Cięcie pensji i wymuszanie przekrętów, to grzechy w transportówce. O „szarej branży” w najnowszym TS
Pracodawca zdaje sobie sprawę, że korzystne warunki wynagradzania pozytywnie wpływają na jakość pracy zatrudnionych w spółce osób – twierdzi Skroński.
Sądy, Oświata i CETA
Anna Grabowska wskazuje, że przy okazji zamówień publicznych sądy łamią prawo.
Sądy powinny szczególnie dbać o wysokie standardy w zatrudnieniu i świecić przykładem przestrzegania prawa. Tymczasem dzieje się zupełnie inaczej. NSZZ Solidarność poinformował Krajową Radę Sądownictwa o praktykach stosowanych przez sądy, które wybierają w przetargach oferty istotnie zaniżające koszty pracy – pisze autorka.
Anna Brzeska zastanawia się, co stoi za obecnym protestami w służbie zdrowia.
Wrzawa wokół planowanej przez rząd reformy edukacji, która zmieni obowiązujący obecnie system szkolnictwa, nie ustaje. Tydzień temu, 10 października, we wszystkich miastach wojewódzkich ZNP przy udziale organizacji pozarządowych, a nawet polityków opozycji, zorganizowało protesty nauczycieli. Tymczasem według badań opinii publicznej, ponad połowa rodziców w Polsce chce likwidacji gimnazjów – pisze.
Anna Brzeska rozmawiała również z prezesem Instytutu Spraw Obywatelskich Rafałem Górskim o traktatach CETA i TTIP. Rafał Górski uważa, że umowy należy odrzucić w całości. Twierdzi, że politycy starają się uniknąć odpowiedzialnosci za podejmowane decyzje. Na pytanie o uchwałę Sejmu Polskiego, w której przyjęto, że ratyfikacja CETA może być przyjęta większością 2/3 głosów odpowiada:
na pewno jest to taktyczna zagrywka PiS, które nie chce brać pełnej odpowiedzialności za ewentualne ratyfikowane umowy. To wciągnięcie w PO-PiS. Wiadomo, że 2/3 w naszym parlamencie stanowią te dwie partie. W ten sposób można rozdzielić odpowiedzialność. PO od początku mówiła o tym, że chce ratyfikacji CETA. Posłowie PiS przypominają zaś, że to umowa wynegocjowana za czasów rządów PO i PSL. Tak, to były lata 2009-14. Jednak jeśli ktoś poszuka – ja szukałem – trudno znaleźć świadectwa, (…) że posłowie PiS byli wtedy przeciw. Był to temat poza głównym nurtem debaty publicznej.
Kultura
Rubrykę kulturalną zdominowały dwa wydarzenia: śmierć Andrzeja Wajdy i premiera filmu Wołyń.
Umarł Andrzej Wajda. Odszedł niespodziewanie, choć przekroczył w tym roku dziewięćdziesiątkę. Odszedł wprawdzie nie w pełni sił twórczych, ale nadal aktywny. Jego ostatnie dzieło, ,,Powidoki”, historia zmagań wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego z narzuconą w prlu (jak pisał i mawiał Zbigniew Herbert) formułą realizmu socjalistycznego, to polski kandydat do Oscara – wspomina reżysera Paweł Gabryś-Kurowski
Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego to dzieło niezwykłe pisze z kolei Piotr Dariusz Urban.
To film zniewalający prostotą konstrukcji i fabułą, która, jak na dobre kino przystało, opowiada obrazem, nie dialogami bohaterów. Choć tematem ekranizacji jest przede wszystkim historia ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach podczas ostatniej wojny, to w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że film jest antyukraiński. Jeśli ten obraz powstał przeciwko czemuś, to przeciw wszystkim „izmom” –faszyzmom, totalitaryzmom, nacjonalizmom, ale również przeciw schematom i uproszczeniom fundowanym nam ostatnio przez reżyserów pokroju Władysława Pasikowskiego – twierdzi autor artykułu.
AB