Prawa miejskie ma od 1423 roku. Dziś obchodzi urodziny. O jakie polskie miasto chodzi?
Początkowo leżała nad dziewięcioma [sic!] sporymi rzekami. Niestety, to, co było jej atutem w rozwoju przemysłu stało się też i poniesionym kosztem, gdyż wskutek przemysłowej eksploatacji, dawne rzeki to obecnie raczej kanały, w dodatku w większości podziemne. Po upadku PRL-u i stopniowego wyprzedawania lub likwidacji zakładów branży włókienniczej i tekstylnej zaczęła tracić mieszkańców, którzy licznie przenosili się do innych ośrodków miejskich lub wybierali emigrację. Obecnie wydaje się, że Łódź zaczyna coraz silniej się odradzać, odnajdując powoli swój niepowtarzalny i niebanalny charakter kulturalny oraz biznesowy.
Jedyne czego szkoda, to tego, że w miejscach takich jak słynna Manufaktura - jedna z największych i najciekawszych europejskich galerii handlowych, wybudowana m.in. w starych halach pofabrycznych - kiedyś łodzianie wytwarzali produkty, które sprzedawano na całym świecie, dziś "ci sami" łodzianie kupują tam, w licznych zagranicznych butikach, ubrania eksportowane.
W ten weekend Łódź obchodziła swoją 595. rocznicę. Życzymy jej dalszego rozwoju i rozkwitu.
adg595 lat temu - 29 lipca 1423 r. - król Władysław II Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie https://t.co/njAyoY9zcx pic.twitter.com/U1dag75Maj
— Dzieje.pl (@dziejepl) 29 lipca 2018
#REKLAMA_POZIOMA#