Niemiecka AfD marzy o Azji Środkowej

Posłowie niemieckiej partii prawicowej Alternatywa dla Niemiec AfD wnieśli 11 listopada do Bundestagu rezolucję na temat współpracy niemieckiej strategii względem Azji Centralnej. W gronie czołowych posłów, którzy wypracowali tę strategię, znalazł się także kontrowersyjny poseł Eugen Schmidt, który jest jednocześnie przewodniczącym grupy parlamentarzystów, którzy zajmują się relacjami z tym regionem.
Astana. Kazachstan Niemiecka AfD marzy o Azji Środkowej
Astana. Kazachstan / Pixabay.com

Schmidt regularnie odwiedza szczególnie Kazachstan, dysponując tam kontaktami z miejscowymi biznesmenami i politykami. Schmidt nie jest jednak tuzinkowym prawicowym posłem, tylko człowiekiem urodzonym w Związku Radzieckim i posiadającym bardzo dobre kontakty w Rosji oraz Republikach postsowieckich. Niemiecki tygodnik der Spiegel podawał, że Eugen Schmidt posługuje się nadal swoim paszportem rosyjskim i na terenie Rosji przedstawia się swoim właściwym imieniem, Jewgenij. Znany ze swojego prorosyjskiego nastawienia jest także Steffen Kotré, który jeszcze w zeszłym roku występował nawet w rosyjskiej telewizji w propagandowym programie u Władimira Sołowjowa. Natomiast Markus Frohnmaier nader chętnie odwiedzał Krym po 2015 roku. Nie bez znaczenia dla tego wniosku są także podpisy byłych wysokich wojskowych Bundeswehry Gerolda Ottena i Joachima Wundraka. W swojej strategii AfD wykazuje duże rozeznanie sytuacji w Azji Centralnej i sporą determinacje do działań mocno wykraczających poza dotychczasową politykę Niemiec w tym regionie.

 

Mniejszość niemiecka i jej funkcje

AfD zwraca uwagę na w miarę sporą, liczącą 200 000 osób, niemiecką diasporę w Kazachstanie, Kirgistanie oraz Uzbekistanie. Niemiecka prawica przewiduje dla tej grupy specyficzna funkcje “mostu” między miejscowa administracja oraz biznesem i niemieckim rządem. Prawica oczekuje od niemieckiego rządu większego wsparcia finansowego oraz organizacyjnego dla niemieckiej mniejszości w Azji Centralnej. Dodatkowo AfD opowiada się za większymi nakładami związanymi z promocją nauki języka niemieckiego w tym regionie.

Niemcy powinny, tak uważa AfD, skierować środki finansowe oraz swoją uwagę na potencjał surowcowy regionu Azji Centralnej. Klub poselski AfD postuluje o objęcie inwestycji w tym sektorze gospodarki gwarancjami państwowymi, wprowadzenie stałych umów zakupu z państwowymi gwarancjami cen na kluczowe surowce oraz udzielenie korzystnych kredytów eksportowych.

Obecnie transport morski jest skomplikowany i drogi, ale tu Niemcy powinny docelowo wpłynąć na lepszą infrastrukturę transportu lądowego miedzy Azją Centralną, a Niemcami. Do tego należy wspieracie, dla tak zwanego Środkowego Korytarza, między Chinami, Azją Środkową, Kaukazem, Turcją i Europą.

Na poziomie współpracy międzyrządowej między Niemcami, a krajami Azji Centralnej powinien pojawić się w bardziej oczywistej formie temat bezpieczeństwa i ochrony przed terroryzmem. AfD chce, aby niemiecki rząd objął delegalizacją Islamski Ruch Uzbekistanu (IBU) i Islamski Dżihad (IJU) oraz podjął zdecydowane działania przeciwko tadżyckim ekstremistom islamskim, z których wielu jest szczególnie aktywnych w Niemczech. Współpraca z rządami państw regionu w dziedzinie zwalczania terroryzmu ma także działać w drugą stronę, tak aby islamiści z państw Azji Środkowej byli szybko deportowani do krajów pochodzenia lub do krajów tranzytowych.

— Wszelkie wyroki więzienne powinny być odsiadywane w krajach pochodzenia, pod warunkiem, że jest to faktycznie zagwarantowane w umowach międzyrządowych

- zaznacza AfD.

 

Niemcy mają ingerować w konflikty wewnętrzne regionu

Wnioskodawcy rewolucji z 14 listopada przewidują znacznie poszerzona rolę Niemiec w tym regionie niż dotychczas. Niemcy mają zdaniem AfD uaktywnić się w zakresie zapobiegania konfliktom wodnym i granicznym oraz zarządzania granicami i bezpieczeństwem granic, w szczególności między Tadżykistanem , Uzbekistanem, Turkmenistanem i Afganistanem. Dalej Niemcy powinny zapobiegać handlowi narkotykami i ludźmi oraz zagrożeniom terrorystycznym z Afganistanu.

Niemcy, jak zaznacza AfD, powinny wywierać wpływ na Arabię Saudyjską i Katar w celu zaprzestania promowania islamizmu i dżihadyzmu w Azji Środkowej. Z drugiej strony Niemcy mają zaprzestać wszelkich prób zmiany reżimu w państwach Azji Środkowej i powstrzymanie się od nieuprawnionej ingerencji w sprawy wewnętrzne.

AfD wzywa rząd do współpracy z Uzbekistanem na szczeblu ONZ w celu zapewnienia, że zamrożone środki afgańskiego banku centralnego wykorzystywane będą wyłącznie w celach humanitarnych pod ścisłą kontrolą międzynarodową.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Są nowe informacje Wiadomości
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Są nowe informacje

Wśród osób rannych w wypadku autokaru na autostradzie A11 przy granicy z Polską, do którego doszło w sobotę, jest kobieta z polskim obywatelstwem. Jej kwalifikacja medyczna została po badaniach zmieniona z lekkiej na ciężką – poinformował w poniedziałek rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Dlaczego Los Angeles stanęło w ogniu? Raport prosto z płonącego miasta tylko u nas
Dlaczego Los Angeles stanęło w ogniu? Raport prosto z płonącego miasta

We wtorek, 7 stycznia, już przed świtem podjechałem do szlaku prowadzącego na najwyższą górę na terenie Los Angeles, czyli Mount Lukens (1547 m n.p.m.). Otworzenie drzwi samochodu było jeszcze możliwe, choć bardzo trudne, bo podmuchy wiatru były potężne. Komunikaty o nadchodzącym huraganie zapowiadały go na popołudnie, więc liczyłem, że moją wyprawę zakończę nim wiatr nadejdzie.

Nie żyje znany polski aktor Wiadomości
Nie żyje znany polski aktor

Stanisław Brudny – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy - zmarł 13 stycznia w wieku 95 lat – podał Teatr Śląski w Katowicach.

Nawrocki: Toczą się prace nad bonem mieszkaniowym polityka
Nawrocki: Toczą się prace nad bonem mieszkaniowym

– Być może to także czas, choć nie składam jeszcze tego postulatu, ale toczą się prace nad bonem mieszkaniowym dla rodzin, w których rodzą się dzieci – mówił w poniedziałek kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Nowe, kuriozalne oświadczenie wiceministra ws. rosyjskiego gazu dla warszawskich autobusów gorące
Nowe, kuriozalne oświadczenie wiceministra ws. rosyjskiego gazu dla warszawskich autobusów

Dziennikarze Wirtualnej Polski ustalili, że Miejskie Zakłady Autobusowe zakupiły w Warszawie za 61,1 mln zł zajezdnię autobusową. Na jej terenie znajduje się instalacja gazowa firmy Cryogas M&T Poland (obecnie Omne Energia), która w przeszłości była powiązana z Rosjanami, a import gazu pochodził z Gazpromu. I która została skreślona z listy sankcji w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach.

Król Karol III w Polsce. Pałac Buckingham wydał komunikat Wiadomości
Król Karol III w Polsce. Pałac Buckingham wydał komunikat

Pałac Buckingham oficjalnie ogłosił, że król Karol III weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia 2025 roku.

Będzie cenzura w internecie? Jest reakcja KRRiT Wiadomości
Będzie cenzura w internecie? Jest reakcja KRRiT

Ministerstwo Cyfryzacji zamierza wprowadzić w Polsce unijne rozporządzenie Aktu o usługach cyfrowych. Stanowisko w tej sprawie zabrała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Mariusz Kamiński: Nie stawię się przed nieistniejącą komisją ds. Pegasusa tylko u nas
Mariusz Kamiński: Nie stawię się przed nieistniejącą komisją ds. Pegasusa

- Komisja nie istnieje w świetle prawa. To spotkania towarzystw partyjnych, którzy uważają, że będą zbijali na tym polityczny interes, bo takie mają zlecenie. Dzieje się to w sposób prostacki, agresywny, z pominięciem bezpieczeństwo państwa. To działania nielegalne, za które poniosą konsekwencje - mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim były szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Reprezentacja Polski żegna się ze Stadionem Narodowym. Trzaskowski: Pierwszy raz słyszę o tym gorące
Reprezentacja Polski żegna się ze Stadionem Narodowym. Trzaskowski: "Pierwszy raz słyszę o tym"

Polska reprezentacja piłkarska ma już nie grać spotkań na PGE Stadionie Narodowym – ustalił serwis meczyki.pl. – Pierwszy raz słyszę o tym – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, pytany o ujawnioną informację.

Fatalne wieści dla Wojciecha Szczęsnego. Jest potwierdzenie Wiadomości
Fatalne wieści dla Wojciecha Szczęsnego. Jest potwierdzenie

Zmienione zasady Superpucharu Hiszpanii spowodowały, że polski bramkarz musi odpokutować za czerwoną kartkę w kolejnym ważnym meczu FC Barcelony.

REKLAMA

Niemiecka AfD marzy o Azji Środkowej

Posłowie niemieckiej partii prawicowej Alternatywa dla Niemiec AfD wnieśli 11 listopada do Bundestagu rezolucję na temat współpracy niemieckiej strategii względem Azji Centralnej. W gronie czołowych posłów, którzy wypracowali tę strategię, znalazł się także kontrowersyjny poseł Eugen Schmidt, który jest jednocześnie przewodniczącym grupy parlamentarzystów, którzy zajmują się relacjami z tym regionem.
Astana. Kazachstan Niemiecka AfD marzy o Azji Środkowej
Astana. Kazachstan / Pixabay.com

Schmidt regularnie odwiedza szczególnie Kazachstan, dysponując tam kontaktami z miejscowymi biznesmenami i politykami. Schmidt nie jest jednak tuzinkowym prawicowym posłem, tylko człowiekiem urodzonym w Związku Radzieckim i posiadającym bardzo dobre kontakty w Rosji oraz Republikach postsowieckich. Niemiecki tygodnik der Spiegel podawał, że Eugen Schmidt posługuje się nadal swoim paszportem rosyjskim i na terenie Rosji przedstawia się swoim właściwym imieniem, Jewgenij. Znany ze swojego prorosyjskiego nastawienia jest także Steffen Kotré, który jeszcze w zeszłym roku występował nawet w rosyjskiej telewizji w propagandowym programie u Władimira Sołowjowa. Natomiast Markus Frohnmaier nader chętnie odwiedzał Krym po 2015 roku. Nie bez znaczenia dla tego wniosku są także podpisy byłych wysokich wojskowych Bundeswehry Gerolda Ottena i Joachima Wundraka. W swojej strategii AfD wykazuje duże rozeznanie sytuacji w Azji Centralnej i sporą determinacje do działań mocno wykraczających poza dotychczasową politykę Niemiec w tym regionie.

 

Mniejszość niemiecka i jej funkcje

AfD zwraca uwagę na w miarę sporą, liczącą 200 000 osób, niemiecką diasporę w Kazachstanie, Kirgistanie oraz Uzbekistanie. Niemiecka prawica przewiduje dla tej grupy specyficzna funkcje “mostu” między miejscowa administracja oraz biznesem i niemieckim rządem. Prawica oczekuje od niemieckiego rządu większego wsparcia finansowego oraz organizacyjnego dla niemieckiej mniejszości w Azji Centralnej. Dodatkowo AfD opowiada się za większymi nakładami związanymi z promocją nauki języka niemieckiego w tym regionie.

Niemcy powinny, tak uważa AfD, skierować środki finansowe oraz swoją uwagę na potencjał surowcowy regionu Azji Centralnej. Klub poselski AfD postuluje o objęcie inwestycji w tym sektorze gospodarki gwarancjami państwowymi, wprowadzenie stałych umów zakupu z państwowymi gwarancjami cen na kluczowe surowce oraz udzielenie korzystnych kredytów eksportowych.

Obecnie transport morski jest skomplikowany i drogi, ale tu Niemcy powinny docelowo wpłynąć na lepszą infrastrukturę transportu lądowego miedzy Azją Centralną, a Niemcami. Do tego należy wspieracie, dla tak zwanego Środkowego Korytarza, między Chinami, Azją Środkową, Kaukazem, Turcją i Europą.

Na poziomie współpracy międzyrządowej między Niemcami, a krajami Azji Centralnej powinien pojawić się w bardziej oczywistej formie temat bezpieczeństwa i ochrony przed terroryzmem. AfD chce, aby niemiecki rząd objął delegalizacją Islamski Ruch Uzbekistanu (IBU) i Islamski Dżihad (IJU) oraz podjął zdecydowane działania przeciwko tadżyckim ekstremistom islamskim, z których wielu jest szczególnie aktywnych w Niemczech. Współpraca z rządami państw regionu w dziedzinie zwalczania terroryzmu ma także działać w drugą stronę, tak aby islamiści z państw Azji Środkowej byli szybko deportowani do krajów pochodzenia lub do krajów tranzytowych.

— Wszelkie wyroki więzienne powinny być odsiadywane w krajach pochodzenia, pod warunkiem, że jest to faktycznie zagwarantowane w umowach międzyrządowych

- zaznacza AfD.

 

Niemcy mają ingerować w konflikty wewnętrzne regionu

Wnioskodawcy rewolucji z 14 listopada przewidują znacznie poszerzona rolę Niemiec w tym regionie niż dotychczas. Niemcy mają zdaniem AfD uaktywnić się w zakresie zapobiegania konfliktom wodnym i granicznym oraz zarządzania granicami i bezpieczeństwem granic, w szczególności między Tadżykistanem , Uzbekistanem, Turkmenistanem i Afganistanem. Dalej Niemcy powinny zapobiegać handlowi narkotykami i ludźmi oraz zagrożeniom terrorystycznym z Afganistanu.

Niemcy, jak zaznacza AfD, powinny wywierać wpływ na Arabię Saudyjską i Katar w celu zaprzestania promowania islamizmu i dżihadyzmu w Azji Środkowej. Z drugiej strony Niemcy mają zaprzestać wszelkich prób zmiany reżimu w państwach Azji Środkowej i powstrzymanie się od nieuprawnionej ingerencji w sprawy wewnętrzne.

AfD wzywa rząd do współpracy z Uzbekistanem na szczeblu ONZ w celu zapewnienia, że zamrożone środki afgańskiego banku centralnego wykorzystywane będą wyłącznie w celach humanitarnych pod ścisłą kontrolą międzynarodową.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe