Prezes IPN na inauguracji roku szkolnego
Ukryta wśród beskidzkich wzgórz, lasów i łąk mała miejscowość jest jednym z kilkudziesięciu miejsc w Polsce, w których z okazji stulecia odzyskania niepodległości IPN rozpoczął akcję edukacyjna „Mój pierwszy zeszyt”. Do 11 listopada, a pewnie wcześniej, każdy z kilkuset tysięcy uczniów pierwszych klas w kilkunastu tysiącach szkół podstawowych w całym kraju zostanie wyposażony w niepodległościowy pakiet edukacyjny IPN, w tym specjalny zeszyt i ołówek z graficznymi motywami nawiązującymi do jubileuszu odrodzenia się Ojczyzny.
Flaga narodowa od Prezydenta RP
Prezes IPN, któremu towarzyszyła zastępca dyrektora Oddziału Instytutu w Krakowie, Cecylia Radoń, odczytał w Stróży list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i wręczył dyrektor placówki, Dorocie Spyrce, flagę narodową przekazaną przez głowę państwa.
W uroczystościach wzięli także udział m.in. starosta limanowski Jan Puchała, wójt gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, obecni i emerytowani dyrektorzy szkół zlokalizowanych w gminie oraz uczniowie i nauczyciele szkoły w Stróży. Na koniec uczestnicy uroczystości ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.
Oficerska Szkoła Strzelecka w Stróży
Wybór małej szkoły w niewielkiej miejscowości nie jest przypadkowy przynajmniej z dwóch powodów. To tutaj 9 grudnia 2017 r. oficjalnie zainaugurowano ogólnopolskie obchody stulecia odzyskania niepodległości, a w uroczystościach uczestniczyli m.in. prezydent Duda i prezes Szarek. Jeszcze ważniejszym powodem uhonorowania małej beskidzkiej wioski jest chlubna karta, jaką zapisano tutaj na początku XX wieku. W 1913 r., z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, w Stróży powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, stanowiąca zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich. Ukończyło ją wielu wybitnych Polaków, a wykładowcą był sam Józef Piłsudski.
W 1933 r. na ścianie budynku Szkoły Oficerskiej w Stróży odsłonięto tablicę poświęconą Strzelcom Marszałka Piłsudskiego. To właśnie przed nią 9 grudnia 2017 r. prezydent Duda złożył kwiaty. W historycznym obiekcie mieści się obecnie szkoła podstawowa, a podczas grudniowych uroczystości, staraniem IPN, odsłonięto nowa tablicę, upamiętniającą powstanie zasłużonej dla sprawy niepodległości szkoły.
Źródło: ipn.gov.pl
kos