Wykorzystywanie podwładnych do prywatnych prac i terror pracowników, czyli "dobra zmiana" w PGE
Według relacji obecnych i byłych pracowników, po porannym podpisaniu listy w GPO przychodziła do kierownika zmiany osoba wyznaczona przez zarząd i wskazywała kilku pracowników, którzy jechali na posesję Zawady w Zawidowie i układali chodniki z kostki granitowej. Niektórzy mieli pielęgnować zieleń. Pracownicy mieli też remontować mieszkanie Zawady w Zgorzelcu. Podobnie jak Zawada miała postępować Stella Gosk
- pisze red. Andrzej Berezowski na łamach najnowszego "TS". Redakcja dotarła do osoby, która odpowiedzialna była za transport w GPO. Mówi ona, że woziła pracowników do pracy na terenie posesji Sławomira Zawady oraz materiały do wykańczania: worki z kostką granitową, płyty granitowe, podsypkę betonową. Dziennikarz rozmawiał też z osobą, która przez kilka dni pracowała u Sławomira Zawady. – Najpierw my tam robiliśmy po godzinach, czy jakoś tak. A później w czasie pracy w GPO zaczęliśmy tam jeździć. Podpisywaliśmy listę, lufa i do prezesa. Robiliśmy chodniki. Parę razy tak było. Później pracownicy GPO jeździli tam non stop. Non stop – mówi.
Do redakcji „TS” włynęły pisma, w których proszące o zachowanie anonimowości osoby potwierdzają, że w godzinach pracy w GPO niektórzy pracownicy wykonywali czynności na prywatnych posesjach członków zarządu. - „Pracowałem przeszło rok czasu w GPO, w tym czasie ani jednego dnia nie spędziłem w GPO oprócz podpisywania umowy i robienia badań lekarskich, natomiast cały czas byłem między budową w domu w Bogatyni dla pani Gosk oraz remontu kawalerki w Zgorzelcu dla pana Zawady. Kierownikiem, który wydawał mi polecenia i odbierał ode mnie prace, był mąż pani Gosk, pan Jarek" – pisze jedna z nich. Inna twierdzi z kolei: „W dziale Usług Komunalnych zatrudniony został pracownik, który widniał na liście obecności, ale fizycznie nikt go w zakładzie nie widział. Lista obecności była na koniec miesiąca zabierana i wracała z podpisem tego pracownika. Było polecenie, aby ustawić tego pracownika na drugie zmiany. Tak, żeby w przypadku kontroli nie można było stwierdzić, czy jest, czy nie ma go w pracy”.
Premie
Za prace na posesji Zawady pracownicy dostawali niewielką gratyfikację, na przykład obiad. Jednocześnie otrzymywali premie w GPO
- pisze Andrzej Berezowski. Jeden z pracowników GPO opisuje to następująco: Wiadomo mi było, że ta osoba pracuje u pani Gosk przy budowie domu, a wynagrodzenie pobiera z zakładu. (...) W nagrodę były pisane dla nich wnioski premiowe. Natomiast inni pracownicy, którzy wyróżniali się swoją pracą, ale nie pracowali u pani prezes lub u prezesa, nie dostawali premii.
Żądanie zwrotu 60 tys.
Jednak kwestia „wykorzystania” pracowników do prywatnych prac to nie jedyna sprawa, jaka potencjalnie obciąża konto Sławomira Zawady.
- czytamy w "TS". Zawada, gdy przechodził do PGE, miał niewykorzystany urlop w GPO. Za ten urlop wypłacono mu ekwiwalent w wysokości ok 60 tys. złotych. Obecny zarząd GPO twierdzi, że tylko w przypadku rozwiązania umowy o pracę można wypłacić ekwiwalent za zaległy urlop i domaga się zwrotu pieniędzy. Zawada bowiem nie odszedł z GPO. Jest na bezpłatnym urlopie, który wykorzystuje na prace w PGE.
Pracownicy terroryzowani w GPO
To nie koniec kontrowersji. Jerzy Wiśniewski, wiceprzewodniczący rady w Bogatyni, w rozmowie z "TS" stwierdził, że relacje panujące w GPO pomiędzy pracodawcą i pracownikami, w czasie kiedy prezesem była Stella Gosk można określić jako terror. Wśród samych pracowników GPO opinie o atmosferze w pracy są podobne - wielu z nich twierdzi, że atmosfera w firmie była fatalna.
Nieraz też pracownicy musieli przychodzić w sobotę do zakładu, aby dokończyć robotę
- informuje Andrzej Berezowski.
Zaniżanie ilości śmieci w gminie
Jakość gospodarowania odpadami w gminie Bogatynia w latach 2012-2016 badał Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i wykazał liczne nieprawidłowości.
GPO zarzucono, że mógł błędnie nadawać kody odpadom. Takie błędne nadawanie kodów mogło służyć temu, aby GPO miało prawo samodzielnie przetwarzać odpady, a nie obowiązkowo kierować je do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu, co wiązałoby się z większymi kosztami
- czytamy w tekście. Inspektorat podkreślił też, że trzeba wyjaśnić, dlaczego w roku 2011 gmina produkowała 8607 ton śmieci, rok później – 7635 ton, a w 2013 i 2014 roku – nieco powyżej 300 ton odpadów, czyli ponad 20-krotnie mniej niż wcześniej. Jednocześnie w 2015 roku raptownie ilość śmieci produkowanych w gminie znów się zwiększa i wyniosła 3533 ton. Na marginesie warto dodać, że dane te mogą być nieprecyzyjne - wg. dokumentów przetargowych w 2013 roku ilość odebranych od mieszkańców odpadów miała wynieść... 6200 ton.
Nieprawidłowości wykazane przez Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska obciążają zarówno zarząd GPO, jak również organ nadzoru, czyli burmistrza
- wskazuje "TS". Redakcja usiłowała dowiedzieć się, jak Sławomir Zawada odnosi się do przedstawionych powyżej informacji. Podobnie jak przy pisaniu poprzedniego artykułu dotyczącego PGE, mejla z pytaniami wysłaliśmy na adres rzecznika PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Pod dwóch dniach w chwili zamykania numeru otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
„Przesłane w dniu 18 września br. pytania z redakcji «Tygodnika Solidarność» nie pozostają w związku z pełnieniem funkcji prezesa zarządu PGE GiEK przez Pana Sławomira Zawadę. Proponujemy skierować pytania pod właściwy adres”.
Wysłaliśmy też pytania do p. Stelli Gosk na adres firmy, w której obecnie pełni funkcję prezesa zarządu. Otrzymaliśmy podobną odpowiedź. Próbowaliśmy kontaktować się telefonicznie z Zawadą i Gosk, jednak po wybraniu wyboru w słuchawce można było usłyszeć: „nie ma takiego numeru”...
Nie możemy dalej tolerować tej sytuacji
Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność organizuje pikietę przed siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie, która odbędzie się 5 października. Zdaniem związkowców w spółkach należących do grupy łamane są prawa pracownicze i związkowe.
W pikiecie wezmą udział członkowie Solidarności ze spółek węglowych oraz energetycznych. Jeśli pikieta nie przyniesie skutku, związkowcy zapowiadają ogólnopolską demonstrację przed siedzibą Ministerstwa Energii 19 października. Przewodniczący KSGiE Jarosław Grzesik w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego wskazuje: „Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność postanowiła, iż w przypadku dalszego braku reakcji ze strony rządu RP na ewidentne łamanie praw pracowniczych i związkowych w Grupie Kapitałowej PGE, 19 października br. przeprowadzona zostanie manifestacja przed budynkiem Ministerstwa Energii. Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki zwróci się o pomoc w zorganizowaniu manifestacji do Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, tak aby miała ona zasięg nie tylko branżowy, lecz ogólnopolski”.
Solidarność informowała rządzących o narastającym konflikcie społecznym w Grupie Kapitałowej PGE. Związkowcy zarzucają zarządom spółek energetycznego koncernu utrudnianie działalności związkowej, dyskryminowanie pracowników należących do Solidarności, a nawet próby zastraszania działaczy związkowych. „Tygodnik Solidarność” pisał o tej sprawie. Sprawa PGE była też poruszana przez związkowców w czasie spotkania Komisji Krajowej z premierem Mateuszem Morawieckim. Ale w tej sprawie rządzący nie zareagowali.
– Wysoko cenimy sobie wszystkie prospołeczne działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego, a wcześniej premier Beaty Szydło. Tym bardziej bierność rządzących wobec antypracowniczych i antyzwiązkowych praktyk w PGE jest dla nas niezrozumiała. Nie możemy dalej tolerować tej sytuacji”
– podkreśla Jarosław Grzesik.
#REKLAMA_POZIOMA#