Niemiecka AfD marzy o Azji Środkowej
Schmidt regularnie odwiedza szczególnie Kazachstan, dysponując tam kontaktami z miejscowymi biznesmenami i politykami. Schmidt nie jest jednak tuzinkowym prawicowym posłem, tylko człowiekiem urodzonym w Związku Radzieckim i posiadającym bardzo dobre kontakty w Rosji oraz Republikach postsowieckich. Niemiecki tygodnik der Spiegel podawał, że Eugen Schmidt posługuje się nadal swoim paszportem rosyjskim i na terenie Rosji przedstawia się swoim właściwym imieniem, Jewgenij. Znany ze swojego prorosyjskiego nastawienia jest także Steffen Kotré, który jeszcze w zeszłym roku występował nawet w rosyjskiej telewizji w propagandowym programie u Władimira Sołowjowa. Natomiast Markus Frohnmaier nader chętnie odwiedzał Krym po 2015 roku. Nie bez znaczenia dla tego wniosku są także podpisy byłych wysokich wojskowych Bundeswehry Gerolda Ottena i Joachima Wundraka. W swojej strategii AfD wykazuje duże rozeznanie sytuacji w Azji Centralnej i sporą determinacje do działań mocno wykraczających poza dotychczasową politykę Niemiec w tym regionie.
- Nowy zarząd PKP Cargo uderza w Solidarność. Związek odpowie zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa
- Koniec giganta z Bielska-Białej, linia produkcyjna wyjechała do Brazylii
- Burza w Pałacu Buckingham po zachowaniu Williama. Kate: "To horror"
Mniejszość niemiecka i jej funkcje
AfD zwraca uwagę na w miarę sporą, liczącą 200 000 osób, niemiecką diasporę w Kazachstanie, Kirgistanie oraz Uzbekistanie. Niemiecka prawica przewiduje dla tej grupy specyficzna funkcje “mostu” między miejscowa administracja oraz biznesem i niemieckim rządem. Prawica oczekuje od niemieckiego rządu większego wsparcia finansowego oraz organizacyjnego dla niemieckiej mniejszości w Azji Centralnej. Dodatkowo AfD opowiada się za większymi nakładami związanymi z promocją nauki języka niemieckiego w tym regionie.
Niemcy powinny, tak uważa AfD, skierować środki finansowe oraz swoją uwagę na potencjał surowcowy regionu Azji Centralnej. Klub poselski AfD postuluje o objęcie inwestycji w tym sektorze gospodarki gwarancjami państwowymi, wprowadzenie stałych umów zakupu z państwowymi gwarancjami cen na kluczowe surowce oraz udzielenie korzystnych kredytów eksportowych.
Obecnie transport morski jest skomplikowany i drogi, ale tu Niemcy powinny docelowo wpłynąć na lepszą infrastrukturę transportu lądowego miedzy Azją Centralną, a Niemcami. Do tego należy wspieracie, dla tak zwanego Środkowego Korytarza, między Chinami, Azją Środkową, Kaukazem, Turcją i Europą.
Na poziomie współpracy międzyrządowej między Niemcami, a krajami Azji Centralnej powinien pojawić się w bardziej oczywistej formie temat bezpieczeństwa i ochrony przed terroryzmem. AfD chce, aby niemiecki rząd objął delegalizacją Islamski Ruch Uzbekistanu (IBU) i Islamski Dżihad (IJU) oraz podjął zdecydowane działania przeciwko tadżyckim ekstremistom islamskim, z których wielu jest szczególnie aktywnych w Niemczech. Współpraca z rządami państw regionu w dziedzinie zwalczania terroryzmu ma także działać w drugą stronę, tak aby islamiści z państw Azji Środkowej byli szybko deportowani do krajów pochodzenia lub do krajów tranzytowych.
— Wszelkie wyroki więzienne powinny być odsiadywane w krajach pochodzenia, pod warunkiem, że jest to faktycznie zagwarantowane w umowach międzyrządowych
- zaznacza AfD.
Niemcy mają ingerować w konflikty wewnętrzne regionu
Wnioskodawcy rewolucji z 14 listopada przewidują znacznie poszerzona rolę Niemiec w tym regionie niż dotychczas. Niemcy mają zdaniem AfD uaktywnić się w zakresie zapobiegania konfliktom wodnym i granicznym oraz zarządzania granicami i bezpieczeństwem granic, w szczególności między Tadżykistanem , Uzbekistanem, Turkmenistanem i Afganistanem. Dalej Niemcy powinny zapobiegać handlowi narkotykami i ludźmi oraz zagrożeniom terrorystycznym z Afganistanu.
Niemcy, jak zaznacza AfD, powinny wywierać wpływ na Arabię Saudyjską i Katar w celu zaprzestania promowania islamizmu i dżihadyzmu w Azji Środkowej. Z drugiej strony Niemcy mają zaprzestać wszelkich prób zmiany reżimu w państwach Azji Środkowej i powstrzymanie się od nieuprawnionej ingerencji w sprawy wewnętrzne.
AfD wzywa rząd do współpracy z Uzbekistanem na szczeblu ONZ w celu zapewnienia, że zamrożone środki afgańskiego banku centralnego wykorzystywane będą wyłącznie w celach humanitarnych pod ścisłą kontrolą międzynarodową.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]