Nie żyje wybitny twórca polskiego kina
Stowarzyszenie Filmowców Polskich podzieliło się smutną informacją. 22 września w wieku 84 lat zmarł wybitny polski twórca Tomasz Tarasin. Był operatorem, autorem zdjęć do ponad stu filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym popularnych seriali, jak "Złotopolscy" oraz "Plebania". Współpracował m.in. z Andrzejem Barańskim, Antonim Krauzem czy Zbigniewem Kuźmińskim. Był laureatem Nagrody SFP.
- "To jest kultura kłamstwa". Jak jest rzeczywista liczba ofiar powodzi?
- Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- "Idea i przekaz dla bezrobotnej patologii". Burza po emisji nowego programu Polsatu
Tomasz Tarasin nie żyje
Tomasz Tarasin, uznany operator filmowy, zmarł 22 września 2024 roku w wieku 84 lat. Pogrzeb odbędzie się 1 października 2024 roku w Warszawie. Szczegóły przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich:
Msza żałobna zostanie odprawiona 1 października 2024 r. o godz. 13.00 w kościele Środowisk Twórczych na pl. Teatralnym 18 w Warszawie. O godz. 15.00 odbędzie się pochówek na Cmentarzu Komunalnym Północnym (kw. E III 7, rząd 7. grób 5)
– podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Kim był Tomasz Tarasin?
Tomasz Tarasin urodził się w 1940 roku. Ukończył Wydział Operatorski PWSTiF w Łodzi w 1966 roku. Pracę zawodową rozpoczął w ośrodkach łódzkim i katowickim Telewizji Polskiej. Przez lata swojej kariery zdobywał uznanie jako operator, współpracując z największymi reżyserami w Polsce. Jego praca przy serialach "Złotopolscy" i "Plebania" uczyniła go jednym z najbardziej cenionych fachowców w swojej dziedzinie.
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Niespodziewana decyzja Pałacu Buckingham. Chodzi o Kate Middleton
Tarasin miał niezwykle bogaty dorobek zawodowy. Oprócz pracy przy serialach, realizował także dokumenty oraz filmy fabularne. Jego nazwisko związane było z takimi tytułami, jak "Nad Niemnem", za pracę nad którym otrzymał nagrody Przewodniczącego Komitetu Kinematografii (1987) oraz Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji (1988), czy "Mrok". Jego umiejętności operatorskie przyczyniły się do sukcesu wielu produkcji.
W 2021 roku odebrał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2024 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych za całokształt twórczości.