— Romuald Szeremietiew (@RSzeremietiew) May 12, 2020
28.06.1927, gdy składano prochy Juliusza Słowackiego w Katedrze w Krakowie Marszałek powiedział: „Niech spocznie na Wawelu, ażeby królom był równy”.
Piłsudski po śmierci też spoczął na Wawelu.
Był królom równy. pic.twitter.com/fpTcKnWoNo
???????? 12 maja 1935 r. zmarł Józef #Piłsudski. W dziejach Polski postać szczególna. Uznawany za jednego z Ojców Niepodległości. Tego, który czynem i pobudką do czynu, podjętą początkowo przez nielicznych, marzeniom kilku pokoleń nadał realny kształt.
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) May 12, 2020
????https://t.co/kqwwdMhgc1 pic.twitter.com/Qu4yLw4vFt