Episkopat Hiszpanii po powstrzymaniu liberalizacji aborcji w Argentynie: "Oby nasz TK wziął przykład!"
– Dzięki Bogu i odpowiedzialności, zrodzonej przez prawy rozum, argentyński senat potwierdził swoim «nie dla aborcji» wartość życia wobec tych, którzy chcą narzucić śmierć niewinnego pod płaszczem postępu. Oby Trybunał Konstytucyjny wziął przykład. Czekamy od lat – napisał rzecznik Episkopatu Hiszpanii José María Gil Tamayo.
W 2010 r. rząd premiera Zapatero uchwalił ustawę o aborcji
Ustawa umożliwia aborcję na żądanie kobiety do 14 tygodnia ciąży. Do 22 tygodnia jet dopuszczalna w przypadku „poważnego zagrożenia dla życia lub zdrowia matki lub płodu”.
Po tym czasie aborcja jest dopuszczalna, po zasięgnięciu opinii specjalistów. Gdy jest przypadek deformacji lub nieuleczalnej choroby płodu bądź zagrożenia dla życia matki.
Aborcję bez zgody i wiedzy rodziców mogły dokonać 16 i 17-latki.
Będąca wówczas w opozycji Partia Ludowa zaskarżyła ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Ugrupowanie zapowiedziało zniesienie ustawy po zwycięstwie w wyborach. Tak się jednak nie stało. W 2015 r. rząd premiera Rajoya uchwalił kosmetyczne zmiany w ustawie: nastolatki nie mogą dokonać aborcji bez zgody i wiedzy rodziców. Wtedy oskarżano Partię Ludową o niedotrzymanie zapowiedzi. wyborczych.
Trybynał Konstytucyjny do dzisiaj nie zabrał głosu w tej sprawie.
Każdego dnia dokonuje się 255 aborcji (jedna co pięć minut), czyli ponad 93 tys. rocznie. Takie dane podał Instytut Polityki Rodzinnej w Hiszpanii
Fachowcy alarmują. Hiszpania ma najniższy przyrost naturalny w Europie.