W nadchodzącym TS: Michał Wiśniewski - "Hejt w popkulturze zaczął się ode mnie"

Tematem nadchodzącego numeru Tygodnika Solidarność jest szczery wywiad z Michałem Wiśniewskim, który opowiada o swojej drodze zawodowej, ale również o tym jak został bankrutem. Jednak wydarzeniem zeszłego tygodnia było spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z Komisją Krajową "S", po którym Przewodniczący Piotr Duda powiedział Tygodnikowi Solidarnosć - "Przełomu nie było, ale Premier przedstawił wiele interesujących propozycji. Dlatego nie mieliśmy powodu, aby już teraz przekształcać się w sztab protestacyjny. Myślę, że dzisiaj jest bliżej porozumienia niż protestów, ale dopóki nie dostaniemy oferty na piśmie, nic nie jest przesądzone"
 W nadchodzącym TS: Michał Wiśniewski - "Hejt w popkulturze zaczął się ode mnie"
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność

- Normalnie, jak w przypadku statystycznego Kowalskiego, który zachłyśnie się pewnymi rzeczami. Bierze na raty pralkę, telewizor, lodówkę z kostkarką, bo to tylko 30 złotych więcej. Nagle okazuje się, że żona straciła pracę. Jednak trzeba zapłacić jeszcze 48 rat. W moim przypadku są to inne wymiary. Jest podobna sytuacja, tylko inne wolumeny. Jak przy każdym uzależnieniu musisz sam dojść do wniosku, że to już jest koniec. Moje problemy ciągnęły się od lat. Cofnijmy się do lat 2001-2003, zagraliśmy wtedy 500 koncertów z rzędu. Za każdy otrzymywaliśmy 50-100 tysięcy złotych. Niżej nie schodziliśmy. To były niebieskie worki pieniędzy. Kupka zginęła, nikt tego nie widział. Na pewnym etapie krąży wokół ciebie 15 doradców i każdy wie lepiej.


- mówi Michał Wiśniewski w odpowiedzi na pytanie Bartosza Boruciaka, jak to możliwe, że musiał ogłosić upadłość konsumencką

– Jak daleko mogą sięgać żądania związkowców? – pytają dziennikarze, w domyśle pozostawiając pytanie „Czego znowu ta Solidarność chce?”. A Solidarność dla siebie nie chce niczego. Solidarność uświadamia istnienie problemów społecznych, które istnieją obiektywnie. Postulaty podniesienia płac w sferze budżetowej, wyższej płacy minimalnej czy odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego nie dotyczą ani samej Solidarności, ani nawet samych członków Solidarności. Za to dotyczą problemów, które nabrzmiewają i z całą pewnością odkładanie ich na później nie doprowadzi do ich rozwiązania.


- pisze o postulatach Solidarność w zakresie podwyżek dla sfery budżetowej, płacy minimalnej i wskaźników naliczania funduszu socjalnego redaktor naczelny TS Michał Ossowski

- Niemcom trudno pojąć fenomen Powstania, ponieważ niewiele wiedzą o okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po drugie ze względu na system wychowania nie rozumieją np. słowa „patriotyzm”. Dla nich, wychowanych przez pokolenie '68, obchody Powstania to odradzanie się nacjonalizmu


– mówi z kolei w rozmowie z Jakubem Pacanem historyk, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, dr Piotr Łysakowski.

- Nie wiem. Nie pamiętam. Wyleciało mi z głowy. Zapomniałem. Nie przypominam sobie. Musiałem wtedy myśleć o czymś innym. To chyba jednak nie tak jak pan mówi, ale nie pamiętam dokładnie. Pamięć ludzka jest zawodna i moja także. Chciałbym pomóc, ale naprawdę nie potrafię. To było zupełnie poza moimi kompetencjami. Takie informacje zupełnie do mnie nie docierały, a w każdym razie nie pamiętam, żeby docierały.


- pisze w felietonie "Poradnik małego świadka" zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność Maciej Chudkiewicz

- Samobiczowanie jest naturalnie integralną częścią tzw. pedagogiki wstydu. Samobiczowanie inicjują kręgi niemające wiele wspólnego z tradycją polską,  a wręcz tej tradycji nienawidzące. Są to osoby zwykle wywodzące się z innych tradycji, szczególnie zjadliwej sekularnej, które starają się w taki sposób przetransformować esencję polskości, aby pozbawić ją twardego jądra jednoznaczności: historii i chrześcijaństwa. W ambiwalentnych klimatach mogą poruszać się łatwiej ze swoją innością. Wręcz można tę mniejszościową inność kultywować, żądając jednocześnie od grupy większościowej, aby rozmyła swe dumne jestestwo, samoświadomość w relatywizmie.


- pisze prof. Marek Jan Chodakiewicz 

- Mit praworządności stał się dla opozycji bardzo sprytnym narzędziem walki. Nie tylko mobilizuje wyborców wokół trudno weryfikowalnej idei, ale pozwala uciec do przodu i „usensawia” destrukcyjne działania opozycji wobec własnego państwa. 


- pisze Jakub Pacan w artykule "Opozycja ma nowy mit polityczny"

- Mamy obawę, że część Polaków nie zna ludowych tradycji i pieśni, dlatego cieszymy się, że na swój sposób możemy zainteresować tym osoby niezorientowane i skłonić je do dalszych poszukiwań. Każdy chce wiedzieć, kim jest, a my tych odpowiedzi szukałyśmy. Istnieje wielka potrzeba kultywacji muzyki ludowej w wersji autentycznej, co zostawiamy znakomitym artystom i ludziom wrażliwym na ten problem – my czerpiemy z niej wielką siłę i inspirację, słuchamy jej na co dzień


– mówi zespół Tulia w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

- Prezydium KK NSZZ Solidarność skrytykowało projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia osób Niepełnosprawych, opublikowany w lipcu przez MRPiPS. Solidarność uważa, że sposób finansowania Funduszu jest daleki od idei solidarności.


- pisze Barbara Michałowska w artykule "Danina (nie)solidarnościowa"

- W największym tanim przewoźniku lotniczym Ryanair strajkują piloci oraz personel pokładowy, domagający się lepszych warunków zatrudnienia. Odwołanych zostało już kilkaset lotów, jednak władze linii nadal twierdzą, że będą bronić modelu biznesowego opartego o niskie koszty.   


- pisze Piotr Wójcik

- Wprowadzona na początku 1999 roku reforma systemu ubezpieczeń emerytalnych podzieliła go na trzy filary. W ramach trzeciego powstały IKE, IKZE i PPE. Co to takiego? Tłumaczymy, a przy okazji przedstawiamy krótką historię systemów emerytalnych.


- pisze Andrzej Berezowski

- Już 15 sierpnia na ulicach Gdyni, Sopotu i Gdańska będzie można zobaczyć biegaczy z całego świata. Tego dnia odbędzie się bowiem XXIV Maraton Solidarności. Bieg nawiązuje do fali sierpniowych strajków z 1980 r., które doprowadziły do powstania NSZZ Solidarność – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej i legalnej organizacji związkowej. 


- pisze Robert Wąsik

A Cezary Krysztopa żąda przyczepy żyta

Poza tym felietony, kultura, prawo i krzyżóka. Zapraszamy!

 

 

POLECANE
Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji z ostatniej chwili
Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych przyjęła wniosek tzw. komisji śledczej ds. Pegasusa o wyrażenie zgody przez Sejm na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję.

Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia

W czwartek o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w trakcie której prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów – przekazała PAP rzecznik KPRP Diana Głownia. W środę nowych ministrów przedstawił premier Donald Tusk.

PGE wydała pilny komunikat z ostatniej chwili
PGE wydała pilny komunikat

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE kontynuuje prace w celu uruchomienia nowego źródła ciepła dla miasta na terenie krakowskiej elektrociepłowni – informuje PGE.

Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości z ostatniej chwili
Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości

Niemiecki rząd odpowiadał w środę na pytania związane z odkryciem niedaleko Świnoujścia złóż ropy i gazu. Dziennikarze pytali o "liczne protesty przeciwko eksploatacji złóż". W tej sprawie wypowiadali się rzecznicy resortów gospodarki i środowiska. Przedstawiciele rządu uspokajali jednocześnie dziennikarzy, że wydobycie paliw kopalnianych będzie z roku na rok coraz mniej opłacalne, gdyż warunku będą dyktowały przepisy UE, a nie podaż.

Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować z ostatniej chwili
Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować

72-letnia kobieta poniosła śmierć po upadku z wysokości około 10 metrów podczas wspinaczki. Do tragicznego wypadku doszło w środę przy ul. Palisadowej w Warszawie.

Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza z ostatniej chwili
Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza

Cztery nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim zamknął w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Powodem jest zakwit sinic.  Czerwona flaga zakazująca wejścia do wody powiewa także na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim.

