Jest odpowiedź Iranu na list Donalda Trumpa

Irańskie władze za pośrednictwem dyplomacji Omanu miały przekazać odpowiedź na list prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym wezwał Teheran do zawarcia nowego porozumienia nuklearnego.
Nasza polityka nadal polega na nieangażowaniu się w bezpośrednie negocjacje, gdy jesteśmy pod maksymalną presją i groźbami militarnymi, jednak, jak to było w przeszłości, pośrednie negocjacje mogą być kontynuowane
– przekazał minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Araghchi, cytowany przez IRNA.
Jak podaje DoRzeczy.pl, w czwartek doradca najwyższego przywódcy Iranu Kamal Kharrazi miał oznajmić, że Teheran "nie zamknął wszystkich drzwi, aby rozwiązać spory ze Stanami Zjednoczonymi, i jest gotowy na negocjacje prowadzone przez pośredników".
Kamal Kharrazi powiedział, że w przesłanym piśmie Teheran dokładnie wyłożył swoje stanowisko wobec obecnej sytuacji i listu amerykańskiego prezydenta.
- "Jesteśmy w szoku". Książę Harry rezygnuje
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy. Sparaliżowane będzie pięć dzielnic
- Kazik Staszewski chory. Koncerty odwołane
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
Donald Trump chce rozmawiać z Iranem
Z kolei według ustaleń portalu Axios w liście wysłanym niedawno przez prezydenta USA Donalda Trumpa do najwyższego przywódcy Iranu został wyznaczony dwumiesięczny termin na zawarcie nowego porozumienia w kwestii programu nuklearnego Iranu.
12 marca Ali Chamenei oznajmił, że list od Trumpa dotyczący potencjalnych rozmów nuklearnych jest "zwodniczy" i ma na celu wywołanie wrażenia, że Teheran nie chce negocjować. Ajatollah zastrzegł wcześniej, że Iran nie da się zastraszyć i nie podejmie negocjacji.
- "Odeszła wczoraj". Wrocławskie zoo wydało komunikat
- Nowe przepisy resortu zdrowia rozczarowaniem? Eksperci nie mają wątpliwości
- Dariusz Matecki został pilnie przewieziony do szpitala onkologicznego
- Antoni Trzaskowski nie żyje. Odeszła legenda Warszawy
Wcześniejsze porozumienie nuklearne
Przypomnijmy, że w 2015 r. Iran zawarł porozumienie z USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, zgadzając się na ograniczenie programu atomowego w zamian za zniesienie sankcji.
Natomiast w 2018 r. prezydent Donald Trump wycofał USA z tej umowy, uznając ją za dalece niewystarczającą. Teheran przestrzegał porozumienia przez rok, po czym zaczął wycofywać się ze zobowiązań. Próby rozwiązania tego sporu zakończyły się niepowodzeniem.