Wigilia Paschalna w Bazylice Grobu Pańskiego

Kard. Pizzaballa porównał reakcje na dzisiejsze kryzysy do kobiet z Ewangelii, które „szukają Jezusa tam, gdzie Go nie ma”, czyli w grobie.
- Ci, którzy pozostają pełni strachu i uwięzieni w bólu i przemocy, nie są w stanie spojrzeć poza horyzont - powiedział kardynał. Przestrzegł przed ciągłym poleganiem „na decyzjach polityki, społeczeństwa, a nawet życia religijnego”, które „za każdym razem potwierdzają nam swoją pustkę”.
Najwcześniejsza Wigilia Paschalna na świecie
W Bazylice Grobu Pańskiego katolicka Wigilia Paschalna odprawiana jest wcześnie rano w sobotę. Tak wczesna pora obchodów związana jest z obowiązującym od 1852 r. w bazylice Grobu Pańskiego „status quo", które reguluje korzystanie ze świętych dla chrześcijan miejsc w Ziemi Świętej. Świątynią opiekuje się sześć Kościołów chrześcijańskich, wśród nich katolicy. Stąd liturgia w Jerozolimie jest odprawiana jako pierwsza na świecie.
Pomimo różnych obliczeń kalendarzowych, chrześcijanie wszystkich wyznań obchodzą w tym roku Wielkanoc razem. Po katolickiej Wigilii Paschalnej w południe w Wielką Sobotę ma miejsce licząca ponad 1200 lat „Liturgia Świętego Ognia”, która jest uważana za najważniejszy element prawosławnych obchodów Wielkanocy. Zgodnie z prawosławną tradycją, płomień jest cudownie zapalany w kaplicy, która jest honorowana jako grób Chrystusa. Ogień jest następnie przekazywany wiernym w świątyni i na ulicach jerozolimskiego Starego Miasta oraz przewożony specjalnymi samolotami do wielu krajów o większości prawosławnej.
- Papieskie rozważania dzisiejszej Drogi Krzyżowej w Koloseum
- Czym wyróżnia się wielkopiątkowa liturgia w Jerozolimie?
- Krzyż, cierpienie i Wielki Piątek - czego uczył o nich Jan Paweł II?
- Liturgia Męki Pańskiej w Watykanie: "W centrum Triduum Paschalnego bije serce Wielkiego Piątku"
- Liturgia Męki Pańskiej. Abp Galbas: powierzmy Ukrzyżowanemu nasze boleści
- Wielka Sobota - dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania
Policja odgradza Stare Miasto
Tymczasem katoliccy pielgrzymi skarżyli się na utrudnienia ze strony izraelskiej policji przy wejściach na uroczystość Wigilii Paschalnej w Bazylice Grobu Pańskiego. Siły bezpieczeństwa zamknęły Stare Miasto w Jerozolimie we wczesnych godzinach porannych, aby regulować przepływ uczestników uroczystości prawosławnych. Według policji, tylko 2750 wiernych może tym razem uczestniczyć w uroczystościach w Bazylice Grobu Pańskiego. Kolejne 4200 osób będzie mogło śledzić uroczystości w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki Grobu Pańskiego i na dachach.
Zbudowana w czasach Konstantyna Bazylika Grobu Pańskiego została poświęcona w 336 roku. Po zniszczeniach w wiekach VII, XI i XIX kolejno ją odbudowywano i przebudowywano, w związku z czym obecnie jest to mieszanina kościołów, kaplic i dobudówek, upamiętniających różne wydarzenia biblijne. Miejsce to stanowi obecnie wspólną własność sześciu Kościołów chrześcijańskich. Trzy z nich: franciszkanie (od 1333 r. jako katolicy), prawosławni Grecy (od 1757) i Ormianie, są współwłaścicielami głównych części Bazyliki, a ponadto mają tam własne pomieszczenia i kaplice. Na Kalwarii (Golgocie), miejscu ukrzyżowania Jezusa, są dwie kaplice: łacinników (franciszkanów) i Greków (prawosławnych). Kaplicą Grobu Świętego opiekują się katolicy, Grecy i Ormianie. Koptowie mają dwa pomieszczenia przy Bazylice i własną kapliczkę za Kaplicą Grobu Świętego. Najmniej uprawnień do korzystania z bazyliki mają wspólnoty syryjsko-jakobicka i etiopska.
Postanowienia w tej sprawie, tzw. „status quo”, obowiązują od 1852 r., ponieważ w przeszłości dochodziło do ciągłych konfliktów między wyznaniami na temat zarówno wystroju, jak i korzystania ze świątyni przez poszczególne wyznania.
tom