Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!

- Chrystus zmartwychwstał! W tym orędziu zawarty jest cały sens naszej egzystencji, która nie jest stworzona dla śmierci, lecz dla życia – wskazał Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi” odczytanym przez mistrza ceremonii papieskich abp. Diego Ravelli ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie papież udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” [Miastu (Rzymowi) i światu], z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Plac św. Piotra, orędzie Urbi et orbi Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!
Plac św. Piotra, orędzie Urbi et orbi / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Fundament nadziei

- Drodzy bracia i siostry, dobrej Wielkanocy – powiedział na początku Franciszek i zapowiedział, że jego orędzie odczyta mistrz ceremonii papieskich. Papież stwierdził w nim, że zmartwychwstanie Jezusa Ukrzyżowanego oznacza, że: „Miłość zwyciężyła nienawiść. Światło zwyciężyło ciemności. Prawda zwyciężyła fałsz. Przebaczenie zwyciężyło zemstę”. Wprawdzie zło „nie zniknęło z naszej historii – pozostanie aż do końca. Ale nie ma już władzy, nie panuje już, nad tymi, którzy przyjmują łaskę tego dnia”.

Dlatego „zmartwychwstanie Jezusa jest fundamentem nadziei: począwszy od tego wydarzenia nadzieja nie jest już złudzeniem. Przeciwnie. Dzięki ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Chrystusowi nadzieja nie zawodzi!”.

Nadzieja ta jednak jest wymagająca i odpowiedzialna, gdyż ci, którzy pokładają nadzieję w Bogu, „stają się pielgrzymami nadziei, świadkami zwycięstwa Miłości, bezbronnej mocy Życia”.

Święto życia

- Wielkanoc jest świętem życia! Bóg nas stworzył do życia i chce, aby ludzkość zmartwychwstała! W Jego oczach każde życie jest cenne! Życie dziecka w łonie jego matki, podobnie jak życie osób starszych lub chorych, uważanych w coraz większej liczbie krajów za osoby, których należy się pozbyć – zaznaczył Franciszek.

Wskazał, że „wiele pragnienia śmierci widzimy każdego dnia w licznych konfliktach, które dotykają różnych części świata”. - Jak wiele przemocy widzimy często nawet w rodzinach, wobec kobiet czy dzieci! Ileż pogardy okazuje się niekiedy najsłabszym, zepchniętym na margines, migrantom! – wyliczał papież. Wezwał on do „zaufania innym, nawet tym, którzy nie są nam bliscy lub którzy pochodzą z odległych krajów, z obyczajami, stylami życia, ideami, zwyczajami różnymi od tych najbardziej nam znanych, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi!”.

Pokój jest możliwy

Wyraził pragnienie, „abyśmy na nowo żywili nadzieję, że pokój jest możliwy”. Tradycyjnie wymienił kraje, które go potrzebują. Zaapelował do walczących stron w Ziemi Świętej o zawieszenie broni, uwolnienie zakładników i udzielenie pomocy „ludziom, którzy są głodni i dążą do pokojowej przyszłości”.

Wspomniał o problemach Mjanmy, Libanu i Syrii, o Jemenie, który doświadcza „jednego z najgorszych «przedłużających się» kryzysów humanitarnych na świecie”. Prosił zmartwychwstałego Chrystusa o dar pokoju dla udręczonej Ukrainy i o to, aby pobudził „wszystkich zaangażowanych do kontynuowania wysiłków na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

Podkreślił potrzebę pojednania między Armenią a Azerbejdżanem, dążenia do zgody na Bałkanach Zachodnich. Nie zapomniał o państwach Afryki, „będących ofiarami przemocy i konfliktów, zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga, Sudanie i Sudanie Południowym”, ale również o napięciach w Sahelu, Rogu Afryki i regionie Wielkich Jezior, a także o chrześcijanach, „którzy w wielu miejscach nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary”.

- Żaden pokój nie jest możliwy tam, gdzie nie ma wolności religijnej, ani tam, gdzie nie ma wolności myśli i słowa oraz szacunku dla opinii innych osób. Żaden pokój nie jest możliwy bez prawdziwego rozbrojenia! Potrzeba zapewnienia przez każdy naród swej obrony nie może przerodzić się w powszechny wyścig zbrojeń – przekonywał Franciszek.

Oręże pokoju

Zaapelował „do wszystkich na świecie, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, aby nie ulegali logice lęku, która zamyka, lecz wykorzystywali dostępne zasoby, aby pomagać potrzebującym, walczyć z głodem i wspierać inicjatywy promujące rozwój. - One są «orężem» pokoju: te, które budują przyszłość, zamiast siać śmierć! – podkreślił papież.

Przypomniał, że nie może nigdy zabraknąć „zasady humanitaryzmu jako fundamentu naszych codziennych działań”. - W obliczu okrucieństwa konfliktów, które dotykają bezbronnych cywilów, uderzają w szkoły i szpitale oraz w pracowników organizacji humanitarnych, nie możemy pozwolić sobie na zapomnienie, że celem zniszczenia nie są obiekty, lecz ludzie – posiadający duszę i godność – stwierdził Franciszek.

W trwającym roku jubileuszowym zaapelował o uwolnienie jeńców wojennych i więźniów politycznych.

Na zakończenie życzył wszystkim „dobrych Świąt Wielkanocnych”.

Na placu św. Piotra zgromadziło się około 35 tys. wiernych z całego świata. Tysiące kwiatów dekorujących plac tradycyjnie pochodziło z Holandii.

pb, st


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!

- Chrystus zmartwychwstał! W tym orędziu zawarty jest cały sens naszej egzystencji, która nie jest stworzona dla śmierci, lecz dla życia – wskazał Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi” odczytanym przez mistrza ceremonii papieskich abp. Diego Ravelli ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie papież udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” [Miastu (Rzymowi) i światu], z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Plac św. Piotra, orędzie Urbi et orbi Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!
Plac św. Piotra, orędzie Urbi et orbi / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Fundament nadziei

- Drodzy bracia i siostry, dobrej Wielkanocy – powiedział na początku Franciszek i zapowiedział, że jego orędzie odczyta mistrz ceremonii papieskich. Papież stwierdził w nim, że zmartwychwstanie Jezusa Ukrzyżowanego oznacza, że: „Miłość zwyciężyła nienawiść. Światło zwyciężyło ciemności. Prawda zwyciężyła fałsz. Przebaczenie zwyciężyło zemstę”. Wprawdzie zło „nie zniknęło z naszej historii – pozostanie aż do końca. Ale nie ma już władzy, nie panuje już, nad tymi, którzy przyjmują łaskę tego dnia”.

Dlatego „zmartwychwstanie Jezusa jest fundamentem nadziei: począwszy od tego wydarzenia nadzieja nie jest już złudzeniem. Przeciwnie. Dzięki ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Chrystusowi nadzieja nie zawodzi!”.

Nadzieja ta jednak jest wymagająca i odpowiedzialna, gdyż ci, którzy pokładają nadzieję w Bogu, „stają się pielgrzymami nadziei, świadkami zwycięstwa Miłości, bezbronnej mocy Życia”.

Święto życia

- Wielkanoc jest świętem życia! Bóg nas stworzył do życia i chce, aby ludzkość zmartwychwstała! W Jego oczach każde życie jest cenne! Życie dziecka w łonie jego matki, podobnie jak życie osób starszych lub chorych, uważanych w coraz większej liczbie krajów za osoby, których należy się pozbyć – zaznaczył Franciszek.

Wskazał, że „wiele pragnienia śmierci widzimy każdego dnia w licznych konfliktach, które dotykają różnych części świata”. - Jak wiele przemocy widzimy często nawet w rodzinach, wobec kobiet czy dzieci! Ileż pogardy okazuje się niekiedy najsłabszym, zepchniętym na margines, migrantom! – wyliczał papież. Wezwał on do „zaufania innym, nawet tym, którzy nie są nam bliscy lub którzy pochodzą z odległych krajów, z obyczajami, stylami życia, ideami, zwyczajami różnymi od tych najbardziej nam znanych, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi!”.

Pokój jest możliwy

Wyraził pragnienie, „abyśmy na nowo żywili nadzieję, że pokój jest możliwy”. Tradycyjnie wymienił kraje, które go potrzebują. Zaapelował do walczących stron w Ziemi Świętej o zawieszenie broni, uwolnienie zakładników i udzielenie pomocy „ludziom, którzy są głodni i dążą do pokojowej przyszłości”.

Wspomniał o problemach Mjanmy, Libanu i Syrii, o Jemenie, który doświadcza „jednego z najgorszych «przedłużających się» kryzysów humanitarnych na świecie”. Prosił zmartwychwstałego Chrystusa o dar pokoju dla udręczonej Ukrainy i o to, aby pobudził „wszystkich zaangażowanych do kontynuowania wysiłków na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

Podkreślił potrzebę pojednania między Armenią a Azerbejdżanem, dążenia do zgody na Bałkanach Zachodnich. Nie zapomniał o państwach Afryki, „będących ofiarami przemocy i konfliktów, zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga, Sudanie i Sudanie Południowym”, ale również o napięciach w Sahelu, Rogu Afryki i regionie Wielkich Jezior, a także o chrześcijanach, „którzy w wielu miejscach nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary”.

- Żaden pokój nie jest możliwy tam, gdzie nie ma wolności religijnej, ani tam, gdzie nie ma wolności myśli i słowa oraz szacunku dla opinii innych osób. Żaden pokój nie jest możliwy bez prawdziwego rozbrojenia! Potrzeba zapewnienia przez każdy naród swej obrony nie może przerodzić się w powszechny wyścig zbrojeń – przekonywał Franciszek.

Oręże pokoju

Zaapelował „do wszystkich na świecie, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, aby nie ulegali logice lęku, która zamyka, lecz wykorzystywali dostępne zasoby, aby pomagać potrzebującym, walczyć z głodem i wspierać inicjatywy promujące rozwój. - One są «orężem» pokoju: te, które budują przyszłość, zamiast siać śmierć! – podkreślił papież.

Przypomniał, że nie może nigdy zabraknąć „zasady humanitaryzmu jako fundamentu naszych codziennych działań”. - W obliczu okrucieństwa konfliktów, które dotykają bezbronnych cywilów, uderzają w szkoły i szpitale oraz w pracowników organizacji humanitarnych, nie możemy pozwolić sobie na zapomnienie, że celem zniszczenia nie są obiekty, lecz ludzie – posiadający duszę i godność – stwierdził Franciszek.

W trwającym roku jubileuszowym zaapelował o uwolnienie jeńców wojennych i więźniów politycznych.

Na zakończenie życzył wszystkim „dobrych Świąt Wielkanocnych”.

Na placu św. Piotra zgromadziło się około 35 tys. wiernych z całego świata. Tysiące kwiatów dekorujących plac tradycyjnie pochodziło z Holandii.

pb, st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe