Sensacyjny wyrok ws. prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora podręcznika „Historia i Teraźniejszość”
Co musisz wiedzieć:
- Sąd Okręgowy w Krakowie całkowicie oddalił pozew przeciwko prof. Wojciechowi Roszkowskiemu dotyczący rzekomego naruszenia dóbr osobistych ws. dzieci poczętych metodą in vitro.
- Wyrok zapadł 9 grudnia 2025 roku na posiedzeniu niejawnym – sąd uznał, że żądania powodów są bezzasadne.
- Sprawa była szeroko komentowana po publikacji podręcznika „Historia i Teraźniejszość”, którego fragment – zdaniem powodów – miał obrażać dzieci poczęte metodą in vitro.
- Pełnomocnik prof. Roszkowskiego, mec. Krzysztof Wąsowski, podkreślił, że wyrok „całkowicie oczyszcza” profesora z zarzutów i kończy kilkuletni spór.
Sprawa prof. Roszkowskiego
Mecenas Krzysztof Wąsowski przypomniał, że kilka lat temu sprawa wywołała ogromne emocje w przestrzeni publicznej. Prof. Wojciech Roszkowski został pozwany za fragment podręcznika „Historia i Teraźniejszość”, który – według powodów – miał obrażać dzieci poczęte metodą in vitro.
Proces ruszył przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Wąsowski zwrócił uwagę, że na początku postępowania sędzią sprawozdawcą był znany z działalności publicznej… sędzia Waldemar Żurek, który dziś jest ministrem sprawiedliwości.
- Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Ważny komunikat dla mieszkańców Poznania
- Pilne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Obowiązkowa służba wojskowa. Prezydencki minister zabrał głos
- Tysiące miejsc pracy znikają. Dramat pracowników i strategicznych branż
- Gazprom nie zapłacił ogromnej kary. UOKiK znalazł sposób
Sąd oddalił pozew w całości
Jak ujawnił mecenas, 9 grudnia 2025 roku sąd wydał wyrok na posiedzeniu niejawnym. Zgodnie z dokumentem, który pełnomocnik pokazał publicznie, Sąd Okręgowy w Krakowie:
- oddalił powództwo w całości,
- zrezygnował z obciążania powodów kosztami postępowania.
Tym samym prof. Wojciech Roszkowski został całkowicie oczyszczony z zarzutów dotyczących rzekomego naruszenia dóbr osobistych.
Wyrok… CAŁKOWICIE OCZYSZCZAJĄCY PANA PROFESORA WOJCIECHA ROSZKOWSKIEGO
– krótko podsumował mec. Wąsowski.
Treść decyzji sądu
WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (…) Dnia 9 grudnia 2025 r. Sąd Okręgowy w Krakowie, I Wydział Cywilny (…) po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2025 r. w Krakowie, na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa Joanny (…) przeciwko Wojciechowi Roszkowskiemu i Wydawnictwu Biały Kruk spółce z o.o. w Krakowie o ochronę dóbr osobistych:
I. oddala powództwo w całości;
II. odstępuje od obciążania powodów obowiązkiem zwrotu pozwanym poniesionych przez nich kosztów postępowania
– brzmi dokument udostępniony przez mec. Wąsowskiego.
❗️❗️❗️SENSACJA❗️❗️❗️
— Krzysztof A Wąsowski (@KaW1944) December 11, 2025
Być może niektórzy z Państwa pamiętają, jak było głośno w związku z wystąpieniem na drogę sądową przeciwko mojemu Mandantowi – panu prof. Wojciechowi Roszkowskiemu – za treści w słynnym jego podręczniku „Historia i Teraźniejszość”.
Pan Profesor został… pic.twitter.com/FxhFuvlEq7




