Najnowszy numer "TS": Wielka afera w państwowej spółce. Dobra zmiana w PGE?

Zapraszamy do zapoznania się z treścią najnowszego "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer "TS": Wielka afera w państwowej spółce. Dobra zmiana w PGE?
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy ostatnio pisałem o wciąż obecnej patologii dotyczącej poszanowania praw pracowników, miałem chwilę zawahania. Pomyślałem, że przecież jednak coś się zmienia, mamy obniżony wiek emerytalny, progresywnie wprowadzane ograniczenie handlu w niedzielę, płacę minimalną i wiele innych korzystnych dla pracowników rozwiązań. Czy zatem uzasadnione jest stwierdzenie o wciąż występujących patologiach na rynku pracy. Przykład tego, co dzieje się obecnie w PGE, ostatecznie utwierdził mnie jednak w przekonaniu, że dobrze nie jest, a o sytuacji pracownika na rynku pracy pisać trzeba jeszcze więcej i jeszcze dosadniej

– pisze we wstępniaku do najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski, redaktor naczelny,

Numer otwiera Mateusz Kosiński, który opisuje ostatnie posiedzenie Komisji Krajowej. 

W dniach 29-30 sierpnia odbyło się posiedzenie Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. Gościem posiedzenia była Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister w imieniu Rządu RP przedstawiła propozycje dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2019 rok na kwotę 2200 zł, określenia podstawy do wyliczeń odpisu podstawowego na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w 2019 r. oraz mieszanego modelu wzrostu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej. (…) Komisja Krajowa w komunikacie wydanym następnego dnia oceniła propozycje jako konstruktywne, wychodzące naprzeciw. (…) – Propozycje rządu są konstruktywne i dają nadzieje na kompromis. Ale negocjacje będą trudne, szczególnie w sprawie budżetówki. Problem jest nie tylko w samym wskaźniku wzrostu, ale też sposobie podziału tych środków, tak aby najniżej uposażeni zyskali większe podwyżki – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

W tekście numeru – „Solidarność szykanowana w PGE” Andrzej Berezowski przedstawia okładkowe problemy w dużej spółce Skarbu Państwa. 

– W dawnej Ameryce zdarzało się, że zarządy firm wynajmowały gangsterów, aby ci rachowali kości działaczom związkowym, zastraszali ich, namawiali, by wypisali się z organizacji. A jak jest w PGE? Dyrektor jednego z zakładów próbuje majstrować przy wyborach związkowych. Osoby związane z „S” są przenoszone na inne stanowiska pracy bez podania merytorycznych przyczyn. A jeden ze związkowców chodzi z paralizatorem w jednej kieszeni i gazem pieprzowym w drugiej, bo dostał ostrzeżenie: „Uważaj na siebie, są już wynajęci Ukraińcy, aby Cię pobić. Nie wychodź sam z domu.” 

– raportuje Berezowski. 

Zbliżające się wybory samorządowe rozpoczną prawdziwy wyborczy maraton. Jak przewiduje Jakub Pacan będzie to – „Czas wielkich narracji”

Opozycja przegrywa kolejne wybory, bo nie wierzy już w metanarracje. Gdy środowisko „Gazety Wyborczej” zaklina rzeczywistość, mówiąc o „niebywałym sukcesie ostatniego ćwierćwiecza”, rząd dobrej zmiany rozpycha się w UE łokciami, chcąc zdjąć z nas odium pariasa i podwykonawcy. Ta gotowość walki i poświęcenia coraz bardziej się Polakom podoba. Zastanawiacie się, Państwo, dlaczego kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego jest miałka i bez wyrazu, a Patryka Jakiego pełna dynamizmu i wielkich wyzwań? 

– opisuje Jakub Pacan. 

Dobre wieści z Zabrza, jak pisze Przemysław Jarasz, również po artykułach w „Tygodniku Solidarność” – „Lokalny układ pęka”. 

Po kilku śledczych publikacjach „Tygodnika Solidarność” i lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.”, a także osobistej interwencji w Ministerstwie Sprawiedliwości prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zaczyna w końcu pękać lokalny układ chroniący samorządową dyrektorkę Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji Aquarius – Agnieszkę Bober. Wystarczył miesiąc od odejścia dotychczasowego szefa Prokuratury Rejonowej w Zabrzu (oficjalnie sam podał się do dymisji), a jego zastępca i następca – Wojciech Czapczyński, skierował do Sądu Rejonowego w Zabrzu akt oskarżenia (w trybie karnym) przeciwko nietykalnej dotąd urzędniczce. Zarzuca jej dwukrotne złamanie ustawy o prowadzeniu sporu zbiorowego z przedstawicielami związków zawodowych. Tym razem na policyjne i sądowe, bezprawne cuda – ujawnione w naszych publikacjach – oskarżona nie może już chyba liczyć

– zaznacza Przemysław Jarasz. 

Piotr Andrzejewski to „Nowa twarz Sądu Najwyższego” – na naszych łamach z mecenasem rozmawia Marcin Koziestański. 

– Każdy jest zobowiązany szanować prawa i wolności innych, a tym bardziej nie zakłócać funkcjonowania poszczególnych organów wykonujących swoje obowiązki ustawowe. Tego typu działania, gdzie Obywatele RP blokują posiedzenie Krajowej Rady Sądowniczej, przed którą toczy się wyłanianie nowych sędziów do Sądu Najwyższego, świadczą tylko o bezsilności i braku argumentów merytorycznych destrukcyjnych grup oporu i przymusu fizycznego działających przeciwko programowi „dobrej zmiany” w Polsce. Opozycji pozostało blokowanie organów funkcjonowania władzy w państwie, czyli nie siła argumentu, tylko argument siły 

– działania zwolenników opozycji ocenił Piotr Andrzejewski. 

Wrzesień będzie niezwykle ważnym miesiącem dla polskiej dyplomacji. 

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie odbędzie się 17 września, spotkanie otworzy prezydent Andrzej Duda. W jego obecności podpisane zostaną dokumenty, w tym bardzo ważny o powstaniu funduszu Trójmorza. A następnego dnia (18 września) polski prezydent odleci z oficjalną wizytą do Waszyngtonu, gdzie będzie reprezentował także inicjatywę Trójmorza

– w tekście „Trójmorze na liście priorytetów Waszyngtonu” opisuje Teresa Wójcik

Ponadto m.in.: 
- „Sędziowie też stają przed sądami” – Marcin Koziestański rozmawia z Piotrem Schabem, Rzecznikiem Dyscyplinarnym Sędziów Sądów Powszechnych 
- „Spalić Trumpa na stosie międzywyborów” Halina Kawka 
- „Opór i emigracja” Leszek Masierak o protestach w Rumunii 
- „Orban trumfujący” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
- Wywiady Bartosza Boruciaka: Wojciech Majewski i Krzysztof Lenczowski 


 

 

POLECANE
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim z ostatniej chwili
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę zamkniętych jest 11 kąpielisk w północnej Polsce. Takie dane opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. Średnia temperatura wody w Bałtyku wynosi ok. 20 st. C.

Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej tylko u nas
Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej

Ledwo człowiek na chwilę wakacyjnie odwróci wzrok, zajmie się czymś pożytecznym, a już nasi urzędnicy, w swej niezmordowanej trosce o nasze dobro, wymyślą coś nowego.

Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki z ostatniej chwili
Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki

Podczas drugiej połowy spotkania Lechii Gdańsk z Lechem Poznań, zakończonego wynikiem 3:4, doszło do niecodziennego incydentu. W 66. minucie meczu na murawę wbiegł aktywista związany z ruchem "Ostatnie Pokolenie". Mężczyzna próbował przypiąć się do słupka jednej z bramek.

Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem Wiadomości
Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem

W 2024 roku aż 40 proc. osób podejrzanych o przemoc w niemieckich szkołach nie miało obywatelstwa Niemiec. Co istotne, osoby pochodzenia zagranicznego, które posiadają niemieckie paszporty – w tym również z podwójnym obywatelstwem – zostały zaklasyfikowane wyłącznie jako Niemcy. Informacje te zostały ujawnione w odpowiedzi na interpelację posła Alternatywy dla Niemiec (AfD), Martina Hessa.

Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką? gorące
Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką?

Znany vloger Karol Wójcicki prowadzący na YouTube popularnonaukowy kanał "Z głową w gwiazdach" miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, polskim kosmonautą, który wrócił niedawno ze swojej misji kosmicznej. Wywiad nie doszedł do skutku, a okoliczności sprawiają wrażenie dość skandalicznych.

W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie pilne
W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie

W związku ze zbliżającym się załamaniem pogody, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców aż 12 województw. Min. Marcin Kierwiński zdecydował o zwołaniu sztabu kryzysowego w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa — poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie pilne
Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie

W nocy z soboty na niedzielę doszło do pożaru w miejscowości Kałuszyn, położonej niedaleko Mińska Mazowieckiego na Mazowszu. Ogień pojawił się w budynku dawnej hali produkcyjnej. Akcja gaśnicza wymagała zaangażowania znacznych sił i środków – do walki z żywiołem skierowano aż 23 zastępy straży pożarnej.

Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii Wiadomości
Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii

W słoweńskich Alpach Julijskich, w rejonie góry Triglav, odnaleziono ciało 34-letniego obywatela Polski, który zaginął w piątek 25 lipca. Informację o tragicznym zdarzeniu podała słoweńska agencja prasowa STA.

Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości z ostatniej chwili
Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości

Partia Demokratyczna odnotowuje najniższy od 35 lat wskaźnik poparcia wyborców w USA; większość z nich uważa, że to Republikanie lepiej radzą sobie z większością zagadnień, które wpływają na wyborcze preferencje - wynika z sondażu dziennika „Wall Street Journal”.

Setne urodziny bohatera spod Monte Cassino. Prezydent dziękuje za „świadectwo patriotyzmu” z ostatniej chwili
Setne urodziny bohatera spod Monte Cassino. Prezydent dziękuje za „świadectwo patriotyzmu”

Z okazji setnych urodzin jednego z ostatnich żyjących uczestników bitwy o Monte Cassino, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej skierował specjalny list gratulacyjny do Edwarda Moczulskiego, weterana mieszkającego w Kanadzie. W liście podkreślił wyjątkowe zasługi jubilata dla Polski oraz wyraził wdzięczność „w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej” za jego „inspirujące świadectwo patriotyzmu, żołnierskiego męstwa, ofiarności i wierności sprawie narodowej”.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Wielka afera w państwowej spółce. Dobra zmiana w PGE?

Zapraszamy do zapoznania się z treścią najnowszego "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer "TS": Wielka afera w państwowej spółce. Dobra zmiana w PGE?
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy ostatnio pisałem o wciąż obecnej patologii dotyczącej poszanowania praw pracowników, miałem chwilę zawahania. Pomyślałem, że przecież jednak coś się zmienia, mamy obniżony wiek emerytalny, progresywnie wprowadzane ograniczenie handlu w niedzielę, płacę minimalną i wiele innych korzystnych dla pracowników rozwiązań. Czy zatem uzasadnione jest stwierdzenie o wciąż występujących patologiach na rynku pracy. Przykład tego, co dzieje się obecnie w PGE, ostatecznie utwierdził mnie jednak w przekonaniu, że dobrze nie jest, a o sytuacji pracownika na rynku pracy pisać trzeba jeszcze więcej i jeszcze dosadniej

– pisze we wstępniaku do najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski, redaktor naczelny,

Numer otwiera Mateusz Kosiński, który opisuje ostatnie posiedzenie Komisji Krajowej. 

W dniach 29-30 sierpnia odbyło się posiedzenie Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. Gościem posiedzenia była Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister w imieniu Rządu RP przedstawiła propozycje dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2019 rok na kwotę 2200 zł, określenia podstawy do wyliczeń odpisu podstawowego na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w 2019 r. oraz mieszanego modelu wzrostu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej. (…) Komisja Krajowa w komunikacie wydanym następnego dnia oceniła propozycje jako konstruktywne, wychodzące naprzeciw. (…) – Propozycje rządu są konstruktywne i dają nadzieje na kompromis. Ale negocjacje będą trudne, szczególnie w sprawie budżetówki. Problem jest nie tylko w samym wskaźniku wzrostu, ale też sposobie podziału tych środków, tak aby najniżej uposażeni zyskali większe podwyżki – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

W tekście numeru – „Solidarność szykanowana w PGE” Andrzej Berezowski przedstawia okładkowe problemy w dużej spółce Skarbu Państwa. 

– W dawnej Ameryce zdarzało się, że zarządy firm wynajmowały gangsterów, aby ci rachowali kości działaczom związkowym, zastraszali ich, namawiali, by wypisali się z organizacji. A jak jest w PGE? Dyrektor jednego z zakładów próbuje majstrować przy wyborach związkowych. Osoby związane z „S” są przenoszone na inne stanowiska pracy bez podania merytorycznych przyczyn. A jeden ze związkowców chodzi z paralizatorem w jednej kieszeni i gazem pieprzowym w drugiej, bo dostał ostrzeżenie: „Uważaj na siebie, są już wynajęci Ukraińcy, aby Cię pobić. Nie wychodź sam z domu.” 

– raportuje Berezowski. 

Zbliżające się wybory samorządowe rozpoczną prawdziwy wyborczy maraton. Jak przewiduje Jakub Pacan będzie to – „Czas wielkich narracji”

Opozycja przegrywa kolejne wybory, bo nie wierzy już w metanarracje. Gdy środowisko „Gazety Wyborczej” zaklina rzeczywistość, mówiąc o „niebywałym sukcesie ostatniego ćwierćwiecza”, rząd dobrej zmiany rozpycha się w UE łokciami, chcąc zdjąć z nas odium pariasa i podwykonawcy. Ta gotowość walki i poświęcenia coraz bardziej się Polakom podoba. Zastanawiacie się, Państwo, dlaczego kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego jest miałka i bez wyrazu, a Patryka Jakiego pełna dynamizmu i wielkich wyzwań? 

– opisuje Jakub Pacan. 

Dobre wieści z Zabrza, jak pisze Przemysław Jarasz, również po artykułach w „Tygodniku Solidarność” – „Lokalny układ pęka”. 

Po kilku śledczych publikacjach „Tygodnika Solidarność” i lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.”, a także osobistej interwencji w Ministerstwie Sprawiedliwości prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zaczyna w końcu pękać lokalny układ chroniący samorządową dyrektorkę Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji Aquarius – Agnieszkę Bober. Wystarczył miesiąc od odejścia dotychczasowego szefa Prokuratury Rejonowej w Zabrzu (oficjalnie sam podał się do dymisji), a jego zastępca i następca – Wojciech Czapczyński, skierował do Sądu Rejonowego w Zabrzu akt oskarżenia (w trybie karnym) przeciwko nietykalnej dotąd urzędniczce. Zarzuca jej dwukrotne złamanie ustawy o prowadzeniu sporu zbiorowego z przedstawicielami związków zawodowych. Tym razem na policyjne i sądowe, bezprawne cuda – ujawnione w naszych publikacjach – oskarżona nie może już chyba liczyć

– zaznacza Przemysław Jarasz. 

Piotr Andrzejewski to „Nowa twarz Sądu Najwyższego” – na naszych łamach z mecenasem rozmawia Marcin Koziestański. 

– Każdy jest zobowiązany szanować prawa i wolności innych, a tym bardziej nie zakłócać funkcjonowania poszczególnych organów wykonujących swoje obowiązki ustawowe. Tego typu działania, gdzie Obywatele RP blokują posiedzenie Krajowej Rady Sądowniczej, przed którą toczy się wyłanianie nowych sędziów do Sądu Najwyższego, świadczą tylko o bezsilności i braku argumentów merytorycznych destrukcyjnych grup oporu i przymusu fizycznego działających przeciwko programowi „dobrej zmiany” w Polsce. Opozycji pozostało blokowanie organów funkcjonowania władzy w państwie, czyli nie siła argumentu, tylko argument siły 

– działania zwolenników opozycji ocenił Piotr Andrzejewski. 

Wrzesień będzie niezwykle ważnym miesiącem dla polskiej dyplomacji. 

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie odbędzie się 17 września, spotkanie otworzy prezydent Andrzej Duda. W jego obecności podpisane zostaną dokumenty, w tym bardzo ważny o powstaniu funduszu Trójmorza. A następnego dnia (18 września) polski prezydent odleci z oficjalną wizytą do Waszyngtonu, gdzie będzie reprezentował także inicjatywę Trójmorza

– w tekście „Trójmorze na liście priorytetów Waszyngtonu” opisuje Teresa Wójcik

Ponadto m.in.: 
- „Sędziowie też stają przed sądami” – Marcin Koziestański rozmawia z Piotrem Schabem, Rzecznikiem Dyscyplinarnym Sędziów Sądów Powszechnych 
- „Spalić Trumpa na stosie międzywyborów” Halina Kawka 
- „Opór i emigracja” Leszek Masierak o protestach w Rumunii 
- „Orban trumfujący” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
- Wywiady Bartosza Boruciaka: Wojciech Majewski i Krzysztof Lenczowski 


 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe