Działalność charytatywna stanowiła przedmiot dyskusji w Instytucie Józefa Piłsudskiego, gdzie Pierwsza Dama spotkała się z przedstawicielami niektórych polonijnych organizacji charytatywnych.
Wśród zebranych gości obecny był m.in. prezes „Fundacji Kościuszkowskiej”, która rocznie przeznacza około miliona dolarów na granty badawcze i stypendia dla naukowców, studentów i artystów. Jej podopiecznymi są m.in. Norman Davis, Leszek Balcerowicz, Juliusz Machulski czy Wiktor Osiatyński. - Dzięki wrażliwym i szlachetnym ludziom, takim jak Państwo, którzy zdecydowali się pracować dla dobra Polaków i pomagać innym, nie zapomnimy o wierze w ludzi o wielkich sercach - akcentowała Pierwsza Dama, która podczas spotkania zapoznała się z działalnością sześciu polonijnych instytucji dobroczynnych.
Dyrektor „Children’s Smile Foundation” opowiedział o najmłodszych, którzy korzystają z pomocy medycznej i finansowej w Polsce, USA i innych miejscach na świecie, gdzie mieszkają nasi rodacy. W lutym tego roku, podczas Gali Walentynkowej fundacji odbyła się licytacja charytatywna, którą darem wsparła Agata Kornhauser-Duda. Również o polskie dzieci dba „Polish Gift of Life Foundation” wspierająca finansowo procedury medyczne dla najmłodszych pacjentów cierpiących na zagrażające życiu choroby kardiologiczne. - Jestem pełna uznania dla wysiłków podejmowanych od wielu lat przez organizacje zgromadzonych tutaj przedstawicieli - mówiła Agata Kornhauser-Duda, która regularnie angażuje się w działalność charytatywną. Wśród instytucji, z których przedstawicielami Pierwsza Dama miała okazję spotkać się podczas środowej debaty, znalazła się Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Z jej pomocy korzysta obecnie 135 tys. osób. PSFUK angażuje się m.in. w coroczną świąteczną zbiórkę środków na rzecz polskich hospicjów, z których każdorazowo jedno rekomendowane jest przez Małżonkę Prezydenta.
Zobacz także:
Pierwsza Dama w Nowym Jorku: Możecie być dumnymi Polakami i otwartymi na świat Amerykanami
Pierwsza Dama miała możliwość dyskusji również z prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, z którą spotkała się już w maju br. podczas wizyty w nowojorskiej szkole PS 34 Oliver H. Perry Elementary. Agata Kornhauser-Duda rozmawiała wtedy o nauczaniu języka polskiego w nowojorskim systemie oświaty oraz spotkała się z dziećmi uczącymi się języka polskiego w amerykańskim programie dwujęzycznym. Podczas trwającej obecnie wizyty w USA Pierwsza Dama wzięła udział w akcji Narodowego Czytania m.in. razem z podopiecznymi centrali. CPSD jest jednym z beneficjentów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, co pozwoliło jej uzyskać środki na rzecz szkolnictwa polonijnego. Na spotkaniu nie zabrakło także głosu Wicekomendanta 2. Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej: najstarszej organizacji byłych polskich żołnierzy, działającej nieprzerwanie od 1921 roku.
- Nasz naród na przestrzeni dziejów udowodnił nie raz, iż potrafi wspierać się i jednoczyć, a przez to kreować silną, spójną jednostkę - podkreśliła Pierwsza Dama podczas środowego spotkania. Wyraziła uznanie „dla wysiłków podejmowanych od wielu lat przez organizacje zgromadzonych tutaj przedstawicieli”. - Począwszy od inwestowania w edukację polskich dzieci oraz studentów, wnoszenie niezwykle istotnej wartości merytorycznej oraz pomoc osobom potrzebującym, osiągają Państwo poboczny cel - niezmiernie istotny. Kreują Państwo silne, sprzymierzone społeczeństwo polonijne w Stanach Zjednoczonych - zaakcentowała Agata Kornhauser-Duda.
Debata odbyła się w siedzibie Instytutu Józefa Piłsudskiego, który od ponad 70 lat działa jako placówka naukowo-badawcza przechowująca cenne zbiory archiwalne, w tym uratowane w 1939 roku z płonącej Warszawy tzw. Archiwum Belwederskie. Wśród znajdujących się w kolekcji Instytutu ponad miliona siedmiuset tysięcy stron dokumentów są także obrazy największych malarzy XIX i XX wieku, pamiątki wojskowe, medale i numizmaty. Misją placówki jest opieka nad zbiorami i udostępnianie ich szerokiej publiczności.
W spotkaniu uczestniczyli Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego, Iwona Korga, Dorota Andraka, Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Bogdan Chmielewski pełniący funkcję Dyrektora Zarządzającego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Marek Skulimowski, Prezes Fundacji Kościuszkowskiej, Antoni Domino, Wicekomendant 2 Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Mariusz Śniarowski, Dyrektor Children’s Smile Foundation oraz Henry Sikorski, Prezes Polish Gift of Life Foundation. (KS)