Niemcy dopięli swego. Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu z ostatniej chwili
"Niemcy dopięli swego". Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu

Cios dla wielkiego projektu w Świnoujściu. Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. budowy portu kontenerowego w Świnoujściu – poinformował niemiecki ''Ostsee Zeitung''.

Jest komunikat prokuratury ws. Grzegorza Brauna z ostatniej chwili
Jest komunikat prokuratury ws. Grzegorza Brauna

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko europosłowi Grzegorzowi Braunowi m.in. w związku ze zgaszeniem przez niego świec chanukowych w Sejmie w 2023 r. – poinformował w środę rzecznik tej prokuratury prok. Piotr Antoni Skiba.

Niemcy o polskim odkryciu złóż na Bałtyku: To również niemiecka ropa i gaz. Przychody do podziału Wiadomości
Niemcy o polskim odkryciu złóż na Bałtyku: To również niemiecka ropa i gaz. "Przychody do podziału"

Niemcy po początkowej krytyce i obawach związanych z odkryciem złóż ropy na północ od Świnoujścia, teraz wprowadzają nową narrację i zaczynają się przyznawać do zasobów. Rząd landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego stwierdził, że to również niemiecka ropa i gaz. A niemieckie media już rozważają konieczność podziału przychodów z wydobycia. 

Duży pożar w Warszawie. Trwa akcja straży pożarnej z ostatniej chwili
Duży pożar w Warszawie. Trwa akcja straży pożarnej

Paliły się śmieci w sortowni przy ulicy Zawodzie na granicy Mokotowa i Wilanowa. Przed godziną 14.00 strażacy przekazali, że pożar został zlokalizowany i trwa jego dogaszanie.

REKLAMA

W nadchodzącym TS: Michał Wiśniewski - "Hejt w popkulturze zaczął się ode mnie"

Tematem nadchodzącego numeru Tygodnika Solidarność jest szczery wywiad z Michałem Wiśniewskim, który opowiada o swojej drodze zawodowej, ale również o tym jak został bankrutem. Jednak wydarzeniem zeszłego tygodnia było spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z Komisją Krajową "S", po którym Przewodniczący Piotr Duda powiedział Tygodnikowi Solidarnosć - "Przełomu nie było, ale Premier przedstawił wiele interesujących propozycji. Dlatego nie mieliśmy powodu, aby już teraz przekształcać się w sztab protestacyjny. Myślę, że dzisiaj jest bliżej porozumienia niż protestów, ale dopóki nie dostaniemy oferty na piśmie, nic nie jest przesądzone"
 W nadchodzącym TS: Michał Wiśniewski - "Hejt w popkulturze zaczął się ode mnie"
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność

- Normalnie, jak w przypadku statystycznego Kowalskiego, który zachłyśnie się pewnymi rzeczami. Bierze na raty pralkę, telewizor, lodówkę z kostkarką, bo to tylko 30 złotych więcej. Nagle okazuje się, że żona straciła pracę. Jednak trzeba zapłacić jeszcze 48 rat. W moim przypadku są to inne wymiary. Jest podobna sytuacja, tylko inne wolumeny. Jak przy każdym uzależnieniu musisz sam dojść do wniosku, że to już jest koniec. Moje problemy ciągnęły się od lat. Cofnijmy się do lat 2001-2003, zagraliśmy wtedy 500 koncertów z rzędu. Za każdy otrzymywaliśmy 50-100 tysięcy złotych. Niżej nie schodziliśmy. To były niebieskie worki pieniędzy. Kupka zginęła, nikt tego nie widział. Na pewnym etapie krąży wokół ciebie 15 doradców i każdy wie lepiej.


- mówi Michał Wiśniewski w odpowiedzi na pytanie Bartosza Boruciaka, jak to możliwe, że musiał ogłosić upadłość konsumencką

– Jak daleko mogą sięgać żądania związkowców? – pytają dziennikarze, w domyśle pozostawiając pytanie „Czego znowu ta Solidarność chce?”. A Solidarność dla siebie nie chce niczego. Solidarność uświadamia istnienie problemów społecznych, które istnieją obiektywnie. Postulaty podniesienia płac w sferze budżetowej, wyższej płacy minimalnej czy odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego nie dotyczą ani samej Solidarności, ani nawet samych członków Solidarności. Za to dotyczą problemów, które nabrzmiewają i z całą pewnością odkładanie ich na później nie doprowadzi do ich rozwiązania.


- pisze o postulatach Solidarność w zakresie podwyżek dla sfery budżetowej, płacy minimalnej i wskaźników naliczania funduszu socjalnego redaktor naczelny TS Michał Ossowski

- Niemcom trudno pojąć fenomen Powstania, ponieważ niewiele wiedzą o okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po drugie ze względu na system wychowania nie rozumieją np. słowa „patriotyzm”. Dla nich, wychowanych przez pokolenie '68, obchody Powstania to odradzanie się nacjonalizmu


– mówi z kolei w rozmowie z Jakubem Pacanem historyk, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, dr Piotr Łysakowski.

- Nie wiem. Nie pamiętam. Wyleciało mi z głowy. Zapomniałem. Nie przypominam sobie. Musiałem wtedy myśleć o czymś innym. To chyba jednak nie tak jak pan mówi, ale nie pamiętam dokładnie. Pamięć ludzka jest zawodna i moja także. Chciałbym pomóc, ale naprawdę nie potrafię. To było zupełnie poza moimi kompetencjami. Takie informacje zupełnie do mnie nie docierały, a w każdym razie nie pamiętam, żeby docierały.


- pisze w felietonie "Poradnik małego świadka" zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność Maciej Chudkiewicz

- Samobiczowanie jest naturalnie integralną częścią tzw. pedagogiki wstydu. Samobiczowanie inicjują kręgi niemające wiele wspólnego z tradycją polską,  a wręcz tej tradycji nienawidzące. Są to osoby zwykle wywodzące się z innych tradycji, szczególnie zjadliwej sekularnej, które starają się w taki sposób przetransformować esencję polskości, aby pozbawić ją twardego jądra jednoznaczności: historii i chrześcijaństwa. W ambiwalentnych klimatach mogą poruszać się łatwiej ze swoją innością. Wręcz można tę mniejszościową inność kultywować, żądając jednocześnie od grupy większościowej, aby rozmyła swe dumne jestestwo, samoświadomość w relatywizmie.


- pisze prof. Marek Jan Chodakiewicz 

- Mit praworządności stał się dla opozycji bardzo sprytnym narzędziem walki. Nie tylko mobilizuje wyborców wokół trudno weryfikowalnej idei, ale pozwala uciec do przodu i „usensawia” destrukcyjne działania opozycji wobec własnego państwa. 


- pisze Jakub Pacan w artykule "Opozycja ma nowy mit polityczny"

- Mamy obawę, że część Polaków nie zna ludowych tradycji i pieśni, dlatego cieszymy się, że na swój sposób możemy zainteresować tym osoby niezorientowane i skłonić je do dalszych poszukiwań. Każdy chce wiedzieć, kim jest, a my tych odpowiedzi szukałyśmy. Istnieje wielka potrzeba kultywacji muzyki ludowej w wersji autentycznej, co zostawiamy znakomitym artystom i ludziom wrażliwym na ten problem – my czerpiemy z niej wielką siłę i inspirację, słuchamy jej na co dzień


– mówi zespół Tulia w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

- Prezydium KK NSZZ Solidarność skrytykowało projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia osób Niepełnosprawych, opublikowany w lipcu przez MRPiPS. Solidarność uważa, że sposób finansowania Funduszu jest daleki od idei solidarności.


- pisze Barbara Michałowska w artykule "Danina (nie)solidarnościowa"

- W największym tanim przewoźniku lotniczym Ryanair strajkują piloci oraz personel pokładowy, domagający się lepszych warunków zatrudnienia. Odwołanych zostało już kilkaset lotów, jednak władze linii nadal twierdzą, że będą bronić modelu biznesowego opartego o niskie koszty.   


- pisze Piotr Wójcik

- Wprowadzona na początku 1999 roku reforma systemu ubezpieczeń emerytalnych podzieliła go na trzy filary. W ramach trzeciego powstały IKE, IKZE i PPE. Co to takiego? Tłumaczymy, a przy okazji przedstawiamy krótką historię systemów emerytalnych.


- pisze Andrzej Berezowski

- Już 15 sierpnia na ulicach Gdyni, Sopotu i Gdańska będzie można zobaczyć biegaczy z całego świata. Tego dnia odbędzie się bowiem XXIV Maraton Solidarności. Bieg nawiązuje do fali sierpniowych strajków z 1980 r., które doprowadziły do powstania NSZZ Solidarność – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej i legalnej organizacji związkowej. 


- pisze Robert Wąsik

A Cezary Krysztopa żąda przyczepy żyta

Poza tym felietony, kultura, prawo i krzyżóka. Zapraszamy!

 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe