Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej

Śląska Służba Więzienna setną rocznicę powstania więziennictwa obchodziła uroczyście w Zabrzu. Miną wiek, od kiedy Marszałek Państwa podpisał dekrety, które stały się podstawą prawną dla funkcjonowania ówczesnej Straży Więziennej. W Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Jadwiga w Zabrzu wraz z więziennikami tą piękną rocznicę uczcili m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak oraz członek zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś. Podczas uroczystości uczestnicy mogli zwiedzić również okolicznościową wystawę „100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce” oraz stoisko informacyjne, gdzie zgromadzono ważne dla więziennictwa pamiątki. Historię eksponatów przybliżył funkcjonariusz Zakładu Karnego w Cieszynie, mł. chor. Krzysztof Neścior.
 Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej
/ SW




Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, którą odprawili ordynariusz Diecezji Gliwickiej ks. bp Jan Kopiec oraz kapelan okręgowy ks. Tomasz Sękowski w kościele parafialnym Św. Barbary w Zabrzu, gdzie jest proboszczem. 
 
- Gratuluję Wam tej służby, gratuluję Wam tych wyzwań, które podejmujecie… W tym wytrwajcie
– skierował słowa do obecnych biskup Jan Kopiec. 
 
Odznaczenia i awanse
Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 203 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 19 oficerów i 23 chorążych. Minister sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 35 odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz 9 odznak osobom wspierającym działania Służby Więziennej na Śląsku.

Złote odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” podczas poniedziałkowej uroczystości odebrali: ks. bp Grzegorz Kaszak i płk SG Adam Jopek - komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. 

W roku jubileuszu powołania Służby Więziennej 26 osób – funkcjonariuszy i osób cywilnych związanych ze śląskim więziennictwem, zostało wyróżnionych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej okolicznościową odznaką „100-lecia polskiego więziennictwa”. W gronie tych osób znalazł się dyrektor katowickiego oddziału IPN – dr Andrzej Sznajder oraz zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkanau w Oświęcimiu – Andrzej Kacorzyk. 
- Święto Służby Więziennej to wasze święto. Święto każdego z ponad dwóch i pół tysiąca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych okręgu katowickiego, którzy każdego dnia podejmują służbę w poczuciu ogromnej odpowiedzialności za ład i bezpieczeństwo w jednostkach penitencjarnych
– zwrócił się do awansowanych funkcjonariuszy dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński.
- Chcę państwu w imieniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękować za to, co państwo robicie dla społeczeństwa, dla społeczności lokalnej, dla narodu, dla Rzeczypospolitej 
- mówił wiceminister Michał Wójcik.
- Nich mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze gratulacje tym wszystkim, którzy zostali odznaczeni, wyróżnieni i awansowani. Jest to wielka radość, że Wasza trudna praca została doceniona. Bardzo dziękuję za to, co robicie dla człowieka, który się pogubił i dla całego społeczeństwa
- podkreślał z kolei ks. biskup Kaszak.
 
Z szacunkiem dla tradycji
Tegoroczne obchody odbyły się już po raz dziewiąty, od ustanowienia dnia 8 lutego świętem Służby Więziennej, na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej. Termin święta nawiązuje do daty podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W dniu 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych i władzę nad więzieniami w wolnej Polsce powierzył Ministerstwu Sprawiedliwości, tworząc tym samym podwaliny współczesnego, nowoczesnego więziennictwa. 
 
Modernizacja więziennictwa
Służba Więzienna jako jedyna formacja nie przeszła gruntownej reformy po 1989 r. w związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej przygotowały pierwszą ustawę modernizacyjną, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa.
- Wdrażany od 2017 roku „Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020” to nie tylko reorganizacja strukturalna, ale także poprawa infrastruktury i warunków pracy funkcjonariuszy, doskonalenie zawodowe i nowoczesny, na miarę XXI wieku – sprzęt i wyposażenie. To środki ochrony osobistej, uzbrojenie, elektroniczne kompleksowe systemy zabezpieczeń zakładów karnych i aresztów śledczych, urządzenia do prześwietlania paczek, bagaży i wykrywania narkotyków, wykrywacze telefonów komórkowych, systemy sygnalizacji pożarów, systemy depozytowe kluczy
- wyjaśnia mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowa śląskiej SW.

W okręgu katowickim służbę pełni prawie 2,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 200 pracowników cywilnych. To funkcjonariusze działów ochrony, wychowawcy, psycholodzy i terapeuci, kwatermistrze, pracownicy administracji, prawnicy, informatycy, lekarze i pielęgniarki. Większość z nich pracuje w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, których w śląskich jednostkach przebywa ponad 7 tys.
 
Przemysław Jarasz
Foto: Roman Malchrzyk, Justyna Siedlecka (SW) 

 

POLECANE
Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych Wiadomości
Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych

W piątkowy wieczór doszło do niebezpiecznego incydentu na przystanku tramwajowym przy ul. Bronowickiej w Krakowie. Z okna przejeżdżającego tramwaju ktoś rozpylił gaz pieprzowy w stronę grupy osób czekających na peronie. Jak informują poszkodowani, sytuacja miała miejsce około godziny 19:30.

Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa

Prawie 250 tys. zł kosztować będzie dokumentacja projektowa nowego domu kultury, który powstanie w Rzeszowie na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Stojałowskiego. Dokumentacja gotowa ma być w ciągu 10 miesięcy.

Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli Wiadomości
Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli

Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody wiszą w sobotę w dwunastu kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Powodem jest zakwit sinic.

REKLAMA

Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej

Śląska Służba Więzienna setną rocznicę powstania więziennictwa obchodziła uroczyście w Zabrzu. Miną wiek, od kiedy Marszałek Państwa podpisał dekrety, które stały się podstawą prawną dla funkcjonowania ówczesnej Straży Więziennej. W Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Jadwiga w Zabrzu wraz z więziennikami tą piękną rocznicę uczcili m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak oraz członek zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś. Podczas uroczystości uczestnicy mogli zwiedzić również okolicznościową wystawę „100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce” oraz stoisko informacyjne, gdzie zgromadzono ważne dla więziennictwa pamiątki. Historię eksponatów przybliżył funkcjonariusz Zakładu Karnego w Cieszynie, mł. chor. Krzysztof Neścior.
 Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej
/ SW




Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, którą odprawili ordynariusz Diecezji Gliwickiej ks. bp Jan Kopiec oraz kapelan okręgowy ks. Tomasz Sękowski w kościele parafialnym Św. Barbary w Zabrzu, gdzie jest proboszczem. 
 
- Gratuluję Wam tej służby, gratuluję Wam tych wyzwań, które podejmujecie… W tym wytrwajcie
– skierował słowa do obecnych biskup Jan Kopiec. 
 
Odznaczenia i awanse
Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 203 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 19 oficerów i 23 chorążych. Minister sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 35 odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz 9 odznak osobom wspierającym działania Służby Więziennej na Śląsku.

Złote odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” podczas poniedziałkowej uroczystości odebrali: ks. bp Grzegorz Kaszak i płk SG Adam Jopek - komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. 

W roku jubileuszu powołania Służby Więziennej 26 osób – funkcjonariuszy i osób cywilnych związanych ze śląskim więziennictwem, zostało wyróżnionych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej okolicznościową odznaką „100-lecia polskiego więziennictwa”. W gronie tych osób znalazł się dyrektor katowickiego oddziału IPN – dr Andrzej Sznajder oraz zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkanau w Oświęcimiu – Andrzej Kacorzyk. 
- Święto Służby Więziennej to wasze święto. Święto każdego z ponad dwóch i pół tysiąca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych okręgu katowickiego, którzy każdego dnia podejmują służbę w poczuciu ogromnej odpowiedzialności za ład i bezpieczeństwo w jednostkach penitencjarnych
– zwrócił się do awansowanych funkcjonariuszy dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński.
- Chcę państwu w imieniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękować za to, co państwo robicie dla społeczeństwa, dla społeczności lokalnej, dla narodu, dla Rzeczypospolitej 
- mówił wiceminister Michał Wójcik.
- Nich mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze gratulacje tym wszystkim, którzy zostali odznaczeni, wyróżnieni i awansowani. Jest to wielka radość, że Wasza trudna praca została doceniona. Bardzo dziękuję za to, co robicie dla człowieka, który się pogubił i dla całego społeczeństwa
- podkreślał z kolei ks. biskup Kaszak.
 
Z szacunkiem dla tradycji
Tegoroczne obchody odbyły się już po raz dziewiąty, od ustanowienia dnia 8 lutego świętem Służby Więziennej, na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej. Termin święta nawiązuje do daty podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W dniu 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych i władzę nad więzieniami w wolnej Polsce powierzył Ministerstwu Sprawiedliwości, tworząc tym samym podwaliny współczesnego, nowoczesnego więziennictwa. 
 
Modernizacja więziennictwa
Służba Więzienna jako jedyna formacja nie przeszła gruntownej reformy po 1989 r. w związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej przygotowały pierwszą ustawę modernizacyjną, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa.
- Wdrażany od 2017 roku „Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020” to nie tylko reorganizacja strukturalna, ale także poprawa infrastruktury i warunków pracy funkcjonariuszy, doskonalenie zawodowe i nowoczesny, na miarę XXI wieku – sprzęt i wyposażenie. To środki ochrony osobistej, uzbrojenie, elektroniczne kompleksowe systemy zabezpieczeń zakładów karnych i aresztów śledczych, urządzenia do prześwietlania paczek, bagaży i wykrywania narkotyków, wykrywacze telefonów komórkowych, systemy sygnalizacji pożarów, systemy depozytowe kluczy
- wyjaśnia mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowa śląskiej SW.

W okręgu katowickim służbę pełni prawie 2,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 200 pracowników cywilnych. To funkcjonariusze działów ochrony, wychowawcy, psycholodzy i terapeuci, kwatermistrze, pracownicy administracji, prawnicy, informatycy, lekarze i pielęgniarki. Większość z nich pracuje w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, których w śląskich jednostkach przebywa ponad 7 tys.
 
Przemysław Jarasz
Foto: Roman Malchrzyk, Justyna Siedlecka (SW) 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe