1000 czołgów i pojazdów wojskowych, śmigłowce, drony, artyleria. Wielkie manewry pancerne NATO na Łotwie

3500 żołnierzy, ponad 1000 czołgów i pojazdów wojskowych, śmigłowce, drony i artylerię zgromadzono na poligonie na Łotwie w ramach ćwiczeń NATO. Choć nazwa potencjalnego agresora pada rzadko, żołnierze uczestniczący w manewrach mają świadomość, że mają bronić terytorium Sojuszu przed ewentualną agresją Rosji.
Kanadyjski Leopard 2A4 1000 czołgów i pojazdów wojskowych, śmigłowce, drony, artyleria. Wielkie manewry pancerne NATO na Łotwie
Kanadyjski Leopard 2A4 / Wikipedia - domena publiczna

Celem ochrona wschodniej flanki NATO

Z lasu położonego 30 kilometrów na północny-wschód od Rygi wyjeżdża w rzędzie kilka czołgów Leopard. Rozwijają szyk, w szybkim tempie pokonują kilkadziesiąt metrów błotnistego terenu i oddają salwy do położonych kilkaset metrów dalej „celów”. Chwilę potem na poligonie pojawiają się kolejne pojazdy, w tym kołowe wozy opancerzone i bojowe wozy piechoty. Z niektórych wydostają się żołnierze, którzy z bronią ruszają w kierunku „wroga”. Z niewielkiego wzniesienia artyleria oraz ukryci wśród drzew snajperzy ostrzeliwują „cele” położone nieco dalej, na skraju lasu. Tak wyglądają manewry pod kryptonimem „Resolute Warrior”, w których bierze udział 3500 żołnierzy z 13 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszyscy wchodzą w skład Wielonarodowej Brygady NATO na Łotwie.

Na poligonie przy łotewskiej bazie wojskowej Adazi można zobaczyć m.in. kanadyjskie, duńskie i hiszpańskie czołgi Leopard, włoskie Ariete, polskie PT-91 Twardy, hiszpańskie wozy bojowe Pizarro, słoweńskie Peruny i włoskie niszczyciele czołgów Centauro. W ćwiczeniach biorą też udział kanadyjskie śmigłowce CH-146 Griffon, które startują z położonej w pobliżu bazy lotniczej.

Celem jest wypracowanie poziomu współpracy, który pozwoli brygadzie najlepiej chronić wschodnią flankę NATO. Organizatorzy podkreślają, jak ogromnym wyzwaniem logistycznym są kilkunastodniowe ćwiczenia z udziałem 13 krajów i tak wieloma typami uzbrojenia.

13 państw, 1000 pojazdów, 3500 żołnierzy

„W manewrach bierze udział ponad 1000 pojazdów. Prowadzimy je w systemie 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu, aby zagwarantować, że są realistyczne. (…) Kończą się wielkim sukcesem, nie tylko w części bojowej, ale też logistycznej, która jest kluczowa dla funkcjonowania brygady” – powiedział PAP jej dowódca, kanadyjski pułkownik Cedric Aspirault.

Jak podkreślił, ćwiczenia są kluczowe dla budowania zdolności NATO do odstraszania. „Pokazują, jakie mamy zdolności do wspólnego działania i jak szybko możemy działać” – wyjaśnił. Dodał, że wyzwaniem dla brygady jest wszystko, co jest związane z logistyką. „13 państw, wiele różnych typów pojazdów, wielu różnych ludzi. Sposobem na złagodzenie tego wyzwania jest zagwarantowanie, że mówimy tym samym językiem – mam na myśli język NATO - że rozumiemy te same rozkazy, rozumiemy ten sam proces planowania” – powiedział Aspirault.

Brygada NATO na Łotwie jest częścią Wielonarodowej Dywizji NATO Północ. „Celem manewrów jest zintegrowanie różnych sił w ramach wielonarodowej brygady. (…) Ćwiczymy nasze zdolności do odstraszania i obrony Łotwy” – powiedziała PAP duńska generał Jette Albinus, która dowodzi dywizją. Czy Rosjanie obserwują przebieg ćwiczeń na Łotwie? „Wiemy, że tak” – odpowiedziała krótko.

"To znak i manifestacja odstraszania, jedności i siły"

Władze Łotwy przy każdej okazji podkreślają, jak ogromne znaczenie ma fakt, że tak duże manewry odbywają się na jej terytorium. „To znak i manifestacja odstraszania, jedności i siły w tych trudnych czasach. Z pewnością musimy pokazać przeciwnikom, że mówimy jednym głosem i jesteśmy silni, a także, że potrafimy zmobilizować się, zgromadzić wojska, a (ćwiczenia +Resolute Warrior+ - PAP) jest tego doskonałym przykładem” – powiedział PAP minister obrony Łotwy Andris Spruds.

Obecność NATO na Łotwie sięga 2017 roku, kiedy utworzona została kierowana przez Kanadę Wielonarodowa Grupa Bojowa licząca ok. 500 żołnierzy. W październiku br. podniesiono jej rangę do brygady, która pozostała pod kanadyjskim dowództwem. Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs podczas uroczystości w bazie Adazi określił to jako "przełomowe i największe od pokolenia wydarzenie (na rzecz) budowania zbiorowej obrony NATO”.

Łotwa jest pierwszym państwem na wschodniej flance NATO, w którym Sojusz utworzył wielozadaniową grupę bojową w randze brygady i przekazał jej dowództwo nad brygadą piechoty zmechanizowanej łotewskich wojsk lądowych.

Brygada składa się z personelu wojskowego z 13 krajów: Albanii, Kanady, Czech, Danii, Islandii, Włoch, Łotwy, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Polski, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii. Na stałe stacjonuje na Łotwie 3000 żołnierzy tej jednostki. Zakończenie rozbudowy brygad planowane jest na 2026 rok.

Obecnie najliczniejszą grupę żołnierzy stanowią Kanadyjczycy oraz Duńczycy.

Z Adazi Łukasz Osiński (PAP)


 

POLECANE
Jak Polacy oceniają pontyfikat Franciszka? Sondaż Wiadomości
Jak Polacy oceniają pontyfikat Franciszka? Sondaż

Ankieterzy z IBRIS zwrócili się do Polaków z pytaniem, jak oceniają pontyfikat papieża Franciszka.

Rosja i Iran zacieśniają współpracę. Wielki kontrakt na gaz i elektrownia atomowa z ostatniej chwili
Rosja i Iran zacieśniają współpracę. Wielki kontrakt na gaz i elektrownia atomowa

Rosja i Iran zacieśniają współpracę gospodarczą. Oba kraje są obłożone zachodnimi sankcjami. W piątek w Moskwie gościł irański minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknedżad. Ogłosił umowę na dostawę 55 mld m3 gazu z Rosji rocznie i pomoc finansową w budowie nowej elektrowni atomowej.

Przyjęte wnioski azylowe na wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Przyjęte wnioski azylowe na wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Mija miesiąc od obowiązywania na granicy państwowej z Białorusią rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, które ma obowiązywać przez 60 dni. Straż Graniczna mimo ograniczeń przyjmuje takie wnioski.

Kompromitujące zachowanie Hołowni na pogrzebie papieża Franciszka. Zdjęcia obiegły sieć Wiadomości
Kompromitujące zachowanie Hołowni na pogrzebie papieża Franciszka. Zdjęcia obiegły sieć

Z powodu niestosownego zachowania w czasie uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka, marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia znalazł się w sobotni poranek w centrum krytyki.

Karambol na A4 na Dolnym Śląsku. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Karambol na A4 na Dolnym Śląsku. Trwa akcja służb

Na dolnośląskim odcinku autostrady A4 doszło zderzyło się tam osiem samochodów — poinformowała straż pożarna. W wypadku rannych zostało co najmniej siedem osób, na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Trump spotkał się z Zełenskim. Jest komunikat Białego Domu z ostatniej chwili
Trump spotkał się z Zełenskim. Jest komunikat Białego Domu

Dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Steven Cheung powiadomił agencję Reutera, że prezydent USA Donald Trump spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa miała być "bardzo produktywna".

Utrudnienia w Warszawie 28-29 kwietnia. Zamknięte ulice na czas Szczytu Trójmorza – mapa objazdów z ostatniej chwili
Utrudnienia w Warszawie 28-29 kwietnia. Zamknięte ulice na czas Szczytu Trójmorza – mapa objazdów

W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. (poniedziałek i wtorek) w związku ze Szczytem Inicjatywy Trójmorza w Warszawie wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Sprawdź, które ulice będą zamknięte i jakie objazdy zaplanowano.

Rosyjski śmigłowiec naruszył polską przestrzeń. Wojsko wydało komunikat gorące
Rosyjski śmigłowiec naruszył polską przestrzeń. Wojsko wydało komunikat

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, rosyjski śmigłowiec wojskowy Floty Bałtyckiej naruszył przestrzeń powietrzną nad wodami terytorialnymi RP nad Bałtykiem. "Charakter incydentu wskazuje na to, że Rosja testuje gotowość naszych systemów obrony powietrznej" - dodano w komunikacie.

To zabójstwo wstrząsnęło USA. Podejrzany nie przyznaje się do winy z ostatniej chwili
To zabójstwo wstrząsnęło USA. Podejrzany nie przyznaje się do winy

Luigi Mangione nie przyznał się w piątek do federalnych zarzutów w sprawie głośnego zabójstwa Briana Thompsona, byłego dyrektora UnitedHealth Group. Rozprawa miała miejsce dzień po tym, jak prokuratorzy formalnie ogłosili zamiar ubiegania się dla niego o karę śmierci.

Watykan: Ponad 100 tys. wiernych na pogrzebie Franciszka. Wśród nich światowi przywódcy z ostatniej chwili
Watykan: Ponad 100 tys. wiernych na pogrzebie Franciszka. Wśród nich światowi przywódcy

Ponad sto tysięcy osób zgromadziło się w Watykanie, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Wśród wiernych widać także polskie flagi. Do Watykanu przybyli przywódcy krajów z całego świata.

REKLAMA

1000 czołgów i pojazdów wojskowych, śmigłowce, drony, artyleria. Wielkie manewry pancerne NATO na Łotwie

3500 żołnierzy, ponad 1000 czołgów i pojazdów wojskowych, śmigłowce, drony i artylerię zgromadzono na poligonie na Łotwie w ramach ćwiczeń NATO. Choć nazwa potencjalnego agresora pada rzadko, żołnierze uczestniczący w manewrach mają świadomość, że mają bronić terytorium Sojuszu przed ewentualną agresją Rosji.
Kanadyjski Leopard 2A4 1000 czołgów i pojazdów wojskowych, śmigłowce, drony, artyleria. Wielkie manewry pancerne NATO na Łotwie
Kanadyjski Leopard 2A4 / Wikipedia - domena publiczna

Celem ochrona wschodniej flanki NATO

Z lasu położonego 30 kilometrów na północny-wschód od Rygi wyjeżdża w rzędzie kilka czołgów Leopard. Rozwijają szyk, w szybkim tempie pokonują kilkadziesiąt metrów błotnistego terenu i oddają salwy do położonych kilkaset metrów dalej „celów”. Chwilę potem na poligonie pojawiają się kolejne pojazdy, w tym kołowe wozy opancerzone i bojowe wozy piechoty. Z niektórych wydostają się żołnierze, którzy z bronią ruszają w kierunku „wroga”. Z niewielkiego wzniesienia artyleria oraz ukryci wśród drzew snajperzy ostrzeliwują „cele” położone nieco dalej, na skraju lasu. Tak wyglądają manewry pod kryptonimem „Resolute Warrior”, w których bierze udział 3500 żołnierzy z 13 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszyscy wchodzą w skład Wielonarodowej Brygady NATO na Łotwie.

Na poligonie przy łotewskiej bazie wojskowej Adazi można zobaczyć m.in. kanadyjskie, duńskie i hiszpańskie czołgi Leopard, włoskie Ariete, polskie PT-91 Twardy, hiszpańskie wozy bojowe Pizarro, słoweńskie Peruny i włoskie niszczyciele czołgów Centauro. W ćwiczeniach biorą też udział kanadyjskie śmigłowce CH-146 Griffon, które startują z położonej w pobliżu bazy lotniczej.

Celem jest wypracowanie poziomu współpracy, który pozwoli brygadzie najlepiej chronić wschodnią flankę NATO. Organizatorzy podkreślają, jak ogromnym wyzwaniem logistycznym są kilkunastodniowe ćwiczenia z udziałem 13 krajów i tak wieloma typami uzbrojenia.

13 państw, 1000 pojazdów, 3500 żołnierzy

„W manewrach bierze udział ponad 1000 pojazdów. Prowadzimy je w systemie 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu, aby zagwarantować, że są realistyczne. (…) Kończą się wielkim sukcesem, nie tylko w części bojowej, ale też logistycznej, która jest kluczowa dla funkcjonowania brygady” – powiedział PAP jej dowódca, kanadyjski pułkownik Cedric Aspirault.

Jak podkreślił, ćwiczenia są kluczowe dla budowania zdolności NATO do odstraszania. „Pokazują, jakie mamy zdolności do wspólnego działania i jak szybko możemy działać” – wyjaśnił. Dodał, że wyzwaniem dla brygady jest wszystko, co jest związane z logistyką. „13 państw, wiele różnych typów pojazdów, wielu różnych ludzi. Sposobem na złagodzenie tego wyzwania jest zagwarantowanie, że mówimy tym samym językiem – mam na myśli język NATO - że rozumiemy te same rozkazy, rozumiemy ten sam proces planowania” – powiedział Aspirault.

Brygada NATO na Łotwie jest częścią Wielonarodowej Dywizji NATO Północ. „Celem manewrów jest zintegrowanie różnych sił w ramach wielonarodowej brygady. (…) Ćwiczymy nasze zdolności do odstraszania i obrony Łotwy” – powiedziała PAP duńska generał Jette Albinus, która dowodzi dywizją. Czy Rosjanie obserwują przebieg ćwiczeń na Łotwie? „Wiemy, że tak” – odpowiedziała krótko.

"To znak i manifestacja odstraszania, jedności i siły"

Władze Łotwy przy każdej okazji podkreślają, jak ogromne znaczenie ma fakt, że tak duże manewry odbywają się na jej terytorium. „To znak i manifestacja odstraszania, jedności i siły w tych trudnych czasach. Z pewnością musimy pokazać przeciwnikom, że mówimy jednym głosem i jesteśmy silni, a także, że potrafimy zmobilizować się, zgromadzić wojska, a (ćwiczenia +Resolute Warrior+ - PAP) jest tego doskonałym przykładem” – powiedział PAP minister obrony Łotwy Andris Spruds.

Obecność NATO na Łotwie sięga 2017 roku, kiedy utworzona została kierowana przez Kanadę Wielonarodowa Grupa Bojowa licząca ok. 500 żołnierzy. W październiku br. podniesiono jej rangę do brygady, która pozostała pod kanadyjskim dowództwem. Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs podczas uroczystości w bazie Adazi określił to jako "przełomowe i największe od pokolenia wydarzenie (na rzecz) budowania zbiorowej obrony NATO”.

Łotwa jest pierwszym państwem na wschodniej flance NATO, w którym Sojusz utworzył wielozadaniową grupę bojową w randze brygady i przekazał jej dowództwo nad brygadą piechoty zmechanizowanej łotewskich wojsk lądowych.

Brygada składa się z personelu wojskowego z 13 krajów: Albanii, Kanady, Czech, Danii, Islandii, Włoch, Łotwy, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Polski, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii. Na stałe stacjonuje na Łotwie 3000 żołnierzy tej jednostki. Zakończenie rozbudowy brygad planowane jest na 2026 rok.

Obecnie najliczniejszą grupę żołnierzy stanowią Kanadyjczycy oraz Duńczycy.

Z Adazi Łukasz Osiński (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe