Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: Jedna rzecz była szokująca - Jego pusty grób [video]
![abp Marek Jędraszewski Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: Jedna rzecz była szokująca - Jego pusty grób [video]](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/139076/17451494746eeb59a3b298fb63bf5c89.png)
W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w transmitowanej przez TVP.
Nie rozumieli Jego słów
W homilii abp Jędraszewski zauważył, że „pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno”, dla uczniów Chrystusa i niewiast, które z Nim przyszły z Galilei, „jedna tylko rzecz była niezmiernie ważna, a z drugiej strony, prawdziwie frapująca i wręcz szokująca – Jego pusty grób”. Metropolita krakowski zaznaczył, że piszą o tym wszyscy ewangeliści i przytoczył biblijne opisy. Podkreślił, że w ten sposób spełniło się to, co Pan Jezus trzykrotnie zapowiadał, a w co do końca wierzyła jedynie Jego Przenajświętsza Matka, bo Apostołowie nie rozumieli Jego słów, a bali się Go pytać.
- Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego
- 20. rocznica wstąpienia kard. Josepha Ratzingera na tron Piotrowy
- "Jego zwycięstwo umacnia nas w pielgrzymowaniu ku niebu". Życzenia wielkanocne przewodniczącego KEP [video]
- Wigilia Paschalna w Watykanie. Franciszek: choć zdaje się być coraz gorzej, zło zostało już pokonane
- Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, czyli największe święto chrześcijaństwa
- Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!
Zaczęli pojmować
Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że uczniowie dopiero po kolejnych objawieniach się Jezusa zaczynali powoli pojmować co znaczyło trzykrotnie zapowiadane zmartwychwstanie. Zauważył, że z jednej strony ciało Chrystusa po zmartwychwstaniu było niewątpliwie ciałem człowieka, z drugiej – miało przedziwne właściwości, które zadziwiały i zaskakiwały Apostołów – przyszedł do Wieczernika „mimo drzwi zamkniętych”, niespodziewanie zjawiał się przed nimi w różnych postaciach.
– Drodzy siostry i bracia, w dzisiejszy wielkanocny poranek, wraz z Kościołem na całym świecie, możemy wysławiając Pana pełną radości pieśnią pochodzącą jeszcze z XIV wieku śpiewać: „Chrystus zmartwychwstan jest, Nam na przykład dan jest, Iż mamy z martwych powstać, Z Panem Bogiem królować. Alleluja, Alleluja” – zakończył metropolita krakowski.
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej